Tramp: AQSH rasmiylari Moskvaga jo‘nab ketdi
AQSH prezidenti Donald Tramp rasmiy Vashington Rossiya bilan Ukrainadagi 30 kunlik o‘t ochishni to‘xtatish masalasini muhokama qilish uchun Moskvaga o‘z vakillarini yuborganini ma’lum qildi. Bu haqda BBC xabar bermoqda.
Muzokaralar va Ukraina pozitsiyasi
11 mart kuni Saudiya Arabistonida AQSH va Ukraina delegatsiyalari o‘rtasidagi muzokaralar 9 soat davom etdi. Unda Ukraina 30 kunlik o‘t ochishni to‘xtatish taklifini qabul qildi, biroq Rossiyaning ham roziligi zarurligi ta’kidlandi. Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy esa AQSH Rossiyani sulh taklifiga ko‘ndirishi kerakligini aytdi. Kreml esa masalani o‘rganayotganini va muzokaralar tafsilotlarini kutayotganini ma’lum qildi.
Trampning pozitsiyasi
Donald Tramp Oval kabinetda jurnalistlar bilan suhbatda muzokaralar borasida "ijobiy signallar" borligini ta’kidladi.
"Biroq ijobiy signallar hech narsani anglatmaydi. Bu juda jiddiy vaziyat", – dedi Tramp.
Unga ko‘ra, agar Rossiya urushni davom ettirishga qaror qilsa, unga nisbatan "halokatli" sanksiyalar joriy etilishi mumkin.
"Moliyaviy jihatdan unchalik yoqimli bo‘lmagan, ammo mening qo‘limdan keladigan ishlar bor. Bu Rossiya uchun juda yomon oqibatlarga olib keladi. Men bunday qilishni xohlamayman, chunki men tinchlikka erishishni istayman", – dedi Tramp.
Kimlar Moskvaga jo‘nab ketdi?
Tramp Moskvaga qaysi rasmiylar yuborilganini aniq aytmadi. Biroq BBC manbasi Trampning Yaqin Sharq bo‘yicha maxsus vakili Stiv Uitkoff Jiddadagi uchrashuvdan so‘ng Moskvaga yo‘l olgani haqida xabar bergan. Oq uy 12 mart kuni bu ma’lumotni tasdiqladi.
Shuningdek, Oq uy matbuot kotibi Kerolayn Livittning ma’lum qilishicha, milliy xavfsizlik bo‘yicha maslahatchi Mayk Uols "rossiyalik hamkasbi" bilan telefon orqali muloqot qilgan. Uols ham kim bilan gaplashganini aniqlashtirmagan.
Nima uchun Ukraina AQSH taklifiga tez rozi bo‘ldi?
BBC xavfsizlik masalalari bo‘yicha muxbiri Frenk Gardnerning fikriga ko‘ra, bu qaror xalqaro munosabatlarga ta’sir etish maqsadida qabul qilingan:
"Ukraina Amerika muzokara guruhining 30 kunlik o‘t ochishni to‘xtatish taklifiga tez rozi bo‘ldi, chunki bu ularga xalqaro maydonda tinchlikka intiluvchi davlat sifatida ko‘rinish imkonini beradi", – dedi Gardner.
Shuningdek, Ukraina rahbariyati G‘arb ittifoqchilari, jumladan, Buyuk Britaniya bosh vazirining milliy xavfsizlik bo‘yicha maslahatchisi Jonatan Pauell bilan maslahatlashgani ma’lum qilindi.
Rossiyaga yangi sanksiyalar tahdidi
Amerika senatori Lindsi Grem esa Rossiya 30 kunlik o‘t ochishni to‘xtatishga rozi bo‘lishi kerakligini, aks holda yangi sanksiyalar qo‘llanilishini aytdi. U Kongress nafaqat Rossiyaga, balki uning neft, gaz va uran mahsulotlarini xarid qiladigan davlatlarga nisbatan ham cheklovlar qo‘llashini ta’kidladi.
