Yer maydonlarini noqonuniy sotish bilan bog‘liq holatlar aniqlandi
Navoiy viloyatining Karmana tumanida yashovchi xususiy tadbirkor o‘zganing ishonchiga kirib, tuman hokimligi zaxirasida bo‘lgan 1 gektar bo‘sh yer maydonini go‘yoki o‘ziga tegishli ekanligini aytib, unga sotish va mansabdor tanishlari orqali kadastr hujjatlarini rasmiylashtirib berish evaziga 2 mlrd so‘m talab qiladi. U so‘ralgan pul mablag‘idan 1 mlrd so‘mni Navoiy shahrida olgan vaqtida Davlat xavfsizlik xizmati va Bosh prokuratura huzuridagi Departament xodimlari tomonidan ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Andijon viloyatida kuzatilgan holatda esa Xo‘jaobod tumanida yashovchi aka-uka davlat zaxirasida bo‘lgan 2 gektar yer maydonini yuqori lavozimda ishlovchi tanishlari orqali xaridor nomiga rasmiylashtirib berish evaziga 300 ming AQSH dollari talab qilishadi. Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan boshqa huquqni muhofaza qiluvchi idoralar bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor tadbirda, ulardan biri so‘ralgan pul mablag‘idan 50 ming AQSH dollarini olgan vaqtida ushlandi.
Farg‘ona viloyati Uchko‘prik tumanidagi paxtachilik va g‘allachilikka ixtisoslashgan fermer xo‘jalik rahbari mazkur xo‘jalikning 50 sotix sug‘oriladigan yer maydonini xaridorga 55 ming AQSH dollariga sotishga kelishib, shundan 45 ming AQSH dollarini olgan vaqtida Davlat xavfsizlik xizmati va Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti xodimlari tomonidan uning noqonuniy harakatlariga chek qo‘yildi.
Boshqa holatda esa Quva tumanidagi qandolat mahsulotlari ishlab chiqaruvchi mas’uliyati cheklangan jamiyat rahbari mazkur MCHJning 10 sotix yer maydonini kadastr tizimidagi tanishlari orqali xaridor nomiga turar joy sifatida rasmiylashtirib berish evaziga 35 ming AQSH dollari olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Davlat xavfsizlik xizmati va Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamentining Toshkent shahar boshqarmasi hamda Toshkent shahar IIBB xodimlari hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbirda, poytaxtda yashovchi fuqaro Toshkent tumanida joylashgan va davlat zaxirasida bo‘lgan 16 sotix yer maydonining har bir sotixini 22 ming AQSH dollaridan jami 352 ming AQSH dollariga xaridorga sotishga kelishib hamda yuqori lavozimda ishlovchi tanishlari orqali uning nomiga rasmiylashtirib berishni va’da qilib, oldindan 30 ming AQSH dollari olgan vaqtida ushlandi. Tezkor tadbir davom ettirilib, uning sherigi bo‘lgan – Toshkent tumanida yashovchi, muqaddam firibgarlik bilan bog‘liq jinoyati uchun sudlangan shaxs ham ushbu 30 ming AQSH dollarini olgan vaqtida ushlandi.
Hozirda barcha holatlar yuzasidan mazkur shaxslarga nisbatan Jinoyat kodeksining tegishli moddalari bilan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.

Выявлены случаи незаконной продажи земельных участков
В Картманском районе Навоийской области частный предприниматель, получив доверие другого человека, заявил, что 1 гектар свободного земельного участка, находящегося в резерве районной администрации, якобы принадлежит ему, и требует 2 миллиарда сумов за его продажу и оформление кадастровых документов через знакомых должностных лиц. Он был задержан сотрудниками Государственной службы безопасности и Департамента генеральной прокуратуры с материальными доказательствами, когда получил 1 миллиард сумов в Навоийском городе.
В случае, зафиксированном в Андижанской области, два брата, проживающие в Ходжаободском районе, требуют 300 тысяч долларов США за оформление 2 гектаров земельного участка, находящегося в государственной резерве, на имя покупателя через своих знакомых, работающих на высоких должностях. Один из них был задержан сотрудниками Государственной службы безопасности в ходе оперативного мероприятия, проведенного совместно с другими правоохранительными органами, когда получил 50 тысяч долларов США из запрашиваемой суммы.
Руководитель фермерского хозяйства, специализирующегося на хлопководстве и зерноводстве в Учикопринском районе Ферганской области, договорился продать 50 соток орошаемой земли покупателю за 55 тысяч долларов США и был задержан сотрудниками Государственной службы безопасности и Департамента по борьбе с экономическими преступлениями, когда получил 45 тысяч долларов США.
В другом случае руководитель общества с ограниченной ответственностью, производящего кондитерские изделия в Кувайском районе, был задержан с материальными доказательствами, когда получил 35 тысяч долларов США за оформление 10 соток земельного участка своего ООО на имя покупателя как жилого помещения через своих знакомых в кадастровой системе.
В ходе оперативного мероприятия, проведенного совместно с Управлением города Ташкента Государственной службы безопасности и сотрудниками ГУВД города Ташкента, гражданин, проживающий в столице, договорился продать каждый сотку 16 соток земельного участка, находящегося в государственной резерве, за 22 тысячи долларов США, в общей сложности 352 тысячи долларов США, и получил 30 тысяч долларов США заранее, обещая оформить его на имя покупателя через своих знакомых, работающих на высоких должностях. Оперативное мероприятие продолжилось, и его сообщник, проживающий в Ташкентском районе и ранее осужденный за мошенничество, также был задержан, когда получил эти 30 тысяч долларов США.
В настоящее время по всем случаям в отношении указанных лиц возбуждены уголовные дела по соответствующим статьям Уголовного кодекса, проводятся следственные действия.