Tramp ma’muriyatida Ukrainaga nisbatan munosabat o‘zgardi
AQSH prezidenti Donald Tramp ma’muriyati Ukrainaga nisbatan munosabatini o‘zgartira boshladi, deb yozadi Britaniyadagi Financial Times gazetasi 14 may kungi materialida.
7 may kuni Vashingtonda bo‘lib o‘tgan tashqi siyosat forumida AQSH vitse-prezidenti Jey Di Vensdan Ukraina haqida so‘rashganida, diplomatlar u odatdagidek Kiyevni tanqid qilishini kutishgan, ammo «mutlaqo boshqa gaplarni eshitishgan». Vens Rossiyaning Ukrainadagi urushni to‘xtatish uchun qo‘ygan talablari haqida gapirib, shunday degandi: «Bizning fikrimizcha, ular juda ko‘p narsani so‘rashmoqda». Ertasi kuni Vens Fox News telekanaliga bergan intervyusida bu fikrni takrorladi va «Rossiya hali bosib olmagan hududini unga berishlariga umid qila olmasligi»ni qo‘shimcha qildi.
Gazetaning yozishicha, Amerika rasmiylari Rossiya prezidenti Vladimir Putinga nisbatan tobora ko‘proq toqatsizlik ko‘rsatmoqda, chunki «tinchlik yo‘lidagi eng katta to‘siq [Ukraina prezidenti Volodimir] Zelenskiy emas, balki Rossiya yetakchisi bo‘lishi mumkinligi haqida shubha kuchaymoqda». AQSH Putinni Rossiya-Ukraina urushida o‘t ochishni to‘xtatishning asosiy to‘sig‘i deb hisoblay boshladi, chunki Rossiya prezidenti murosaga bormayapti, deb yozadi FT.
«Amerikaliklarda shunday oddiy g‘oya bor edi – keling, Rossiyani maftun qilaylik, Zelenskiyga bosim o‘tkazaylik va biz kelishuvga erishamiz. Ma’lum bo‘lishicha, Rossiyani maftun qilishning o‘zi yetarli emas ekan», – dedi nemis diplomati, Germaniyaning AQSHdagi sobiq elchisi Volfgang Ishinger. U Vens Rossiya haqidagi fikrini o‘zgartirganidan, AQSH va Yevropa pozitsiyalari yaqinlashganidan xursandligini ta’kidlaydi. Shu bilan birga, Ishinger Amerika vitse-prezidenti «keyingi mantiqiy qadamni qo‘ymagani» va Rossiyaga nisbatan «murvatlarni burash» vaqti kelganini aytmaganiga ham e’tibor qaratadi.
Kuzatuvchilar fikricha, Rossiyaning murosasizligi Donald Trampni g‘azablantirmoqda. «Uning so‘zlarida afsus sezilib turibdi. Ehtimol, u haddan tashqari ko‘p narsa bergani va evaziga hech narsa olmaganini tushunadi», – deydi AQSHning Rossiyadagi sobiq elchisi Maykl Makfol.
2006-2009 yillarda AQSHning Ukrainadagi elchisi bo‘lib ishlagan yana bir amerikalik diplomat Uilyam Teylorning fikricha, Putin «AQSHning do‘sti emasligi»ni Tramp anglab yetgan. «Unga ishonib bo‘lmaydi... u jiddiy muzokaralar olib bormayapti, degan tushuncha paydo bo‘lgan», – dedi Teylor.
«Putin hamkorlik qilishga tayyor emasligini Tramp aniq ko‘rib turibdi. Ammo buning oqibati Putinga sezilarli bosim bo‘lishiga ishonchim komil emas», – deydi AQSHning 46-prezidenti Jo Baydenning Milliy xavfsizlik kengashidagi Rossiya bo‘yicha bosh maslahatchisi lavozimida ishlagan Karnegi fondi xodimi Erik Grin.
AQSH va Ukraina munosabatlari fevral oyida Oq uyning Oval kabinetida ikki davlat prezidentlari Donald Tramp va Volodimir Zelenskiy o‘rtasida tortishuv bo‘lib o‘tganidan beri hozirgacha normallashdi. Financial Times munosabatlar qayta yo‘lga qo‘yilishiga tomonlar imzolagan foydali qazilmalar to‘g‘risidagi bitim ko‘p jihatdan yordam berganini qayd etadi. Ukraina rasmiylarining fikricha, kelishuv tufayli AQSH Ukraina mudofaasini qo‘llab-quvvatlashda davom etishi ehtimoli yuqori. «Endi Tramp o‘yinda», – deydi Ukraina rasmiylaridan biri.
Shu bilan birga, «Tramp haqiqatan ham Ukrainaga xayrixohlik bildira boshladimi yoki Rossiyani bo‘ysunmagani uchun jazolashga tayyorligini ko‘rsatmoqdami», deya savol qo‘yadi nashr. G‘arbning ko‘plab yetakchilari, shuningdek, Trampning maxsus vakili Kit Kellog Putinning Rossiya va Ukraina o‘rtasida to‘g‘ridan to‘g‘ri muzokaralar olib borish va harbiy harakatlarni to‘xtatmaslik taklifini tanqid qildi (G‘arb va Ukraina buni talab qilmoqda), ammo Tramp «Putinning gambitini yuqori baholadi».
