Feruza Karimova she’rni ruxsatsiz ishlatgani uchun jarimaga tortildi
O‘zbekistonda qo‘shiqchi Feruza Karimova muallifning ruxsatisiz she’rni qo‘llaganligi sababli sud jarayoniga duch keldi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Gap shoiraning Mahliyo Axrorova tomonidan yozilgan “Dod degim kelyapti dastingdan” nomli asari haqida ketmoqda. Karimova ushbu she’r asosida “Dastingdan” nomli qo‘shiq yaratgan, ammo Axrorovadan rozilik olmagan.
Shoira o‘z huquqlarini himoya qilish maqsadida sudga murojaat qildi. Natijada ish Axrorova foydasiga hal bo‘lib, ijrochiga katta miqdorda jarima solindi.
Sud qarori O‘zbekiston Adliya vazirligi huzuridagi Intellektual mulk departamenti tomonidan e’lon qilindi. Qarorga ko‘ra, qo‘shiqchi Axrorovaga she’rni ruxsatsiz ishlatgani uchun 37,5 million so‘m va ma’naviy zarar uchun 5 million so‘m to‘lash majburiyatini oldi.
Jami jarima 41,5 million so‘mni tashkil etdi. Bu holat shoiraning o‘z huquqlari buzilishida birinchi marta duch kelishi emas.
Oldinroq O‘zbekistonda taniqli ijrochi Avazbek Olimov ham shunga o‘xshash vaziyatga tushgan edi. U Axrorovaning “Guzal yorim” she’rini “Sevar yorim” nomi bilan ijro etgan, ammo muallif bilan kelishmagan.
Sud Olimovdan 170 million so‘m jarima undirishga qaror qildi. Keyinchalik shoiraning o‘zi ommaviy axborot vositalariga bergan ma’lumotiga ko‘ra, Olimov unga 5 ming dollar to‘ladi, qolgan summani esa ular o‘zaro kelishib hal qilishgan.
O‘zbekistonda mualliflik huquqlari to‘g‘risidagi qonun aniq belgilangan. Respublika qonunining 65-moddasida muallif zarar o‘rniga kompensatsiya talab qilish huquqiga ega ekanligi ko‘rsatilgan.
Kompensatsiya miqdori 20 dan 1000 bazaviy hisoblash miqdorigacha bo‘lishi mumkin. Ushbu qoidalar ijodkorlarning huquqlarini himoya qilish va ularning asarlarini noqonuniy ishlatilishini oldini olish uchun yaratilgan.
So‘nggi yillarda O‘zbekistonda mualliflik huquqlarining buzilishi bilan bog‘liq sud ishlarining soni 15 foizga oshgan. Bu esa ijodkorlar orasida huquqiy savodxonlik darajasining oshganidan darak beradi.