1 iyundan haydovchilar uchun ballli jazo tizimi joriy etiladi – 12 ball to‘plansa, guvohnomadan ayrilishi mumkin
O‘zbekistonda yo‘l harakatidagi intizomni oshirish, haydovchilarning qonunga itoatkorligini mustahkamlash maqsadida yangi tartib joriy etilmoqda. Vazirlar Mahkamasining 6 may kuni qabul qilgan qaroriga asosan, 1 iyundan boshlab haydovchilar uchun “jarima balli” baholash tizimi amalga kiritiladi.
Balllar faqat YPX xodimlari tomonidan rasmiylashtirilgan jarimalarga asosan hisoblanadi
Yangi tartibga ko‘ra, haydovchiga nisbatan jarima ballari faqat Yo‘l-patrul xizmati xodimlari tomonidan rasmiylashtirilgan qoidabuzarliklar uchun belgilanadi. Bu jarayon to‘liq E-jarima elektron moduli orqali, inson omilisiz, avtomatik ravishda yuritiladi.
Avtomatik kameralar orqali qayd etilgan qoidabuzarliklar uchun hozircha ball berilmaydi. Bu borada Hukumatga alohida xulosa taqdim etish Ichki ishlar vazirligi zimmasiga yuklatilgan.
Qonunbuzarlik qilmagan haydovchi rag‘batlantiriladi
Tartibda haydovchilarni intizomga chaqirish bilan birga, rag‘batlantiruvchi mexanizmlar ham nazarda tutilgan. Xususan: Agar haydovchi 12 oy davomida biror qoidabuzarlik qilmasa, keyingi davrda birinchi martagi qoidabuzarlik uchun ball yozilmaydi.
Agar haydovchiga ball yozilganidan keyin 6 oy mobaynida boshqa qoidabuzarlikka yo‘l qo‘ymasa, 2 ball uning hisobidan avtomatik ravishda olib tashlanadi.
12 ball — sudga avtomatik murojaat va haydovchilik huquqidan mahrum etish
Eng muhim o‘zgarishlardan biri — ballar yig‘ilishi bilan bog‘liq jazo choralari. Agar haydovchi 12 oy ichida 12 ball to‘plasa, u holda:
- Ma’lumotlar avtomatik tarzda sudga yuboriladi,
- Inson omili aralashmaydi,
- Haydovchiga SMS orqali ogohlantirish yuboriladi.
Qonunga asosan, sud bunday haydovchilarni 6 oydan 3 yilgacha bo‘lgan muddatga haydovchilik guvohnomasidan mahrum etishi mumkin.
Zamin.uz tahririyati ushbu tizimning joriy etilishi haydovchilar orasida qonunga rioya qilish madaniyatini oshirishga xizmat qilishi, yo‘llarda xavfsizlikni ta’minlash va inson omilisiz elektron nazorat orqali shaffoflikni ta’minlashda muhim qadam ekanini ta’kidlaydi.

С 1 июня вводится балльная система наказаний для водителей – при накоплении 12 баллов возможно лишение водительских прав
С 1 июня вводится система балльных штрафов для водителей – при накоплении 12 баллов возможно лишение прав
В Узбекистане вводится новый порядок с целью повышения дисциплины в дорожном движении и укрепления законопослушности водителей. Согласно решению Кабинета Министров, принятому 6 мая, с 1 июня вводится система оценки «штрафные баллы» для водителей.
Баллы начисляются только на основании штрафов, оформленных сотрудниками ГАИ
Согласно новому порядку, штрафные баллы для водителя будут назначаться только за нарушения, оформленные сотрудниками Дорожно-патрульной службы. Этот процесс будет полностью осуществляться через электронный модуль E-штраф, автоматически, без участия человека.
На данный момент баллы не начисляются за нарушения, зафиксированные автоматическими камерами. Министерству внутренних дел поручено представить отдельный вывод по этому вопросу.
Водитель, не совершивший правонарушений, будет поощряться
В порядке предусмотрены не только меры по призыву водителей к дисциплине, но и механизмы поощрения. В частности: если водитель не совершает никаких правонарушений в течение 12 месяцев, то в следующем периоде за первое правонарушение баллы не будут начисляться.
Если после начисления баллов водитель не совершает других правонарушений в течение 6 месяцев, 2 балла автоматически снимаются с его счета.
12 баллов — автоматическое обращение в суд и лишение водительских прав
Одним из самых важных изменений являются меры наказания, связанные с накоплением баллов. Если водитель наберет 12 баллов в течение 12 месяцев, то:
- Данные автоматически отправляются в суд,
- Человеческий фактор не вмешивается,
- Водителю отправляется уведомление по SMS.
Согласно закону, суд может лишить таких водителей водительских прав на срок от 6 месяцев до 3 лет.
Редакция Zamin.uz подчеркивает, что внедрение этой системы будет способствовать повышению культуры соблюдения закона среди водителей, обеспечению безопасности на дорогах и обеспечению прозрачности через электронный контроль без участия человека.