Ruminiyalik afsonaviy murabbiy Mircho Luchesku hayotdan ko'z yumdi
Conflict Intelligence Team surishtiruv loyihasi asoschisi Ruslan Leviyev ham «amalda hozirning o‘zidayoq butun Sudja shahri Rossiya qo‘shinlari nazoratiga o‘tdi, deyish mumkinligi»ni aytib, Ukraina qurolli kuchlari bo‘linmalari o‘z pozitsiyalarini uyushgan tarzda tark etayotgani va ruslar hududlarni deyarli jangsiz qaytarib olayotganini ta’kidladi.
«Biz Rossiya qo‘shinlari nazoratiga bosqichma-bosqich o‘tgan barcha hududlar deyarli jangsiz qo‘lga kiritilganiga guvoh bo‘ldik. Sudja bilan ham shunday bo‘ldi. Kecha [11 mart kuni] shaharning sharqiy chekkasida Rossiya qo‘shinlari joylashgani haqida videoyozuvlar paydo bo‘ldi. Bugun biz Rossiya qo‘shinlarini shaharning bu chekkasida ko‘ryapmiz. Yana hech qanday jang lavhalari yo‘q... Aslida, hozirning o‘zidayoq aytish mumkinki, butun Sudja shahri Rossiya qo‘shinlari nazoratiga o‘tdi», – dedi Leviyev.
U yaqin soatlar ichida Ukraina harbiylari Kursk oblastini butunlay tark etishini taxmin qilgan: «Ehtimol, bu hikoya bugun tugar. Ehtimol, yana bir-ikki kun chegaradagi qishloqlarni ushlab turishga urinishar. Ammo umuman olganda, Kursk platsdarmi tarixi nihoyasiga yetmoqda va Ukraina qo‘shinlari ketmoqda».
Rossiya Mudofaa vazirligiga yaqin bo‘lgan Rybar telegram-kanali ham Ukraina qurolli kuchlari so‘nggi bir necha kun ichida o‘zining eng tajribali bo‘linmalarini Kursk oblastidan uyushgan tarzda olib chiqib, Donetsk oblastiga ko‘chirgani haqida yozgan.
Rossiya Mudofaa vazirligi ertalabki kundalik hisobotida beshta aholi punkti ozod qilingani haqida xabar bergandi – bular Kazachya Loknya, 1-Knyajiy, 2-Knyajiy, Zamoste va Mirniy. Ularning dastlabki uchtasi Sudjadan shimolda, oxirgi ikkitasi janubdan shahar bilan bevosita chegaradosh. Shu bilan birga, ma’lumotda Sudjaning o‘zi haqida hech narsa aytilmagan.
Kiyev Rossiya armiyasining Kursk oblastidagi hujumiga rasman hech qanday izoh bermayapti. «RBK-Ukraina» Ukraina qurolli kuchlari Bosh shtabi 10 va 11 mart kunlari rasman e’lon qilgan kundalik jang xaritalarida Ukraina harbiylari nazoratidagi hudud maydoni sezilarli darajada qisqarganiga e’tibor qaratgan.
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy matbuot brifingida Ukraina qurolli kuchlari Rossiya hududidan chekinishiga izoh berib, qo‘shinlar Kursk oblasti hududida vazifalarni bajarayotgani, qo‘mondonlik esa jangchilarning hayotini saqlab qolishga harakat qilayotganini bildirdi.
«Kursk oblasti hududidagi qo‘shinlarimiz o‘z vazifalarini bajarmoqda. Ruslar bizning qo‘shinlarimizga imkon qadar jiddiy bosim o‘tkazishga harakat qilmoqda. [Ukraina] harbiy qo‘mondonligi qilishi kerak bo‘lgan ishni qilmoqda: askarlarimiz hayotini saqlab qolish uchun maksimal harakat qilmoqda», – dedi Ukraina rahbari.
Rossiya qo‘shinlari o‘tgan hafta davomida AQSHning Ukraina bilan razvedka ma’lumotlari almashinuvini vaqtincha – 5 martdan 11 martgacha to‘xtatganidan foydalanib, Kursk oblastida keng ko‘lamli yurishga o‘tgan va bir qator aholi punktlarini ozod qilishga muvaffaq bo‘lgandi.
