Suriya sobiq bosh muftiysi aeroportda qo‘lga olindi
Ma’lum qilinishicha, shayx Hassun Ummonga yo‘l olgan va u yerda shoshilinch jarrohlik amaliyotini o‘tkazishi kerak bo‘lgan. U rasmiylarga davolanish uchun Iordaniyaga ketish istagini oldindan bildirgan. Biroq aeroportning faxriy mehmonlar zaliga kelganidan bir necha daqiqa o‘tib, hibsga olingan.
Damashqda yashirinib yurgan sobiq prezident Bashar Asad tarafdorlarini qo‘lga olish maqsadida reydlar o‘tkazilmoqda. Maxsus operatsiya davomida bir necha kishi ushlangan. Ulardan qurollar, o‘q-dorilar va portlovchi qurilmalar topilgan.
Asad tarafdorlari va Suriya kuchlari o‘rtasidagi to‘qnashuvlar
Mart oyida Latakiya, Tartus, Xama va Xoms viloyatlarida Asad tarafdorlari bo‘lgan alaviylar va yangi Suriya hukumati o‘rtasida qurolli to‘qnashuvlar boshlandi. Qurbonlarning umumiy soni 1,3 ming kishidan oshdi, ulardan mingdan ortig‘i tinch aholi hisoblanadi. Xavfsizlik kuchlarining reydlari 10 mart kuni yakunlandi. Suriya Mudofaa vazirligi vakili Hasan Abdul G‘ani hukumat xavfsizlik kuchlari “tashqaridan ag‘darilgan Bashar Asad rejimi qoldiqlarini zararsizlantirishga” va vaziyatni barqarorlashtirishga muvaffaq bo‘lganini aytdi.
Shundan so‘ng Suriyaning yangi hukumati Rossiya hukumatiga Asadni ekstraditsiya qilish talabi bilan murojaat qildi. Al Arabiya va Al Hadath nashrlari ma’lumotlariga ko‘ra, prezident Ahmad ash-Shara’a Asadni sud qilish uchun uni ushlab berishni talab qilmoqda. Shu bilan birga, Rossiya hozircha talabni qondirishdan bosh tortmoqda, chunki buni “ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarni tiklash uchun yengib bo‘lmas to‘siq emas” deb hisoblaydi.
24 mart kuni Latakiya va Idlib viloyatlari chegarasidagi tog‘li hududlarda Asad tarafdorlaridan 15 nafar jangari qo‘lga olindi.

Сирийский бывший муфтий был задержан в аэропорту
Силы безопасности Сирии арестовали бывшего главного муфтия шейха Ахмада Бадриддина Хассуна в международном аэропорту Дамаска. Религиозный деятель пытался покинуть страну. Об этом сообщает Al Mayadeyen.
Сообщается, что шейх Хассун направлялся в Умман, где ему должна была быть проведена срочная операция. Он заранее сообщил властям о своем намерении поехать на лечение в Иорданию. Однако через несколько минут после его прибытия в зал для почетных гостей аэропорта он был арестован.
В Дамаске проводятся рейды с целью задержания сторонников бывшего президента Башара Асада, скрывающихся в городе. В ходе специальной операции было задержано несколько человек. У них были найдены оружие, боеприпасы и взрывные устройства.
Столкновения между сторонниками Асада и сирийскими силами
В марте в провинциях Латакия, Тартус, Хама и Хомс начались вооруженные столкновения между алавитами, поддерживающими Асада, и новым сирийским правительством. Общее число жертв превысило 1,3 тысячи человек, из которых более тысячи составляют мирные жители. Рейды сил безопасности завершились 10 марта. Представитель Министерства обороны Сирии Хасан Абдул Гани заявил, что правительственные силы безопасности «успели нейтрализовать остатки свергнутого режима Башара Асада» и стабилизировать ситуацию.
После этого новое сирийское правительство обратилось к российскому правительству с требованием экстрадировать Асада. По данным изданий Al Arabiya и Al Hadath, президент Ахмад аш-Шара'a требует его задержания для судебного разбирательства. В то же время Россия пока отказывается удовлетворить требование, считая это «непреодолимым препятствием для восстановления отношений между двумя государствами».
24 марта в горных районах на границе провинций Латакия и Идлиб было задержано 15 боевиков, поддерживающих Асада.