AQSHda maxfiy ma’lumotlarni messenjerlar orqali uzatganlik uchun jinoiy javobgarlik joriy etilishi mumkin
Dunyo 11:23, 26-03-2025 4
AQSH Kongressdagi demokratlar maxfiy davlat ma’lumotlarini himoyalanmagan messenjerlar orqali uzatishni jinoiy javobgarlikka tortish taklifini ilgari surdi. Bu haqda Axios nashri xabar berdi.
Maxfiy chat janjali
Bu tashabbus The Atlantic nashri bosh muharriri Jeffri Goldberg AQSHning Yamandagi harbiy zarbalari muhokama qilingan maxfiy chatga kirgani oshkor bo‘lganidan so‘ng paydo bo‘ldi. Jurnalistlarning maxfiy axborotga oson kirishi katta siyosiy shov-shuvga sabab bo‘ldi.
Chatda AQSH vitse-prezidenti Jey Di Vens, Pentagon rahbari Piter Xegset va Oq uyning milliy xavfsizlik bo‘yicha maslahatchisi Mayk Uolts ishtirok etgan. Ushbu kanal orqali muhokama qilingan harbiy rejalarning oshkor bo‘lishi Amerika hukumati uchun jiddiy muammo tug‘dirdi.
Qonun loyihasi nimani nazarda tutadi?
Kongress a’zosi Richi Torres davlat xizmatchilari maxfiy ma’lumotlarni himoyalanmagan xabar almashish ilovalarida tarqatganligi uchun javobgarlikni kuchaytirish bo‘yicha qonun loyihasini taklif qildi.
Unga ko‘ra, bu kabi qonunbuzarliklar uchun:
- Besh yilgacha ozodlikdan mahrum qilish,
- 250 ming dollargacha jarima jazosi qo‘llanilishi mumkin.
Siyosiy oqibatlar
Bu voqea Vashingtonda katta bahslarga sabab bo‘ldi. Mayk Uolts jurnalist Yaman haqidagi maxfiy Signal chatiga qo‘shilganini tan olgan, ammo buni jiddiy qonunbuzarlik deb hisoblamagan. Shunga qaramay, demokratlar bunday holatlar kelajakda takrorlanmasligi uchun qattiq jazo choralari joriy etilishini talab qilmoqda.
Qonun loyihasi qabul qilinsa, AQSHda davlat xizmatchilari va harbiy rahbarlar maxfiy ma’lumotlarni faqat hukumat tomonidan tasdiqlangan xavfsiz aloqa kanallari orqali uzatish majburiyatiga ega bo‘ladi.
Bu holat so‘z erkinligi va davlat xavfsizligi o‘rtasidagi muvozanatni saqlash masalasini yana kun tartibiga olib chiqdi. Jurnalistlarning axborotga kirish huquqi cheklanishi ehtimoli ba’zi muxolif siyosatchilar va ommaviy axborot vositalari tomonidan tanqid qilinmoqda.
Shunday bo‘lsa-da, AQSH rasmiylari davlat maxfiy ma’lumotlari noqonuniy tarqatilishi milliy xavfsizlik uchun jiddiy tahdid tug‘dirishi mumkinligini ta’kidlamoqda.
Oq uydagi mojaro: jurnalist maxfiy chatga qo‘shilib, davlat sirlaridan voqif bo‘ldi
Oq uyning milliy xavfsizlik bo‘yicha maslahatchisi Maykl Uolts va mudofaa vaziri Pit Xegset Oval ofisdagi yig‘ilishda gaplashmoqda. Foto: Ludovik Marin/AFP/Getty Images AQSH prezidenti Donald Tramp