"Qonimizga pul tikishyapti”: g‘azoliklar HAMASni haydamoqda
Falastinliklar G‘azoda Isroil bilan urush boshlangandan beri HAMASga qarshi eng katta norozilik namoyishlariga yig‘ilishdi. Odamlar urush tugashini istab hayqirmoqda, HAMASdan chiqib ketishni talab qilishyapti. Yig‘ilganlar tashkilotni “terrorchi guruh” deb, “odamlarning qoniga pul tikish”da ayblamoqda.
CNN telekanali e’lon qilgan videoda ko‘rinishicha, odamlar HAMASni “terrorchilar, terrorchi guruh” deb atagan. “Xudo uchun HAMAS chiqib ketsin” deya baqiradi namoyishchilar.
Niqob kiygan HAMAS jangarilari esa qo‘lida tayoq va qurollar bilan ommani tarqatishga urinmoqda.
Seshanba kuni Bayt-Lahiya ko‘chasidan boshlangan katta namoyishlar chorshanba kuni ham davom etmoqda. Odamlar tinmay “HAMAS tashqariga” deb baqiryapti. Ma’lum bo‘lishicha, 26 mart kuni G‘azo bo‘ylab 9 ta HAMASga qarshi mitinglar rejalangan. G‘azo jim emas, uning yo‘q qilinishini istamaydigan xalqlar bor, buni bilishsin, deydi yig‘ilganlar.
HAMAS vaziyat yuzasidan munosabatini bildirmagan, lekin uning tarafdorlari namoyishchilarni xoinga chiqardi, deb yozadi BBC.
G‘azo shimolidagi norozilik namoyishlari “Islomiy jihod” jangarilari Isroilga raketa otganidan bir kun o‘tib, Isroilning Bayt-Lahiyaning katta qismini evakuatsiya qilishga qaror qilgani fonida bo‘lib o‘tmoqda. Bu qaror esa odamlar noroziligiga sabab bo‘ldi.
Qariyb ikki oylik otashkesimdan so‘ng Isroil G‘azodagi harbiy kampaniyasini qayta boshladi va HAMASni AQSHning sulhni uzaytirish haqidagi yangi taklifini rad etganlikda aybladi. HAMAS esa o‘z navbatida, Isroilni yanvar oyida kelishilgan dastlabki kelishuvdan voz kechganlikda aybladi.
Isroil harbiy amaliyotlari 18 mart kuni havo hujumlari bilan qayta boshlanganidan beri yuzlab falastinliklar halok bo‘ldi, minglab odamlar uy-joyini tark etdi.
"HAMAS pastga tushib, qayg‘ulilarning ovoziga quloq solishi kerak, vayronalar ostidan ko‘tarilayotgan ovoz – bu eng to‘g‘ri ovozdir”, deydi odamlar.
Urush boshlanganidan beri G‘azoda HAMASga nisbatan ochiq tanqidlar ko‘chada ham, internetda ham kuchaydi, biroq unga sodiq bo‘lganlar hali ham bor va guruhni qo‘llab-quvvatlash qanchalik o‘zgarganini aniq baholash qiyin.
Urushdan oldin ham HAMASga qarshilik kayfiyati bor edi, ammo bunday odamlarning aksariyati qatag‘onlardan qo‘rqib yashiringan.
"Kechirasiz, lekin HAMAS aynan nimaga pul tikmoqda? Ular bizning qonimizga pul tikmoqda. Bizni butun dunyo shunchaki raqamlar deb biladi”, deb yozadi g‘azolik Muhammad al-Najjar o‘zining Facebook sahifasida.
Sog‘liqni saqlash vazirligi hisob-kitoblariga ko‘ra, urushda halok bo‘lganlar soni 50 mingdan oshib ketgani bois odamlar namoyishga chiqqan. 17 oydan beri davom etayotgan urush aholining tinkasini quritdi, G‘azoni vayronaga aylantirdi. Qariyb 70 foiz binolar butunlay vayrona bo‘lgani tasdiqlangan. Ustiga ustak xalqaro yordam tashkilotlarining ham qo‘li kalta, G‘azogacha gumanitar yuklarni yetkazish amrimahol. Hudud aholisi deyarli to‘liq shu insonparvarlik yuklari hisobiga kun kechirmoqda.

"Вкладывают деньги в нашу кровь”: газаваты вытесняют ХАМАС
Палестинцы в Газе собрались на крупнейшие акции протеста против ХАМАС с начала войны с Израилем. Люди кричат, желая окончания войны, и требуют выхода из ХАМАС. Собравшиеся обвиняют организацию в том, что она “террористическая группа” и “ставит деньги на кровь людей”.
На видео, опубликованном телеканалом CNN, видно, как люди называют ХАМАС “террористами, террористической группой”. “Во имя Бога, пусть ХАМАС уйдет”, - кричат протестующие.
Бойцы ХАМАС в масках пытаются разогнать толпу с палками и оружием.
Большие протесты, начавшиеся во вторник на улице Бейт-Лахия, продолжаются и в среду. Люди непрерывно кричат “ХАМАС, уходи”. Известно, что 26 марта по всей Газе запланировано 9 митингов против ХАМАС. Газа не молчит, здесь есть народы, которые не хотят ее уничтожения, пусть это знают, говорят собравшиеся.
ХАМАС не прокомментировал ситуацию, но его сторонники пишут, что протестующих выгнали, сообщает BBC.
Протесты на севере Газы происходят на фоне того, что “Исламский джихад” обстрелял Израиль ракетами, и Израиль решил эвакуировать большую часть Бейт-Лахии. Это решение вызвало недовольство людей.
После почти двухмесячного затишья Израиль вновь начал свою военную кампанию в Газе и обвинил ХАМАС в отказе от нового предложения США о продлении перемирия. ХАМАС, в свою очередь, обвинил Израиль в том, что он отказался от первоначального соглашения, достигнутого в январе.
С момента возобновления воздушных атак 18 марта сотни палестинцев погибли, тысячи людей покинули свои дома.
“ХАМАС должен спуститься и прислушаться к голосу скорбящих, голос, поднимающийся из руин – это самый правильный голос”, - говорят люди.
С начала войны открытая критика ХАМАС усилилась как на улице, так и в интернете, однако верные ему сторонники все еще есть, и трудно точно оценить, насколько изменилось его поддержка.
Даже до войны существовало настроение противодействия ХАМАС, но большинство таких людей прятались из-за страха перед репрессиями.
“Извините, но на что именно ставит ХАМАС? Они ставят деньги на нашу кровь. Для всего мира мы просто цифры”, - пишет газавик Мухаммад аль-Наджар на своей странице в Facebook.
По данным министерства здравоохранения, число погибших в войне превысило 50 тысяч, что и стало причиной выхода людей на протест. Война, продолжающаяся уже 17 месяцев, иссушила население и превратила Газу в руины. Подтверждено, что почти 70 процентов зданий полностью разрушены. Более того, международные гуманитарные организации также испытывают трудности, доставка гуманитарных грузов в Газу затруднена. Население региона почти полностью выживает за счет этих гуманитарных грузов.