Italiya futbolining afsonasi, “Yuventus” va Italiya terma jamoasi tarkibida ko‘plab muvaffaqiyatlarga erishgan Alessandro Del Pero yangi sahifani ochdi — u murabbiylik faoliyatiga rasman qadam qo‘ydi. Bu haqda u shaxsiy ijtimoiy tarmoqlarida xabar berdi.
“Bugundan boshlab meni “mister” deb chaqirishingiz mumkin. Italiya futbol federatsiyasi (FIGC) va menga shu yo‘lda yordam bergan barcha ustozlarga chuqur minnatdorchilik bildiraman. Bu men uchun muhim va o‘ziga xos bosqich bo‘ldi”, — deya yozdi Del Pero.
Ma’lum qilinishicha, 50 yoshli mahoratli sobiq futbolchi UEFA Pro litsenziyasini qo‘lga kiritgan. Bu murabbiylik sohasida eng oliy toifa hisoblanadi va unga Yevropa klublari va milliy terma jamoalarni boshqarish huquqini beradi.
Del Pero 2006 yildagi jahon chempionatida Italiya terma jamoasi bilan zafar quchgan, shuningdek “Yuventus” safida o‘nlab sovrinlar va shaxsiy yutuqlarga erishgan. Endi u o‘zi sevgan sportda taktik ustoz sifatida o‘zini sinab ko‘radi.
Zamin.uz tahririyati Alessandro Del Peroning murabbiy sifatidagi ilk qadamlarini diqqat bilan kuzatadi. Siz uni qaysi jamoada ko‘rishni istar edingiz? “Yuventus”dami, yoki butunlay boshqa loyihada?

Дел Перо официально стал "мистером" – готов к тренерству!
Легенда итальянского футбола, добившийся множества успехов в составе “Ювентуса” и сборной Италии, Алессандро Дель Пьеро открыл новую страницу — он официально начал тренерскую карьеру. Об этом он сообщил в своих личных социальных сетях.
“С сегодняшнего дня вы можете называть меня “мистер”. Я глубоко благодарен Итальянской футбольной федерации (FIGC) и всем наставникам, которые помогли мне на этом пути. Это был важный и уникальный этап для меня”, — написал Дель Пьеро.
Сообщается, что 50-летний мастер спорта получил лицензию UEFA Pro. Это высшая категория в тренерской деятельности, которая дает право управлять европейскими клубами и национальными сборными.
Дель Пьеро стал чемпионом мира в 2006 году с национальной сборной Италии, а также завоевал десятки трофеев и личных достижений в составе “Ювентуса”. Теперь он попробует себя в качестве тактического наставника в любимом виде спорта.
Редакция Zamin.uz внимательно следит за первыми шагами Алессандро Дель Пьеро в качестве тренера. В какой команде вы хотели бы его увидеть? В “Ювентусе” или в совершенно другом проекте?