AQSh Olmaotadagi eng qimmat yer maydonini 49 yilga oldi
Dunyo 14:20, 26-03-2025 3
Qozog‘iston Majlisi deputatlari AQSh bilan Olmaota shahrida bosh konsullik qurish uchun yer maydoni ajratilishi bo‘yicha bitimni ratifikatsiya qildi, deb xabar berdi Tengrinews.kz.
Bitimga ko‘ra, AQSh 70 593 kvadrat metrli yer uchastkasini 49 yil muddatga ijaraga oladi. Ijara to‘lovi 25 million 301 ming 16 AQSh dollarini tashkil etib, hujjat kuchga kirganidan keyin 30 kun ichida bir yo‘la to‘lanadi.
Loyihaning muhokamasi chog‘ida bino balandligi va shaharsozlik qoidalari bo‘yicha munozara yuzaga keldi. Deputat Sergey Ponomaryovning aytishicha, Al-Farobiy prospektidan yuqoriroqda bino balandligi 22 metrdan oshmasligi kerak, bu hudud Olmaotadagi eng qimmat va obro‘li joylardan hisoblanadi.
Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Akan Raxmatullinning ta’kidlashicha, AQSh konsullik binosining balandligi haqiqatan ham me’yordan biroz oshadi. Bu masala amerikaliklar bilan muzokaralarda tor-mor bo‘lgan. Faqatgina yer maydonining 1,5% qismida texnik elementlar — ventilyatsiya shaxtalari va aloqa antennalari uchun balandlik chegarasini oshirishga ruxsat berilgan.
Yer maydonining ko‘rinishini sayt orqali ko‘rish mumkin.