Jaloliddin Masharipov: "Biz bugun tarixni yozdik, chunki bir oilamiz!"
O‘zbekiston milliy terma jamoasining yetakchi futbolchisi Jaloliddin Masharipov BAA terma jamoasiga qarshi muhim o‘yindan keyin o‘z hissiyotlari bilan bo‘lishdi. Masharipov bu o‘yin o‘zining va jamoadoshlarining butun faoliyatidagi eng murakkab va bosimga to‘la bahs bo‘lganini ta’kidladi.
«Rostini aytsam, bugungi bahs hayotimizdagi eng og‘ir va eng mas’uliyatli uchrashuvlardan biri bo‘ldi. O‘yin oldidan biz sezgan bosim nihoyatda yuqori edi, chunki bu uchrashuv natijasiga ko‘ra, biz faqat g‘alaba yoki durangga erishishimiz shart edi. Lekin bizdagi kayfiyat shunday ediki, go‘yo faqat g‘alaba bizga kerakdek edi. Maydonda har birimiz bor kuchimiz bilan harakat qildik va natijada zarur bo‘lgan ochkoni qo‘lga kiritib, mundial yo‘llanmasini naqd qildik. Bu g‘alabamiz bilan yurtimizning millionlab muxlislarini xushnud qilganimizdan juda baxtiyormiz», – dedi Masharipov.
Shuningdek, Jaloliddin o‘tmishdagi milliy jamoalar tarkibida hozirgi futbolchilardan ko‘ra ko‘plab kuchli va individual mahorati yuqori o‘yinchilar bo‘lganini qayd etdi. Biroq uning fikricha, o‘sha paytda futbolchilar orasida hozirgidek jamoaviy birlik va uyg‘unlik bo‘lmagan.
«O‘ylashimcha, avvalgi saralash bosqichlarida maydonga tushgan futbolchilar shaxsiy ko‘rsatkichlari bo‘yicha bizdan kuchliroq bo‘lgan bo‘lishi mumkin. Lekin ularda biz kabi bir butun jamoaviy ruh yo‘q edi. Hozirgi tarkibimiz bilan biz yagona oiladek bo‘lib, har bir uchrashuvda bir-birimizni qo‘llab-quvvatlab, yordam berishga harakat qilamiz. Aynan shu kuchli jamoaviy ruh tufayli, biz tarixiy g‘alabani qo‘lga kiritdik», – deb ta’kidladi Masharipov.
Jaloliddin Masharipovning bu so‘zlari millionlab muxlislarning dilidan joy oldi va jamoaning bugungi muvaffaqiyatini yanada yorqinroq namoyon etdi. Bu g‘alaba orqali O‘zbekiston milliy jamoasi o‘z tarixida ilk marta jahon chempionatida ishtirok etish huquqiga ega bo‘ldi.

Джалолиддин Машарипов: "Мы сегодня написали историю, потому что мы одна семья!"
Ведущий футболист национальной сборной Узбекистана Жалолиддин Машарипов поделился своими эмоциями после важной игры против сборной ОАЭ. Машарипов отметил, что эта игра была самой сложной и напряженной в его и карьере его товарищей по команде.
«Честно говоря, сегодняшняя игра была одной из самых тяжелых и ответственных встреч в нашей жизни. Давление перед игрой было крайне высоким, потому что по результатам этой встречи нам нужно было добиться только победы или ничьей. Но у нас было такое настроение, что, похоже, нам нужна была только победа. На поле каждый из нас действовал изо всех сил, и в результате мы завоевали необходимые очки и обеспечили себе путевку на чемпионат мира. Мы очень счастливы, что нашей победой порадовали миллионы болельщиков нашей страны», – сказал Машарипов.
Кроме того, Жалолиддин отметил, что в составах прошлых национальных команд было много сильных и индивидуально одаренных игроков по сравнению с нынешними футболистами. Однако, по его мнению, в то время не было такой командной сплоченности и гармонии, как сейчас.
«Я думаю, что футболисты, выходившие на поле в предыдущих отборочных этапах, могли быть сильнее нас по индивидуальным показателям. Но у них не было командного духа, как у нас. С нашим нынешним составом мы как одна семья, и в каждой встрече стараемся поддерживать и помогать друг другу. Именно благодаря этому сильному командному духу мы добились исторической победы», – подчеркнул Машарипов.
Слова Жалолиддина Машарипова нашли отклик в сердцах миллионов болельщиков и еще ярче продемонстрировали успех команды сегодня. Благодаря этой победе национальная сборная Узбекистана впервые в своей истории получила право участвовать в чемпионате мира.