пасмурно ветер 2.5 м/с, З
AQSH Davlat kotibi Marko Rubio Rossiya hukumati tomonidan Ukraina hududida 30 kunlik o‘q uzishni to‘xtatish taklifi rad etilgan taqdirda, bu ko‘p narsaga ta’sir qilishi mumkinligini aytdi. Bu haqda Reuters yozmoqda.
Rubio tushuntirishicha, agar Moskva manfiy javob bersa, Vashington Kremlning haqiqiy maqsadlari va fikrlash tarzini aniqlashga harakat qiladi.
U AQSH Rossiyaning javobini sabrsizlik bilan kutmoqda va jangovar harakatlarni to‘xtatish imkoniyatini ko‘rib chiqishga chaqirganini ta’kidladi.
"Agar ular rad etsa, bu ularning maqsadlari va fikrlash tarzi haqida ko‘p narsalarni anglatadi", — dedi Rubio.
Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov vaziyatga izoh berdi. U Moskva Kiyev bilan hech qanday murosaga bormasligini, agar bu insonlar taqdiriga tahdid solsa, ta’kidladi.
Lavrov bu mojaroda Rossiya hukumati qanday qadamlar qo‘yishni yaxshi bilajagini aytdi.
"Gap hududlar haqida emas, balki o‘z tarixi va huquqlaridan mahrum qilingan odamlar haqida ketmoqda", — dedi vazir.
Shuningdek, Lavrov G‘arb Moskva pozitsiyasiga shubha qilsa, o‘z xatosini davom ettirishi mumkinligini ta’kidladi.
Eslatib o‘tamiz, Rossiya prezidenti Vladimir Putin 6 mart kuni Ukrainadagi nizoni hal etish bo‘yicha hech qanday yondashishlar bo‘lmasligini ma’lum qilgan edi.
Tinchlik shartnomasi imzolanishi uchun barcha shartlar bir necha marotaba e’lon qilingan:
Ukraina Qurolli kuchlarini DNR, LNR, Xerson va Zaporoje hududlaridan olib chiqish, Ukraina NATOga qo‘shilishdan voz kechishi, betaraf maqom va denazifikatsiya hamda demilitarizatsiya jarayonlarini amalga oshirish.

США объявили о последствиях отказа России от мира в Украине
Государственный секретарь США Марко Рубио заявил, что отказ правительства России от предложения о 30-дневном прекращении огня на территории Украины может повлиять на многое. Об этом сообщает Reuters.
Рубио пояснил, что если Москва даст отрицательный ответ, Вашингтон попытается выяснить истинные цели и мышление Кремля.
Он отметил, что США с нетерпением ждут ответа России и призвали рассмотреть возможность прекращения боевых действий.
«Если они откажутся, это будет означать много о их целях и стиле мышления», — сказал Рубио.
Министр иностранных дел России Сергей Лавров прокомментировал ситуацию. Он подчеркнул, что Москва не пойдет на никакие компромиссы с Киевом, если это угрожает судьбе людей.
Лавров заявил, что российское правительство хорошо знает, какие шаги предпринять в этом конфликте.
«Дело не в территориях, а в людях, лишенных своей истории и прав», — сказал министр.
Также Лавров отметил, что если Запад будет сомневаться в позиции Москвы, он может продолжить свои ошибки.
Напомним, что президент России Владимир Путин 6 марта заявил, что никаких подходов к разрешению конфликта в Украине не будет.
Все условия для подписания мирного соглашения были неоднократно озвучены:
Вывод украинских вооруженных сил из ДНР, ЛНР, Херсона и Запорожья, отказ Украины от вступления в НАТО, нейтральный статус и проведение процессов деназификации и демилитаризации.