"Rossiya Ukrainaga bostirib kirgani uchun allaqachon yengib bo‘lmas iqtisodiy og‘riqni his qilishi kerak edi", – dedi Grem.
Jiddadagi muzokaralardan so‘ng Ukraina sulhga rozilik berdi, ammo Rossiya hali o‘z qarorini e’lon qilmagan. AQSH rasmiylari muzokaralarni davom ettirish uchun Moskvaga yo‘l oldi. Agar Rossiya urushni davom ettirsa, AQSH va Kongress tomonidan qattiq sanksiyalar qo‘llanishi mumkin. Bu jarayonning qanday tugashi esa Tramp va Putin o‘rtasidagi yaqinda bo‘lib o‘tishi mumkin bo‘lgan telefon muloqotiga ham bog‘liq bo‘lib qolmoqda.

Трамп: Официальные лица США выехали в Москву
Президент США Дональд Трамп сообщил, что официальные представители Вашингтона отправились в Москву для обсуждения вопроса о 30-дневном прекращении огня с Россией в Украине. Об этом сообщает BBC.
Переговоры и позиция Украины
11 марта в Саудовской Аравии прошли переговоры между делегациями США и Украины, которые длились 9 часов. Украина приняла предложение о 30-дневном прекращении огня, однако было подчеркнуто, что необходимо согласие и России. Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что США должны убедить Россию в предложении о мире. Кремль сообщил, что изучает вопрос и ожидает деталей переговоров.
Позиция Трампа
Дональд Трамп в разговоре с журналистами в Oval Office отметил, что в переговорах есть "позитивные сигналы".
"Однако позитивные сигналы ничего не значат. Это очень серьезная ситуация", – сказал Трамп.
По его словам, если Россия решит продолжить войну, могут быть введены "катастрофические" санкции.
"Финансово это не будет приятно, но есть вещи, которые я могу сделать. Это приведет к очень плохим последствиям для России. Я не хочу этого делать, потому что хочу добиться мира", – сказал Трамп.
Кто отправился в Москву?
Трамп не уточнил, какие официальные лица были отправлены в Москву. Однако источник BBC сообщил, что специальный представитель Трампа по Ближнему Востоку Стив Уиткофф отправился в Москву после встречи в Джидде. Белый дом подтвердил эту информацию 12 марта.
Кроме того, пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Ливитт сообщила, что советник по национальной безопасности Майк Уолс общался по телефону с "российским коллегой". Уолс также не уточнил, с кем именно он говорил.
Почему Украина быстро согласилась на предложение США?
По мнению корреспондента BBC по вопросам безопасности Фрэнка Гарднера, это решение было принято с целью оказать влияние на международные отношения:
"Украина быстро согласилась на предложение американской переговорной группы о 30-дневном прекращении огня, поскольку это дает им возможность выглядеть как государство, стремящееся к миру на международной арене", – сказал Гарднер.
Также стало известно, что руководство Украины консультировалось с западными союзниками, включая советника по национальной безопасности премьер-министра Великобритании Джонатана Пауэлла.
Угроза новых санкций для России
Американский сенатор Линдси Грэм заявил, что Россия должна согласиться на 30-дневное прекращение огня, в противном случае будут введены новые санкции. Он подчеркнул, что Конгресс введет ограничения не только против России, но и против стран, покупающих ее нефть, газ и уран.
"Россия уже должна была почувствовать невыносимую экономическую боль за вторжение в Украину", – сказал Грэм.
После переговоров в Джидде Украина согласилась на мир, однако Россия пока не объявила о своем решении. Официальные лица США отправились в Москву для продолжения переговоров. Если Россия продолжит войну, могут быть введены жесткие санкции со стороны США и Конгресса. Исход этого процесса также зависит от возможного телефонного разговора между Трампом и Путиным в ближайшее время.