Urushgacha besh ming kishi yashagan Sudja rayoni markazi 2024 yil avgust oyi o‘rtalaridan beri ukrainlar tomonidan ishg‘ol etib turilgandi – bu Ukraina harbiylari Kursk oblastida egallab olgan shahar maqomiga ega yagona aholi punkti edi.

Говорят, что город Суджа перешел под контроль российских войск
12 марта утром в телеграм-каналах, поддерживающих войну в России, распространились видео, на которых военные устанавливают российский флаг в центре Суджи. Анализ видеозаписей подтверждает, что украинские военные полностью покинули территорию города.
Основатель проекта расследования Conflict Intelligence Team Руслан Левиев также отметил, что «на самом деле можно сказать, что весь город Суджа уже перешел под контроль российских войск», подчеркнув, что подразделения украинских вооруженных сил покидают свои позиции организованным образом, а русские почти без боя возвращают территории.
«Мы стали свидетелями того, что все территории, которые постепенно переходили под контроль российских войск, были захвачены почти без боя. Суджа не стала исключением. Вчера [11 марта] появились видеозаписи о том, что российские войска расположились на восточной окраине города. Сегодня мы видим российские войска на этой окраине города. Больше никаких боевых действий нет... На самом деле, сейчас можно сказать, что весь город Суджа перешел под контроль российских войск», – сказал Левиев.
Он предположил, что в ближайшие часы украинские военные полностью покинут Курскую область: «Возможно, эта история закончится сегодня. Возможно, еще пару дней они будут пытаться удерживать пограничные села. Но в целом история Курского плацдарма подходит к концу, и украинские войска уходят».
Телеграм-канал Rybar, близкий к Министерству обороны России, также сообщил, что украинские вооруженные силы за последние несколько дней организованно вывели свои самые опытные подразделения из Курской области и перебросили их в Донецкую область.
Министерство обороны России в утреннем ежедневном отчете сообщило о том, что были освобождены пять населенных пунктов – это Казачья Локня, 1-Княжий, 2-Княжий, Замосте и Мирный. Первые три находятся к северу от Суджи, последние два – на юге, непосредственно граничащие с городом. При этом в информации ничего не сказано о самой Судже.
Киев официально не комментирует атаку российской армии на Курскую область. «РБК-Украина» обратила внимание на то, что в ежедневных боевых картах, официально опубликованных Генеральным штабом Украины 10 и 11 марта, значительно сократился размер территории, контролируемой украинскими военными.
Президент Украины Владимир Зеленский на пресс-брифинге, комментируя отступление украинских вооруженных сил с территории России, заявил, что войска выполняют задачи на территории Курской области, а командование старается сохранить жизнь бойцов.
«Наши войска на территории Курской области выполняют свои задачи. Русские пытаются оказать на наши войска как можно более серьезное давление. [Украинское] военное командование делает то, что должно: максимально старается сохранить жизнь наших солдат», – сказал украинский лидер.
Российские войска на прошлой неделе воспользовались временной приостановкой обмена разведывательной информацией между США и Украиной с 5 по 11 марта и перешли к широкомасштабному наступлению в Курской области, успешно освободив ряд населенных пунктов.
Центр района Суджа, в котором до войны проживало пять тысяч человек, находился под оккупацией украинцев с середины августа 2024 года – это был единственный населенный пункт, имеющий статус города, захваченный украинскими военными в Курской области.
В то время как ситуация на Ближнем Востоке обостряется, ракетная атака, осуществленная Ираном, нанесла значительный ущерб военной инфраструктуре США в регионе. Об этом сообщает Zamin.uz. По анализу
Мир Сегодня, 10:32
Обострение ситуации на Ближнем Востоке и военные столкновения, связанные с Ираном, оказывают значительное влияние на золотой рынок в Дубае. Об этом сообщает Zamin.uz. Из-за приостановки авиарейсов и