Zenit yoshlar bilan Groznoda Axmat ustidan g‘alaba qozondi
Rossiya Kubogi RPL yo‘li birinchi bosqichida “Zenit” jamoasi safarda Groznoga, “Axmat” klubiga qarshi maydonga tushdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
“Zenit” bosh murabbiyi Sergey Semak bu safarga Jerson, Kassyerra va Barriosni olib bormadi. Biroq, u Vandelni tarkibga kiritib, asosiy tarkibda maydonga tushirdi.
O‘yinni “Zenit” safida yosh va istiqbolli futbolchi Lobov ham boshladi. Uning rasmiy o‘yinlarda asosiy tarkibda maydonga tushishi uchun aynan shu musobaqa qulay imkoniyat bo‘ldi.
Uchrashuvning protokoli quyidagicha: “Axmat” – “Zenit” 1:2. Dastlab 4-daqiqada Arsen Adamov hisobni ochdi, 8-daqiqada Lusiano Gondo hisobni 2:0 ga yetkazdi.
82-daqiqada esa Konate penaltidan gol urib, hisobni qisqartirdi. Rossiya Kubogi guruh bosqichining ilk turidan so‘ng hech bir jamoa musobaqadan chiqib ketmaydi.
Shu sababli, murabbiylar asosiy tarkibda o‘zgarish qilish imkoniyatiga ega bo‘lishdi. Avvalgi turda “Zenit” chempionatda durang o‘ynagan, doim g‘alabaga intiluvchi jamoa sifatida bu safar ham faqat g‘alabani ko‘zlab maydonga tushdi.
“Axmat” esa uy uchrashuvida ketma-ket ikki mag‘lubiyatdan keyin muxlislarini xursand qilmoqchi edi. Uchrashuv boshida “Axmat” jamoasi foydasiga penalti belgilanmadi.
Ikkinchi daqiqada Melkadze raqib jarima maydonida Vandel bilan to‘qnashib yiqildi, biroq hakam o‘yin davom ettirishga qaror qildi. “Zenit” tezkor gollar bilan ustunlikni qo‘lga kiritdi.
Lusiano chap qanotdan uzatma berdi va Arsen Adamov o‘z sobiq jamoasining darvozasiga bosh bilan gol urdi. Oradan to‘rt daqiqa o‘tib, Aleep vertikal pas berdi, Sobolev to‘pni oshirdi va Lusiano ustalik bilan darvozabon ustidan to‘pni oshirdi.
Ikkinchi bo‘limda “Axmat” jamoasi bir necha xavfli hujumlar uyushtirdi, biroq to‘p darvozaga yo‘l topa olmadi. 80-daqiqada “Zenit” himoyachisi o‘z jarima maydonida qo‘li bilan o‘ynadi va hakam VAR yordamida penalti belgiladi.
Konate penaltini aniq amalga oshirdi. Qo‘shimcha daqiqalarda “Axmat” yana bir necha imkoniyatga ega bo‘ldi, biroq hisob o‘zgarmadi.
Natijada “Zenit” Groznoda 2:1 hisobida g‘alaba qozondi. Endi “Zenit” keyingi turda o‘z maydonida “CSKA” bilan, “Axmat” esa safarda “Dinamo” Makhachkala jamoasiga qarshi o‘ynaydi.

Зенит одержал победу над Ахматом в Грозном с молодежью
В первом раунде Кубка России команда "Зенит" сыграла на выезде против клуба "Ахмат" в Грозном. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Главный тренер "Зенита" Сергей Семак не взял с собой на эту игру Жерсона, Кассьерру и Барриоса. Однако он включил в состав Вандела, который вышел на поле в основном составе.
В матче также начал молодой и перспективный футболист Лобов. Этот турнир стал для него удобной возможностью выйти в основном составе в официальных играх.
Протокол встречи следующий: "Ахмат" – "Зенит" 1:2. Сначала на 4-й минуте Арсен Адамов открыл счет, на 8-й минуте Лусиано Гондо увеличил его до 2:0.
На 82-й минуте Конате забил гол с пенальти, сократив разрыв в счете. После первого тура группового этапа Кубка России ни одна команда не выбывает из турнира.
Поэтому тренеры имели возможность вносить изменения в основной состав. В предыдущем туре "Зенит" сыграл вничью в чемпионате, но на этот раз команда, всегда стремящаяся к победе, вышла на поле с целью только выиграть.
"Ахмат", в свою очередь, хотел порадовать своих болельщиков после двух подряд домашних поражений. В начале матча пенальти в пользу "Ахмата" не был назначен.
На второй минуте Мелкадзе столкнулся с Ванделем в штрафной соперника и упал, но судья решил продолжить игру. "Зенит" быстро завоевал преимущество с помощью голов.
Лусиано сделал передачу с левого фланга, и Арсен Адамов головой забил в ворота своей бывшей команды. Через четыре минуты Алип передал вертикальный пас, Соболев поднял мяч, и Лусиано мастерски перебросил мяч через вратаря.
Во втором тайме команда "Ахмат" провела несколько опасных атак, но мяч не нашел пути в ворота. На 80-й минуте защитник "Зенита" сыграл рукой в своем штрафном, и судья назначил пенальти с помощью VAR.
Конате точно реализовал пенальти. В добавленное время "Ахмат" получил еще несколько возможностей, но счет не изменился.
В результате "Зенит" одержал победу в Грозном со счетом 2:1. Теперь "Зенит" в следующем туре сыграет на своем поле против "ЦСКА", а "Ахмат" на выезде встретится с командой "Динамо" Махачкала.