Mashhur shoir va yozuvchi Qamchibek Kenja vafot etdi
7 may 2025 yili Rossiyaning Saratov shahrida shahar transport tizimi va yo'l infratuzilmasini rivojlantirishga bag‘ishlangan xalqaro ilmiy-amaliy anjuman bo‘lib o‘tadi, deb upl.uz sayti xabar berdi.
Anjuman Saratov viloyati Yo‘l xo‘jaligi vazirligi tashabbusi bilan G‘alaba bog‘ida joylashgan Jang va mehnat shuhrati muzeyida o‘tkaziladi. Unda Belarus, O‘zbekiston, Qozog‘iston va Qirg‘izistondan kelgan yo‘l mutaxassislari ishtirok etadi. Ular Ikkinchi jahon urushi g‘alabasining 80 yilligiga bag‘ishlangan xalqaro avtoreydda qatnashmoqda.
Avtoreyd marshruti Brest, Minsk, Polotsk, Pskov, Sankt-Peterburg, Tver, Moskva, Tula, Ryazan, Tambov, Saratov va Volgograd shaharlarini qamrab olgan. Ishtirokchilar yo‘l davomida avtomobil yo‘llarining holatini baholamoqda. Saratov shahriga 6 may kuni yetib kelishlari kutilmoqda.
Anjumanda taniqli mutaxassislar qatnashadi. Ular orasida Xalqaro va Rossiya transport akademiyasi akademigi Buri Karimov, MDH transport yig‘ilishi ijroiya qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Sergey Andreev, Rossiya ommaviy transportni rivojlantirish qo‘mitasi NTC raisi Vadim Donchenko, ushbu qo‘mita kotibi Andrey Shestopalov, “Transport tizimlari” kompaniyasi rivojlantirish direktori Denis Frolov va Xalqaro shahar elektr transporti uyushmasi vitse-prezidenti Aleksandr Morozov bor.
Tadbirda Saratov viloyati hukumati, mahalliy olimlar va transport tashkilotlari rahbarlari ham ishtirok etadi.
Anjumanda quyidagi masalalar muhokama qilinadi:
. MDH davlatlaridagi xalqaro avtomobil yo‘llari holati
. Yo‘l va ko‘priklarni zamonaviy usullar bilan diagnostika qilish
. Saratov viloyatida yo‘l xo‘jaligini rivojlantirishdagi muammo va istiqbollar
. Yirik shaharlarda o‘lchov tizimlari qo‘llanish tajribasi
. Yo‘l sifati va harakat xavfsizligini oshirish texnologiyalari
Anjuman doirasida ishtirokchilar G‘alaba bog‘ida joylashgan yodgorlik majmuasiga tashrif buyurib, Abadiy olovga gul qo‘yadilar. Bu Ikkinchi jahon urushi xotirasiga bag‘ishlangan marosimning bir qismidir.

Узбекистанские инженеры оценивают дороги России
7 мая 2025 года в городе Саратов, Россия, пройдет международная научно-практическая конференция, посвященная развитию городской транспортной системы и дорожной инфраструктуры, сообщает сайт upl.uz.
Конференция пройдет по инициативе Министерства дорожного хозяйства Саратовской области в музее Боевой и трудовой славы, расположенном в Парке Победы. В ней примут участие дорожные специалисты из Беларуси, Узбекистана, Казахстана и Кыргызстана. Они участвуют в международном автопробеге, посвященном 80-летию победы во Второй мировой войне.
Маршрут автопробега охватывает города Брест, Минск, Полоцк, Псков, Санкт-Петербург, Тверь, Москву, Тулу, Рязань, Тамбов, Саратов и Волгоград. Участники оценивают состояние автомобильных дорог на протяжении маршрута. Ожидается, что они прибудут в город Саратов 6 мая.
В конференции примут участие известные специалисты. Среди них академик Международной и Российской транспортной академии Бури Каримов, заместитель председателя Исполнительного комитета Совета по транспорту СНГ Сергей Андреев, председатель НТК Комитета по развитию общественного транспорта России Вадим Донченко, секретарь этого комитета Андрей Шестопалов, директор по развитию компании «Транспортные системы» Денис Фролов и вице-президент Международной ассоциации городского электрического транспорта Александр Морозов.
В мероприятии также примут участие представители правительства Саратовской области, местные ученые и руководители транспортных организаций.
На конференции будут обсуждаться следующие вопросы:
. Состояние международных автомобильных дорог в странах СНГ
. Диагностика дорог и мостов современными методами
. Проблемы и перспективы развития дорожного хозяйства в Саратовской области
. Опыт применения систем измерений в крупных городах
. Технологии повышения качества дорог и безопасности движения
В рамках конференции участники посетят мемориальный комплекс, расположенный в Парке Победы, и возложат цветы к Вечному огню. Это часть церемонии, посвященной памяти Второй мировой войны.
В 2024 году в Саратовской области было отремонтировано более 300 километров дорог с использованием современных диагностических технологий.