O‘zbekiston muhandislari Rossiya yo‘llarini baholaydi
7 may 2025 yili Rossiyaning Saratov shahrida shahar transport tizimi va yo'l infratuzilmasini rivojlantirishga bag‘ishlangan xalqaro ilmiy-amaliy anjuman bo‘lib o‘tadi, deb upl.uz sayti xabar berdi.
Anjuman Saratov viloyati Yo‘l xo‘jaligi vazirligi tashabbusi bilan G‘alaba bog‘ida joylashgan Jang va mehnat shuhrati muzeyida o‘tkaziladi. Unda Belarus, O‘zbekiston, Qozog‘iston va Qirg‘izistondan kelgan yo‘l mutaxassislari ishtirok etadi. Ular Ikkinchi jahon urushi g‘alabasining 80 yilligiga bag‘ishlangan xalqaro avtoreydda qatnashmoqda.
Avtoreyd marshruti Brest, Minsk, Polotsk, Pskov, Sankt-Peterburg, Tver, Moskva, Tula, Ryazan, Tambov, Saratov va Volgograd shaharlarini qamrab olgan. Ishtirokchilar yo‘l davomida avtomobil yo‘llarining holatini baholamoqda. Saratov shahriga 6 may kuni yetib kelishlari kutilmoqda.
Anjumanda taniqli mutaxassislar qatnashadi. Ular orasida Xalqaro va Rossiya transport akademiyasi akademigi Buri Karimov, MDH transport yig‘ilishi ijroiya qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Sergey Andreev, Rossiya ommaviy transportni rivojlantirish qo‘mitasi NTC raisi Vadim Donchenko, ushbu qo‘mita kotibi Andrey Shestopalov, “Transport tizimlari” kompaniyasi rivojlantirish direktori Denis Frolov va Xalqaro shahar elektr transporti uyushmasi vitse-prezidenti Aleksandr Morozov bor.
Tadbirda Saratov viloyati hukumati, mahalliy olimlar va transport tashkilotlari rahbarlari ham ishtirok etadi.
Anjumanda quyidagi masalalar muhokama qilinadi: