Birlashgan Millatlar Tashkiloti maydonida Ukrainadagi urush atrofidagi navbatdagi diplomatik bahs, Rossiyaning harakatlarini qoralovchi bir qo‘shma bayonotni o‘qish bilan boshlangan. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Bu bayonotni Daniya tashqi ishlar vaziri Lars Lyokke Rasmussen tomonidan o‘qilib, 50 ta davlat va Yevropa Ittifoqi delegatsiyasi nomidan berilgan. Asosiy talab — Moskva ning «to‘liq, zudlik bilan va so‘zsiz o‘t ochishni to‘xtatish»ga rozi bo‘lishi.
Bayonotda Rossiyaning harbiy harakatlari «qonunga xilof keng ko‘lamli bosqin» sifatida baholanib, hujjatga qo‘shilishdan tiyiluvchi davlatlar soni ham ko‘p bo‘ldi. Qo‘shma bayonot imzolagan davlatlar Qo‘shma bayonotni imzolaganlar qatorida Buyuk Britaniya, Yaponiya, Kanada, Shveysariya, Gruziya, shuningdek, Yevropa Ittifoqidagi Vengriya va Slovakiya ham joy oldi.
Ularning birligi Moskvani o‘t ochishni to‘xtatishga majbur qilishga yo‘naltirilgan. Lekin bu rezolyutsiya BMTga a’zo aksariyat mamlakatlarning qo‘lloviga erisha olmadi.
Dunyoning 143 ta davlati, jumladan, Amerika Qo‘shma Shtatlari ham hujjatga qo‘shilishdan tiyildi va uni qo‘llab-quvvatlamadi. Bu holat xalqaro hamjamiyatda birlashish yo‘qligini aniq ko‘rsatadi.
BMT minbardagi keskin munozaralar Xalqaro tashkilot doirasida tomonlar o‘rtasidagi o‘zaro ayblovlar yanada kuchaymoqda. Bosh kotib Antoniu Guterrish Avgust oyi boshida Ukraina dronlarining Rossiya hududlariga uyushtirgan hujumlarini qoralab, ushbu zarbalar oqibatida tinch aholi vakillari halok bo‘layotgani va jarohat olayotganidan jiddiy tashvish bildirgan.
Rossiyaning BMTdagi doimiy vakili Vasiliy Nebenzya esa Xavfsizlik Kengashi yig‘ilishida chiqib, G‘arb davlatlarining aralashuvi ostida Ukrainada yuzaga kelgan ichki vaziyatni keskin tanqid qilgan. AQSHning ushbu bayonotga qo‘shilmasligi va 143 ta davlatning betaraf pozitsiyasi xalqaro hamjamiyatda tinchlikka erishish yo‘llari borasida yagona to‘xtam yo‘qligidan dalolat beradi.
Bu holat bevosita yechim topishni qiyinlashtirib, dialog va kompromis yo‘lini chetlantiradi. Tinchlik erishish uchun barcha tomonlarning ishonchli va doimoiy muloqot qilishlari shart.

На площадке Организации Объединённых Наций состоялся очередной дипломатический дискуссионный раунд вокруг войны в Украине, начавшийся с чтения совместного заявления, осуждающего действия России. Об этом сообщает One.uz.
Это заявление зачитал министр иностранных дел Дании Ларс Лёкке Расмуссен от имени 50 стран и делегации Европейского Союза. Основное требование — согласие Москвы на «полное, своевременное и безоговорочное прекращение огня».
В заявлении военные действия России охарактеризованы как «широкомасштабное нарушение международного права», а число стран, присоединившихся к документу, продолжает расти. Страны, подписавшие совместное заявление
В списке подписавших совместное заявление находятся Великобритания, Япония, Канада, Швейцария, Грузия, а также Венгрия и Словакия из состава Европейского Союза.
Их единство направлено на то, чтобы заставить Москву прекратить огонь. Однако эта резолюция не получила поддержки большинства стран-членов ООН.
143 страны мира, включая Соединённые Штаты Америки, воздержались от присоединения к документу и не поддержали его. Эта ситуация чётко демонстрирует отсутствие единства в международном сообществе.
Острые дискуссии на трибуне ООН
В рамках международной организации противостояния между сторонами усиливаются. Генеральный секретарь Антониу Гутерриш в начале августа осудил атаки украинских дронов на территорию России, отметив, что в результате этих ударов гибнут и получают ранения мирные жители, выразив серьёзную озабоченность.
Постоянный представитель России при ООН Василий Небензя, выступая на заседании Совета Безопасности, резко критиковал внутреннюю ситуацию в Украине, возникшую в условиях вмешательства западных стран. Отказ США присоединиться к этому заявлению и нейтральная позиция 143 стран указывают на отсутствие единого подхода в поисках путей достижения мира в международном сообществе.
Это усложняет непосредственное нахождение решения, затрудняя путь диалога и компромисса. Для достижения мира необходимо, чтобы все стороны вели надёжный и постоянный диалог.