Cybernews tadqiqotchilari tomonidan aniqlangan ushbu Elasticsearch-klasterida Xitoy fuqarolariga tegishli deb taxmin qilinayotgan taxminan 8,7 milliard yozuv saqlangani aytilmoqda. Bu holat kuzatuvlar tarixidagi eng yirik shaxsiy ma’lumotlar sizib chiqishlaridan biri sifatida baholanmoqda.
Eng xavotirli jihati shundaki, ushbu klaster uch hafta davomida hech qanday himoyasiz, ochiq holda qolgan. Shu vaqt ichida ma’lumotlarni kimdir to‘liq ko‘chirib olgan-olmagani noma’lum, chunki server keyinchalik yopilgan.
Biroq, bu davrda kimlar kirib-chiqqanini aniqlashning imkoni yo‘q. Sizib chiqqan baza 160 dan ortiq indeksdan tashkil topgan bo‘lib, unda shaxsiy va aloqa ma’lumotlari, davlat identifikatorlari, akkaunt va kirish ma’lumotlari, hatto parollargacha mavjud bo‘lishi mumkin.
Bu faqat telefon raqamlari ro‘yxati emas, balki odamlarning to‘liq raqamli portretini yaratishga imkon beradigan ma’lumotlarning murakkab to‘plamidir. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, bu baza turli manbalardan yig‘ilgan katta hajmdagi ma’lumotlar omboriga o‘xshaydi.
Shuningdek, server egasiga ishora qiluvchi ma’lumotlar deyarli mavjud emas, u ko‘pincha xavfli faoliyatlar uchun ishlatiladigan xosting platformasida joylashgan. Shu sababli, bu oddiy texnik xato emas, balki maqsadli va uzoq davom etgan faoliyat natijasi bo‘lishi mumkin.
8,7 milliard yozuv 8,7 milliard odamni anglatmasligi mumkin, chunki indekslarda takroriy yozuvlar bo‘lish ehtimoli bor. Ammo takrorlar hisobga olinganda ham, gap yuz millionlab odamlar haqida ketishi ehtimoli yuqori.
Bu holatning xavfi katta. Bunday ma’lumotlar firibgarlik, akkauntlarni o‘g‘irlash, shantaj, sotsial injeneriya orqali aldash yoki odamlarning raqamli profilini yaratish kabi jinoyatlar uchun ishlatilishi mumkin.
Bu kiberjinoyatchilar uchun katta imkoniyat, oddiy foydalanuvchilar uchun esa jiddiy muammo. Oddiy foydalanuvchilar qanday choralar ko‘rishi kerak?
Parollaringizni yangilang, ayniqsa bir xil parolni bir necha joyda ishlatgan bo‘lsangiz. Ikki bosqichli himoyani yoqing, bu xavfsizlikni oshiradi.
Shubhali havolalarga bosingan holda ehtiyot bo‘ling. Bank va boshqa akkauntlaringizda shubhali faollikni kuzatib boring.
Garchi hozircha ma’lumotlardan faol foydalanilganiga dalil bo‘lmasa-da, uch hafta davomida ochiq bo‘lgani o‘zi jiddiy xatardir. Shu bois, kiberxavfsizlik masalalarida hushyor bo‘lish muhim.

Утечка 8,7 миллиарда записей граждан Китая
Исследователи Cybernews выявили, что в данном Elasticsearch-кластере хранится примерно 8,7 миллиарда записей, предположительно относящихся к гражданам Китая. Это событие оценивается как одна из крупнейших утечек персональных данных в истории наблюдений.
Самое тревожное то, что этот кластер оставался открытым и без какой-либо защиты в течение трёх недель. За это время неизвестно, кто и скачивал ли кто-либо полностью эти данные, так как сервер впоследствии был закрыт.
Однако определить, кто заходил в систему в этот период, невозможно. Утекшая база состоит из более чем 160 индексов, в которых могут содержаться личные и контактные данные, государственные идентификаторы, данные аккаунтов и входа, а также пароли.
Это не просто список телефонных номеров, а сложный набор данных, позволяющий создать полный цифровой портрет человека. По словам специалистов, эта база похожа на хранилище больших объёмов данных, собранных из различных источников.
Также практически отсутствуют данные, указывающие на владельца сервера, который размещён на хостинг-платформе, часто используемой для опасной деятельности. Поэтому это может быть не просто техническая ошибка, а результат целенаправленной и продолжительной деятельности.
8,7 миллиарда записей не обязательно означают 8,7 миллиарда человек, так как в индексах могут быть повторяющиеся записи. Но даже с учётом повторов речь, скорее всего, идёт о сотнях миллионов людей.
Опасность этой ситуации велика. Такие данные могут использоваться для мошенничества, кражи аккаунтов, шантажа, обмана через социальную инженерию или создания цифровых профилей людей.
Это представляет собой большую возможность для киберпреступников и серьёзную проблему для обычных пользователей. Какие меры должны принять обычные пользователи?
Обновите свои пароли, особенно если вы используете один и тот же пароль в нескольких местах. Включите двухфакторную аутентификацию — это повысит безопасность.
Будьте осторожны при переходе по подозрительным ссылкам. Следите за подозрительной активностью в ваших банковских и других аккаунтах.
Хотя пока нет доказательств активного использования этих данных, факт их открытости в течение трёх недель уже представляет серьёзную угрозу. Поэтому важно быть бдительными в вопросах кибербезопасности.