Yevropada yangi jinoiy ish yuzasidan katta shov-shuvlar paydo bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ispaniyaning Jirona shahrida “Rostex” kompaniyasi vitse-prezidenti Vladimir Artyakovning o‘g‘li Dmitriy Artyakov hibsga olindi. Mahalliy huquq-tartibot organlari unga pul yuvish ayblovini qo‘ygan.
Tergov jarayonida xalqaro moliyaviy sxemalarga oid jiddiy savollar yuzaga kelmoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, bu ishda Dmitriy Artyakovning buvisi Anna Kurepina markaziy rol o‘ynaydi.
Tergov materiallariga ko‘ra, u Ispaniyadagi bank hisob raqamiga qarz sifatida 12,7 million yevro mablag‘ kiritgan. Ushbu pul ko‘chmas mulk sotib olishga yo‘naltirilgan va keyinchalik mulk Artyakov nomiga rasmiylashtirilgan.
Huquq-tartibot organlari ushbu mablag‘larning qaytarilmagani va operatsiyalar qonuniy emasligi haqida shubha bildirgan. Tergovchilar hisobicha, Kurepinaning hisob raqamiga tushgan katta summa Rossiya budjetidan o‘g‘irlangan bo‘lishi mumkin.
Bu mablag‘lar yurist Sergey Magnitskiy fosh etgan soliq qaytarish sxemasi orqali o‘tkazilgan. Shu sababli, ish xalqaro moliyaviy qonunbuzarliklar va sanksiyalar bilan bog‘liq.
Dmitriy Artyakov 2022 yildan beri Ukraina, AQSH va Kanada sanksiyalari ostida bo‘lsa-da, Yevropa Ittifoqi unga hech qanday cheklov qo‘ymagan. Shuning uchun u Ispaniyada erkin harakatlanib, mulk sotib olish imkoniga ega bo‘lgan.
Ushbu imkoniyatdan foydalanib, moliyaviy amaliyotlar amalga oshirilgani taxmin qilinmoqda. Hozirda tergov ishlari davom etmoqda.
Ispaniya rasmiylari qonunbuzarlikda ishtirok etgan barcha shaxslarni aniqlashga harakat qilmoqda. Ushbu ish Yevropada jinoiy yo‘l bilan olingan mablag‘larni aniqlash va xalqaro moliyaviy xavfsizlikni ta’minlashda muhim ahamiyatga ega.
Dmitriy Artyakovning kelajakdagi taqdiri, mablag‘larning haqiqiy manbai va bu moliyaviy sxemada kimlarning manfaatdorligi yaqin kunlarda aniq bo‘lishi kutilmoqda. Vaqt o‘tishi bilan Ispaniya politsiyasi va xalqaro huquq-tartibot organlari mazkur ishni qanday yakunlashini ko‘ramiz.

Дмитрий Артяков обвиняется в отмывании денег в Испании
В испанском городе Жирона был арестован сын вице-президента компании "Ростех" Владимира Артякова Дмитрий Артяков. Местные правоохранительные органы предъявили ему обвинение в отмывании денег.
В ходе расследования возникают серьезные вопросы, касающиеся международных финансовых схем. По данным, в этом деле центральную роль играет бабушка Дмитрия Артякова Анна Курепина.
Согласно материалам расследования, она внесла на банковский счет в Испании 12,7 миллиона евро в качестве долга. Эти средства были направлены на покупку недвижимости, которая впоследствии была оформлена на имя Артякова.
Правоохранительные органы выразили сомнение в законности этих средств и операций. По мнению следователей, крупная сумма, поступившая на счет Курепиной, может быть украдена из бюджета России.
Эти средства были переведены через схему возврата налогов, раскрытую юристом Сергеем Магнитским. Поэтому дело связано с международными финансовыми правонарушениями и санкциями.
Несмотря на то что Дмитрий Артяков находится под санкциями Украины, США и Канады с 2022 года, Европейский Союз не наложил на него никаких ограничений. Поэтому он имел возможность свободно передвигаться по Испании и приобретать имущество.
Предполагается, что с использованием этой возможности были осуществлены финансовые операции. В настоящее время расследование продолжается.
Испанские официальные лица пытаются выявить всех лиц, участвовавших в правонарушении. Это дело имеет важное значение для выявления преступно полученных средств в Европе и обеспечения международной финансовой безопасности.
Будущее Дмитрия Артякова, истинный источник средств и заинтересованные лица в этой финансовой схеме ожидаются в ближайшие дни. Со временем мы увидим, как испанская полиция и международные правоохранительные органы завершат это дело.