«LastPass» foydalanuvchilarining shaxsiy ma’lumotlari hackerlar qo‘liga o‘tdi
Bu safar hackerlar kompaniyaning texnologik hamkori — Klue nomli axborot xavfsizligi sohasida faoliyat yuruvchi tashkilot tizimlariga kirishga muvaffaq bo‘lishgan. Natijada LastPass foydalanuvchilarining shaxsiy ma’lumotlari hamda mijozlarni qo‘llab-quvvatlash xizmati bilan bog‘liq yozishmalar jinoyatchilar qo‘liga o‘tgan.
TechCrunch bu haqida xabar bergan. TechCrunch nashri xabariga ko‘ra, LastPass o‘z foydalanuvchilarini bu hodisa haqida elektron pochta orqali ogohlantira boshlagan.
Kompaniya bayonotida aytilganicha, buzib kirish bevosita LastPass tizimlarida sodir bo‘lmagan, balki hackerlar hamkor kompaniyadagi zaif joydan foydalanib, katta hajmdagi mijozlar ma’lumotlarini o‘g‘irlashgan. Klue kompaniyasi o‘tgan haftada o‘z tizimlariga hujum uyushtirilganini tan olgan edi.
Ma’lum bo‘lishicha, o‘g‘irlangan ma’lumotlar to‘plami foydalanuvchilarning ismlari, telefon raqamlari, elektron pochta manzillari va yashash joylarini o‘z ichiga olgan. Bundan tashqari, savdo operatsiyalari va mijozlarni qo‘llab-quvvatlash xizmatiga yo‘llangan murojaatlar ham hackerlar qo‘liga tushgan.
Bunday yozishmalarda hisob varaqlari yoki parolni tiklash bilan bog‘liq nozik ma’lumotlar bo‘lishi mumkin. LastPass vakillari foydalanuvchilarni tinchlantirishga harakat qilmoqda.
Kompaniya ta’kidlashicha, asosiy infratuzilmasi va eng muhim narsa — foydalanuvchilar parollarining saqlanadigan bo‘limi daxlsiz qolgan. Shunga qaramay, qo‘llab-quvvatlash xizmati yozishmalarida ba’zan shaxsni tasdiqlovchi hujjatlar yoki maxfiy ma’lumotlar bo‘lishi xavotirlarni kuchaytirmoqda.
Hozircha qancha foydalanuvchi bu hodisadan zarar ko‘rgani haqida aniq raqamlar keltirilmagan. Ta’kidlash joizki, Klue tizimidagi bu buzilish faqat LastPass bilan cheklanib qolmagan.
HackerOne, Recorded Future va Tanium kabi yirik kiberxavfsizlik kompaniyalari ham bu hodisa tufayli ma’lumotlar sizib chiqqanini ma’lum qilishgan. Bu zamonaviy axborot texnologiyalari muhitida hamkor kompaniyalar xavfsizligi qanchalik muhim ekanini yana bir bor isbotlamoqda.
LastPass uchun bu birinchi qatnav emas. 2022-yilda kompaniya tarixidagi eng yirik ma’lumotlar o‘g‘irlanishi yuz bergan edi.
O‘shanda hackerlar foydalanuvchilar barcha parollar bo‘limini ko‘chirib olishga muvaffaq bo‘lishgan. Garchi bu bo‘lim shifrlangan bo‘lsa-da, kuchsiz asosiy parollarga ega foydalanuvchilar ma’lumotlari keyinchalik buzilgan va bu bir qancha yirik raqamli pul o‘g‘riliklariga sabab bo‘lgan edi.
Hozirda LastPass platformasidan butun dunyoda 33 milliondan ortiq foydalanuvchi va 1,6 millionga yaqin pullik mijozlar foydalanmoqda. O‘zbekistonlik foydalanuvchilar orasida ham bu xizmat keng tarqalganligini inobatga olsak, mutaxassislar barchaga o‘z hisoblarida ikki bosqichli tasdiqlash tizimini yoqishni tavsiya qilmoqda.

Компания LastPass, считающаяся одним из самых известных менеджеров паролей в мире, снова подверглась кибератаке. Об этом сообщило издание Zamin.uz.
На этот раз хакерам удалось проникнуть в системы технологического партнера компании — организации Klue, работающей в сфере информационной безопасности. В результате личные данные пользователей LastPass, а также переписка с сервисом поддержки клиентов попали в руки преступников.
Об этом сообщило издание TechCrunch. Согласно сообщению TechCrunch, LastPass начала уведомлять своих пользователей об этом инциденте по электронной почте.
В заявлении компании говорится, что взлом произошел не непосредственно в системах LastPass, а хакеры, воспользовавшись уязвимостью в компании-партнере, похитили большой объем данных клиентов. Компания Klue на прошлой неделе признала факт атаки на свои системы.
Как стало известно, украденный набор данных включает имена пользователей, номера телефонов, адреса электронной почты и места проживания. Кроме того, в руки хакеров попали данные о торговых операциях и обращения, направленные в службу поддержки клиентов.
В такой переписке может содержаться конфиденциальная информация, связанная с учетными записями или восстановлением паролей. Представители LastPass пытаются успокоить пользователей.
Компания подчеркивает, что ее основная инфраструктура и самое главное — хранилище паролей пользователей остались невредимыми. Тем не менее, опасения усиливаются из-за того, что в переписке со службой поддержки иногда могут присутствовать документы, подтверждающие личность, или секретные данные.
На данный момент точные цифры о том, сколько пользователей пострадало от этого инцидента, не приводятся. Стоит отметить, что этот взлом в системе Klue не ограничился только LastPass.
Крупные компании по кибербезопасности, такие как HackerOne, Recorded Future и Tanium, также сообщили об утечке данных из-за этого происшествия. Это еще раз доказывает, насколько важна безопасность компаний-партнеров в современной среде информационных технологий.
Для LastPass это не первый подобный случай. В 2022 году произошла крупнейшая утечка данных в истории компании.
Тогда хакерам удалось скопировать весь раздел с паролями пользователей. Хотя этот раздел был зашифрован, данные пользователей со слабыми мастер-паролями впоследствии были взломаны, что привело к ряду крупных цифровых краж.
В настоящее время платформой LastPass пользуются более 33 миллионов пользователей и около 1,6 миллиона платных клиентов по всему миру. Учитывая широкую распространенность этого сервиса и среди узбекистанских пользователей, специалисты рекомендуют всем включить систему двухфакторной аутентификации в своих аккаунтах.