Qozog‘iston Majlisi deputatlari AQSh bilan Olmaota shahrida bosh konsullik qurish uchun yer maydoni ajratilishi bo‘yicha bitimni ratifikatsiya qildi, deb xabar berdi Tengrinews.kz.
Bitimga ko‘ra, AQSh 70 593 kvadrat metrli yer uchastkasini 49 yil muddatga ijaraga oladi. Ijara to‘lovi 25 million 301 ming 16 AQSh dollarini tashkil etib, hujjat kuchga kirganidan keyin 30 kun ichida bir yo‘la to‘lanadi.
Loyihaning muhokamasi chog‘ida bino balandligi va shaharsozlik qoidalari bo‘yicha munozara yuzaga keldi. Deputat Sergey Ponomaryovning aytishicha, Al-Farobiy prospektidan yuqoriroqda bino balandligi 22 metrdan oshmasligi kerak, bu hudud Olmaotadagi eng qimmat va obro‘li joylardan hisoblanadi.
Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Akan Raxmatullinning ta’kidlashicha, AQSh konsullik binosining balandligi haqiqatan ham me’yordan biroz oshadi. Bu masala amerikaliklar bilan muzokaralarda tor-mor bo‘lgan. Faqatgina yer maydonining 1,5% qismida texnik elementlar — ventilyatsiya shaxtalari va aloqa antennalari uchun balandlik chegarasini oshirishga ruxsat berilgan.

США арендовали самый дорогой земельный участок в Алматы на 49 лет
Депутаты Мажилиса Казахстана ратифицировали соглашение о выделении земельного участка для строительства генерального консульства США в Алматы, сообщает Tengrinews.kz.
Согласно соглашению, США арендуют земельный участок площадью 70 593 квадратных метра на срок 49 лет. Арендная плата составит 25 миллионов 301 тысячу 16 долларов США и будет выплачена единовременно в течение 30 дней после вступления документа в силу.
Во время обсуждения проекта возникли споры о высоте здания и градостроительных нормах. Депутат Сергей Пономарев отметил, что высота здания выше проспекта Аль-Фараби не должна превышать 22 метров, так как эта территория считается одной из самых дорогих и престижных в Алматы.
Первый заместитель министра иностранных дел Акан Рахматуллин подчеркнул, что высота консульского здания США действительно немного превышает норму. Этот вопрос был предметом обсуждения на переговорах с американцами. Разрешено лишь увеличить высотный лимит для технических элементов — вентиляционных шахт и антенн связи на 1,5% земельного участка.