Qatar darvozaboni O‘zbekistonga qarshi o‘yin oldidan: bu g‘alaba biz uchun katta ruhiy kuch beradi
Jahon chempionati 3-saralash bosqichi 10-turi arafasida Qatar milliy terma jamoasi posboni Meshal Barsham o‘z fikr va mulohazalari bilan o‘rtoqlashdi. Ushbu o‘yin jamoalar uchun turnir jadvalidagi holatga keskin ta’sir qilmasa-da, har ikki tomon ham maydonga juda katta ahamiyat va ruh bilan chiqishi kutilmoqda.
Meshal Barsham, Qatar termasining asosiy darvozaboni, O‘zbekistonga qarshi bellashuv jamoasi uchun muhim ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi:
— “O‘zbekistonga qarshi uchrashuv saralashda hal qiluvchi ahamiyatga ega emas, ammo bu yerga bor kuch va harakatimizni ko‘rsatib, g‘alaba uchun maydonga tushamiz. O‘zbekiston terma jamoasi so‘nggi yillarda katta o‘sishga erishdi, ularga jiddiy tayyorgarlik ko‘rishga to‘g‘ri keladi. Bu jamoa o‘z oldiga katta maqsad qo‘ya oladigan, birdam va salohiyatli tarkibga ega. Ular mundial yo‘llanmasini olgani ham yuksak e’tibor va hurmatga sazovor. Shu bilan birga, bizda ham saralashdagi vazifalarimiz tugagani yo‘q. Oldinda pley-off bosqichi kutmoqda, ammo hozircha faqat Toshkentdagi o‘yin haqida o‘ylayapmiz. Mazkur bellashuvda g‘alaba qozonish kelgusi pley-off o‘yinlariga kuch va ruhiy quvvat beradi”, — dedi 27 yoshli qatarlik futbolchi.
Ta’kidlash joiz, “Bunyodkor” stadionida bo‘ladigan ushbu to‘qnashuv O‘zbekiston uchun ramziy ahamiyat kasb etadi. Chunki biznikilar mundial yo‘llanmasini muddatidan oldin qo‘lga kiritib, tarixiy natija qayd etdi. Qatar terma jamoasi esa hozircha pley-off bosqichiga tayyorgarlik ko‘rishda davom etmoqda va bu o‘yin ular uchun o‘ziga xos sinov nuqtasi sanaladi.
Qo‘shimcha qilish joizki, terma jamoalar o‘rtasidagi ana shunday bellashuvlar ikki mamlakat futbol muhlislari uchun ham alohida qiziqish uyg‘otadi. Barcha ko‘zlar endi 10 iyun kuni Toshkentga, “Bunyodkor” stadioniga qaratilgan. Kim g‘alaba qozonadi, qaysi jamoa pley-offga qay darajada ruhiy ko‘tarinkilik bilan yo‘l oladi — bu savollarga javob yaqin vaqtda ma’lum bo‘ladi.

Вратарь Катара перед игрой с Узбекистаном: эта победа даст нам большую моральную силу
Накануне 10 тура третьего отборочного этапа чемпионата мира вратарь национальной сборной Катара Мешал Баршам поделился своими мыслями и размышлениями. Хотя эта игра не окажет резкого влияния на положение команд в турнирной таблице, обе стороны ожидают выйти на поле с большим значением и духом.
Мешал Баршам, основной вратарь сборной Катара, подчеркнул важность матча против Узбекистана:
— “Встреча с Узбекистаном не имеет решающего значения в отборе, но мы выйдем на поле, чтобы показать все наши силы и усилия ради победы. Сборная Узбекистана добилась значительного прогресса в последние годы, им придется серьезно подготовиться. Эта команда может ставить перед собой большие цели, у них сплоченный и перспективный состав. Они также заслуживают большого внимания и уважения за то, что получили путевку на чемпионат мира. В то же время, у нас еще не завершены задачи в отборе. Нас ждет плей-офф, но сейчас мы думаем только об игре в Ташкенте. Победа в этом матче даст нам силу и моральный заряд для будущих игр плей-офф”, — сказал 27-летний катарский футболист.
Стоит отметить, что это столкновение на стадионе “Бунёдкор” имеет символическое значение для Узбекистана. Поскольку наша команда досрочно завоевала путевку на чемпионат мира, это исторический результат. Сборная Катара продолжает готовиться к плей-офф, и эта игра станет для них своеобразной точкой испытания.
Следует добавить, что такие встречи между сборными вызывают особый интерес у футбольных болельщиков обеих стран. Все взгляды теперь устремлены на Ташкент, на стадион “Бунёдкор” 10 июня. Кто одержит победу, какая команда с каким моральным подъемом пройдет в плей-офф — ответы на эти вопросы станут известны в ближайшее время.