O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati, Demokratik partiya «Milliy tiklanish» yetakchisi Alisher Qodirov yaqinda parlament muhokamasiga taqdim etilishi mumkin bo‘lgan tashabbusni ma’lum qildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, 40-50 yildan ortiq bo‘lgan avtomobillarni bosqichma-bosqich ekspluatatsiyadan chiqarish taklif qilinmoqda. Alisher Qodirovning fikricha, 40-50 yillik avtomobillarni ekspluatatsiyadan chiqarish to‘g‘ri qaror bo‘ladi.
Hatto 25-30 yillik avtomobillar uchun ham cheklov joriy etish noto‘g‘ri bo‘lmaydi. Bunda eng muhimi, avtomobil egalariga qulay almashtirish imkoniyatlari taqdim etilishi lozim.
Shuningdek, deputat tezlik chegaralarini joylashuv, vaqt va zaruratga qarab belgilashni taklif qildi. Masalan, avtomagistralda, ya’ni aholi punktlaridan uzoq va uzun masofalar uchun soatiga 130 kilometr tezlikda harakatlanishga ruxsat berilishi mumkinligi savol sifatida ko‘tarildi.
Ushbu tashabbuslar yo‘l harakati xavfsizligini oshirishga xizmat qiladi va zamonaviy transport siyosatini shakllantirishda muhim ahamiyatga ega.

Кодиров предложил прекратить выпуск автомобилей старше 50 лет
Депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, лидер Демократической партии «Национальное возрождение» Алишер Кодиров недавно сообщил о инициативе, которая может быть представлена на парламентское обсуждение. Об этом сообщает Upl.uz.
Согласно его словам, предлагается поэтапно вывести из эксплуатации автомобили, возраст которых превышает 40-50 лет. По мнению Алишера Кодирова, вывод автомобилей 40-50 летней давности из эксплуатации будет правильным решением.
Даже введение ограничений для автомобилей возрастом 25-30 лет не будет ошибкой. При этом самое главное — предоставить владельцам автомобилей удобные возможности для замены.
Кроме того, депутат предложил устанавливать ограничения скорости в зависимости от местоположения, времени и необходимости. Например, был поднят вопрос о том, что на автомагистрали, то есть на расстояниях вдали от населенных пунктов, может быть разрешено движение со скоростью 130 километров в час.
Эти инициативы служат повышению безопасности дорожного движения и имеют важное значение в формировании современной транспортной политики.