Prezident bir guruh marhum ijodkorlarni davlat mukofotlari bilan taqdirladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimiz madaniyati, san’ati va adabiyoti rivojiga unutilmas hissa qo‘shgan bir guruh marhum ijodkorlarni yuksak davlat mukofotlari bilan taqdirlash to‘g‘risidagi farmonni imzoladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur hujjat xalqimiz ma’naviyatini yuksaltirish yo‘lida fidokorona mehnat qilgan, o‘zining noyob iste’dodi va sermazmun asarlari bilan milliy merosimizni boyitgan ustoz san’atkorlar xotirasiga ko‘rsatilgan yuksak ehtirom namunasidir. Davlat rahbarining matbuot xizmati bergan ma’lumotga ko‘ra, mukofotlanganlar orasida o‘zbek kinosi va teatri, adabiyoti hamda musiqiy merosi rivojiga poydevor qo‘ygan mashhur siymolar bor.
Xususan, milliy kino san’atimiz darg‘asi Shuhrat Abbosov, sevimli aktyorlar G‘ani A’zamov, Hamza Umarov, Obidjon Yunusov hamda betakror aktrisa Zaynab Sadriyeva va taniqli adib Odil Yoqubov Buyuk xizmatlari uchun ordeni bilan taqdirlandilar. Shuningdek, o‘zbek adabiyotining yirik vakili, xalqimizning ardoqli yozuvchisi O‘tkir Hoshimov El-yurt hurmati ordeniga loyiq ko‘rildi.
Fidokorona xizmatlari uchun ordeni bilan shoira Saida Zunnunova, aktrisa Manzura Hamidova hamda san’atimiz faxri Orifxon Hotamovning nomlari qayd etildi. Mehnat shuhrati ordeni bilan taqdirlanganlar ro‘yxatidan O‘lmas Alixo‘jayev, Ikroma Boltayeva, Maryam Yoqubova, Jamshid Zokirov, Hojiakbar Nurmatov, Ochilxon Otaxonov, Dias Rahmatov, Yulduz Rizayeva, O‘lmas Saidjonov va To‘lqin Tojiyev kabi xalqimiz qalbidan chuqur joy olgan san’atkorlar joy oldi.
Do‘stlik ordeni bilan esa estrada xonandasi Davron G‘oipov, sozanda Rasulqori Mamadaliyev, akademik Eduard Rtveladze hamda mahoratli dublyaj ustasi Sanjar Sa’dullayev mukofotlandilar. Ushbu mukofotlar nafaqat marhum ijodkorlarning mehnatini e’tirof etish, balki ularning boy ma’naviy merosini kelajak avlodlarga yetkazishda muhim ahamiyat kasb etadi.

Президент наградил государственными наградами группу посмертно признанных творцов
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев подписал указ о награждении высокими государственными наградами группы покойных деятелей, внесших незабываемый вклад в развитие культуры, искусства и литературы нашей страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данный документ является примером высокого почтения памяти мастеров искусства, которые самоотверженно трудились на пути возвышения духовности нашего народа и обогатили наше национальное наследие своим уникальным талантом и содержательными произведениями. По информации пресс-службы главы государства, среди награжденных есть известные личности, заложившие фундамент развития узбекского кино, театра, литературы и музыкального наследия.
В частности, столп нашего национального киноискусства Шухрат Аббасов, любимые актеры Гани Азамов, Хамза Умаров, Обиджон Юнусов, а также неповторимая актриса Зайнаб Садриева и известный писатель Одил Якубов были награждены орденом «За великие заслуги». Также крупный представитель узбекской литературы, почитаемый писатель нашего народа Уткир Хошимов был удостоен ордена «Шраф» (Почет).
Орденом «За самоотверженное служение» отмечены имена поэтессы Саиды Зуннуновой, актрисы Манзуры Хамидовой и гордости нашего искусства Орифхона Хотамова. В списке награжденных орденом «Шараф» (Слава труда) оказались такие глубоко почитаемые народом деятели искусства, как Улмас Алиходжаев, Икрома Болтаева, Марьям Якубова, Джамшид Зокиров, Ходжиакбар Нурматов, Очилхон Отахонов, Диас Рахматов, Юлдуз Ризаева, Улмас Саиджонов и Тулкин Тоджиев.
Орденом «Дустлик» (Дружба) были награждены эстрадный певец Даврон Гаипов, музыкант Расулкори Мамадалиев, академик Эдуард Ртвеладзе и мастер дубляжа Санжар Садуллаев. Эти награды имеют важное значение не только для признания труда покойных творцов, но и для передачи их богатого духовного наследия будущим поколениям.