Ekspertlar fikricha, Rossiya Trampning Ukrainadagi mojaroni tinch yo‘l bilan hal qilish masalasida sabri tugashini kutmoqda. «Putin uzoq davom etadigan o‘yin qiladi va vaqt uning tomonida deb hisoblaydi. U Trampning qiziqishi yo‘qolishini, amerikaliklar harbiy yordamni to‘xtatishini, buning natijasida Ukraina armiyasi zaiflashishini kutmoqda», – dedi AQSHning Rossiyadagi sobiq elchisi Maykl Makfol.
Boshqalar fikricha, so‘nggi haftalarda Trampning Ukrainadan voz kechish xavfi kamaygan. Tramp Ukraina muammosini oldindan hal qilmasdan turib, o‘zining asosiy maqsadlaridan biri – Rossiya bilan munosabatlarni qayta tiklashga erishishi qiyin bo‘ladi, dedi Xalqaro aloqalar kengashi xodimi va Milliy xavfsizlik kengashi apparatining Rossiya bo‘yicha sobiq katta direktori Tomas Grem. «O‘rtaga juda ko‘p narsa tikilgan. Ha, u Ukrainadan voz kechishi mumkin, ammo agar shunday qilsa, bu muvaffaqiyatsizlik bo‘lib ko‘rinadi», – deydi Grem.

Отношение к Украине изменилось при администрации Трампа
Президент США Дональд Трамп начал менять отношение своей администрации к Украине, сообщает британская газета Financial Times в материале от 14 мая.
7 мая на форуме по внешней политике в Вашингтоне, когда у вице-президента США Джей Ди Вэнса спросили о Украине, дипломаты ожидали, что он будет критиковать Киев, но «услышали совершенно другие слова». Вэнс, говоря о требованиях России по прекращению войны в Украине, заявил: «На наш взгляд, они просят слишком много». На следующий день в интервью телеканалу Fox News он повторил эту мысль и добавил, что не может надеяться на то, что Россия «передаст ей территории, которые она еще не захватила».
По данным газеты, американские официальные лица все больше проявляют нетерпимость к президенту России Владимиру Путину, поскольку «усиливается сомнение в том, что [президент Украины Владимир] Зеленский является главным препятствием на пути к миру, а не российский лидер». США начали считать Путина основным препятствием к прекращению огня в российско-украинской войне, поскольку президент России не идет на компромисс, пишет FT.
«У американцев была такая простая идея – давайте очаруем Россию, окажем давление на Зеленского, и мы достигнем соглашения. Оказалось, что одного очарования России недостаточно», – сказал немецкий дипломат, бывший посол Германии в США Вольфганг Ишингер. Он подчеркивает, что рад тому, что Вэнс изменил свое мнение о России и что позиции США и Европы сближаются. В то же время Ишингер обращает внимание на то, что американский вице-президент не сказал, что пришло время «проверить поведение России».
По мнению наблюдателей, непримиримость России вызывает гнев Трампа. «В его словах чувствуется сожаление. Возможно, он понимает, что дал слишком много и не получил ничего взамен», – говорит бывший посол США в России Майкл Макфол.
По мнению еще одного американского дипломата, который работал послом США в Украине в 2006-2009 годах, Уильяма Тейлора, Трамп осознал, что Путин «не является другом США». «Ему нельзя доверять... возникло понимание, что он не ведет серьезные переговоры», – сказал Тейлор.
«Трамп ясно видит, что Путин не готов к сотрудничеству. Однако я не уверен, что это приведет к значительному давлению на Путина», – говорит сотрудник Фонда Карнеги, работавший в Совете национальной безопасности США в должности старшего советника по России, Эрик Грин.
Отношения между США и Украиной нормализовались с тех пор, как в феврале в Oval Office состоялись споры между президентами двух стран Дональдом Трампом и Владимиром Зеленским. Financial Times отмечает, что подписанное сторонами соглашение о полезных ископаемых во многом способствовало восстановлению отношений. По мнению украинских официальных лиц, благодаря этому соглашению США с высокой вероятностью продолжат поддерживать оборону Украины. «Теперь Трамп в игре», – говорит один из украинских официальных лиц.
В то же время издание задается вопросом: «Начал ли Трамп действительно проявлять симпатию к Украине или он готов наказать Россию за непокорность». Многие западные лидеры, а также специальный представитель Трампа Кит Келлог подвергли критике предложение Путина о прямых переговорах между Россией и Украиной и о том, чтобы не прекращать военные действия (Запад и Украина этого требуют), однако Трамп «высоко оценил гамбит Путина».
Эксперты считают, что Россия ожидает, когда у Трампа иссякнет терпение по поводу мирного разрешения конфликта в Украине. «Путин играет в долгую и считает, что время на его стороне. Он ожидает, что интерес Трампа угаснет, американцы прекратят военную помощь, в результате чего армия Украины ослабнет», – сказал бывший посол США в России Майкл Макфол.
Другие считают, что в последние недели риск отказа Трампа от Украины снизился. Трампу будет трудно достичь одной из своих основных целей – восстановления отношений с Россией, не решив заранее проблему Украины, сказал сотрудник Совета международных отношений и бывший старший директор по России в аппарате Совета национальной безопасности Томас Грем. «На кону стоит слишком много. Да, он может отказаться от Украины, но если он это сделает, это будет выглядеть как неудача», – говорит Грем.