Ichki ishlar vaziriga birinchi o‘rinbosar tayinlandi
O‘zbekiston Ichki ishlar vazirligida yangi tayinlovlar amalga oshirildi. Prezident qarori bilan, polkovnik Ayubxon Toshxo‘jayevich Rahmatullayev ichki ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari lavozimiga tayinlandi.
Rahmatullayev 2021 yil mart oyidan buyon Andijon viloyati IIB boshlig‘i lavozimida ishlab kelayotgandi. U muqaddam ichki ishlar vazirining o‘rinbosari – moliya va moddiy texnika ta’minoti bosh boshqarmasi boshlig‘i lavozimida ishlagan.
Ulug‘bek Toshxo‘jayev / Foto: IIV matbuot xizmati
Shuningdek, prezident farmoyishi asosida, Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Migratsiya va personallashtirish departamenti rahbari lavozimiga polkovnik Ulug‘bek Shuhratovich Toshxo‘jayev tayinlandi.
Toshxo‘jayev 2021 yil aprelidan buyon Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Davlat personallashtirish markazining direktori sifatida ishlab kelayotgandi.
IIVning 11 mart kungi xabariga ko‘ra, bu ikki tayinlov haqida vazirlikda bo‘lib o‘tgan yig‘ilishda ma’lum qilingan.
Eslatib o‘tamiz, Toshkent shahar IIBBni boshqarib kelgan general-mayor Aziz Toshpo‘latov o‘tgan hafta IIV rahbari lavozimida ish boshlagan edi.
U 7,5 yildan buyon vazir lavozimida ishlab kelgan Po‘lat Bobojonovning o‘rnini egalladi. Bobojonov faoliyatini prezidentning kadrlar siyosati bo‘yicha maslahatchisiga o‘rinbosar sifatida davom ettirmoqda. IIVda uning birinchi o‘rinbosari bo‘lgan Shavkat Rahmonov ham lavozimidan ozod etilgan.
Toshkent shahri IIBBni esa endilikda Xorazm viloyati IIBning sobiq boshlig‘i polkovnik Ravshan Sultonxo‘jayev boshqarmoqda.

Первый заместитель министра внутренних дел назначен
В Министерстве внутренних дел Узбекистана были произведены новые назначения. По решению президента, полковник Аюбхон Тошхўжаевич Рахматуллаев назначен первым заместителем министра внутренних дел.
Рахматуллаев с марта 2021 года работал начальником УВД Андижанской области. Ранее он занимал должность заместителя министра внутренних дел – начальника управления финансового и материально-технического обеспечения.
Улугбек Тошхўжаев / Фото: пресс-служба МВД
Кроме того, по указу президента, на должность руководителя Департамента миграции и персонализации при Министерстве внутренних дел назначен полковник Улугбек Шухратович Тошхўжаев.
Тошхўжаев с апреля 2021 года работал директором Государственного центра персонализации при Кабинете Министров.
По информации МВД от 11 марта, о двух назначениях было сообщено на заседании, прошедшем в министерстве.
Напомним, что генерал-майор Азиз Тошпулатов, который управлял УВД города Ташкента, на прошлой неделе начал работу на должности руководителя МВД.
Он занял место По‘лат Бобожонов, который проработал на должности министра в течение 7,5 лет. Бобожонов продолжает свою деятельность в качестве заместителя советника президента по кадровой политике. Его первого заместителя Шавката Рахмонов также освободили от должности.