Renault Nissan’ni to‘liq sotib olmoqda
Renault kompaniyasi Nissan bilan hamkorlikdagi Hindistondagi RNAIPL zavodidagi 51% ulushni sotib olmoqda va shu bilan Chennai shahridagi ishlab chiqarishni to‘liq nazoratga oladi, deb speedme.ru xabar berdi.
Zavod yiliga 400 mingdan ortiq avtomobil ishlab chiqarish quvvatiga ega. Renault bu yerda CMF-B platformasini ishga tushirib, to‘rtta yangi model ishlab chiqarmoqchi.
Nissan ishlab chiqarish imkoniyatlaridan foydalanishda davom etadi, biroq endi ko‘proq mahalliy loyihalarga e’tibor qaratadi. Renault-Nissan alyansi o‘zaro ulush strukturasi ustida qayta ishlamoqda: tomonlar bir-biridagi ulushni 10% gacha kamaytirishlari mumkin.
2026-yildan boshlab Renault Nissan uchun yangi Twingo asosida model ishlab chiqadi. Hindiston Renault uchun strategik yo‘nalish bo‘lib qolmoqda va kompaniya 2027-yilgacha bo‘lgan global strategiyasi doirasida bu hududdagi rivojlanishni tezlashtirmoqda.

Компания Renault покупает 51% акций завода RNAIPL в Индии, расположенного в партнерстве с Nissan, и таким образом полностью контролирует производство в городе Ченнай, сообщает speedme.ru.
Завод имеет мощность по производству более 400 тысяч автомобилей в год. Renault планирует запустить здесь платформу CMF-B и разработать четыре новых модели.
Nissan продолжит использовать производственные мощности, но теперь будет больше внимания уделять местным проектам. Альянс Renault-Nissan пересматривает структуру взаимных долей: стороны могут уменьшить свои доли до 10%.
С 2026 года Renault будет разрабатывать модель на основе нового Twingo для Nissan. Индия остается стратегическим направлением для Renault, и компания ускоряет развитие в этом регионе в рамках своей глобальной стратегии до 2027 года.