“Gelik” tagida qolib, nogiron bo‘lgan aktrisa: qonunchilik bu borada nima deydi?
Aktrisa Sabrina Jabborova xonanda Ozoda Nursaidovaning “Dilbarim” klipini suratga olish jarayonida avtohalokatga uchrab, nogiron bo‘lib qolgani xabar qilingan edi. U o‘z chiqishida voqeaga sababchi bo‘lganlar tomonidan unga hech qanday yordam ko‘rsatilmayotgani, o‘z holiga tashlab qo‘yilganini ma’lum qilgan. Shundan so‘ng klipni suratga olish jamoasi vakillari, xonanda va uning ma’muri aktrisaga yetarlicha ko‘mak berilayotganini aytib chiqishdi. Keyinroq Ozoda Nursaidova masaladan to‘liq xabari yo‘qligini aytib, Sabrinadan uzr so‘radi. Hozirda mazkur holat ichki ishlar organlari tomonidan o‘rganilmoqda.
Bu holatda aktrisaga yetkazilgan zarar qanday qoplanadi? Qonunchilik bu borada nima deydi? Mazkur savollarga “Daryo” muxbiri mehnat huquqi bo‘yicha ekspert Muhammadamin Karimjonovdan javob oldi.
Agar shartnoma tuzilgan bo‘lsa ...
Agar bu holatda aktrisa mehnat shartnomasi asosida ishlayotgan xodim bo‘lsa, Mehnat kodeksining 319-moddasiga ko‘ra, ish beruvchi xodimning hayoti yoki sog‘lig‘iga ziyon yetkazilganda xodimga yetkazilgan ziyonning o‘rnini qoplashi shart.
Mehnat kodeksining 321-moddasiga ko‘ra, ish beruvchi xodimning mehnatda mayib bo‘lishi va (yoki) kasb kasalligi tufayli hayotiga yoki sog‘lig‘iga yetkazilgan ziyonning o‘rnini qoplashi shart.
Ish beruvchi o‘z hududida ham, uning tashqarisida ham mehnat vazifalarini bajarishda, shuningdek ish beruvchi tomonidan berilgan transportda ish joyiga borish yoki ishdan qaytish vaqtida mehnatda mayib bo‘lishi tufayli xodimning hayotiga yoki sog‘lig‘iga yetkazilgan ziyon uchun moddiy javobgar bo‘ladi.
Mehnat kodeksining 322-moddasiga ko‘ra, xodimning sog‘lig‘iga yetkazilgan ziyonning o‘rnini ish beruvchi tomonidan qoplash quyidagilarni o‘z ichiga oladi:
• xodimga bir martalik nafaqa to‘lash;
• xodimga yo‘qotilgan ish haqi uchun yetkazilgan ziyonning o‘rnini qoplash tarzida amalga oshiriladigan har oylik to‘lovlar;
• xodimning qo‘shimcha xarajatlarini kompensatsiya qilish.
Mehnat kodeksining 323-moddasiga ko‘ra, xodimning sog‘lig‘iga ziyon yetkazilganligi munosabati bilan ish beruvchi tomonidan bir yo‘la to‘lanadigan nafaqa miqdori jamoa shartnomasida, agar u tuzilmagan bo‘lsa, ish beruvchi va kasaba uyushmasi qo‘mitasi o‘rtasidagi kelishuvga binoan belgilanadi. Bunda xodimning sog‘lig‘iga ziyon yetkazilganligi munosabati bilan bir yo‘la to‘lanadigan nafaqa miqdori jabrlangan xodimning o‘rtacha oylik ish haqi asosida hisoblangan yillik ish haqidan kam bo‘lmasligi kerak.
Vazirlar Mahkamasining 2005 yil 11 fevraldagi 60-son qaroriga 1-ilova “Xodimlarga ularning mehnat vazifalarini bajarish bilan bog‘liq holda jarohatlanishi, kasb kasalliklariga chalinishi yoki salomatlikning boshqa xil shikastlanishi tufayli yetkazilgan zararni to‘lash qoidalari” xodimlarga ularning mehnat vazifalarini bajarish bilan bog‘liq holda jarohatlanishi, kasb kasalliklariga chalinishi yoki salomatlikning boshqa xil shikastlanishi tufayli yetkazilgan zararni to‘lash bo‘yicha munosabatlar O‘zbekiston qonunlari, boshqa normativ-huquqiy hujjatlar, shuningdek mazkur qoidalar bilan tartibga solinadi.
Mehnat vazifalarini bajarishi munosabati bilan xodimning hayoti va sog‘lig‘iga yetkazilgan zararni qoplash haqidagi ishlar bo‘yicha sud amaliyotini umumlashtirish yakunlarini ko‘rib chiqib, qonunlarni to‘g‘ri va bir xilda qo‘llash maqsadida Oliy sud Plenumining “Mehnat vazifalarini bajarishi munosabati bilan xodimning hayoti va sog‘lig‘iga yetkazilgan zararni qoplashga oid nizolar bo‘yicha sud amaliyoti haqida”gi qarori ham qabul qilingan.
Yuqorida tahlil qilganlarimiz mehnat shartnomasi asosida ishlayotgan xodimlargagina taalluqli.
Agar aktrisa bilan mehnat shartnomasi tuzilmagan bo‘lsa-chi?
Mehnat kodeksining 11-moddasiga ko‘ra, mehnat to‘g‘risidagi qonunchilik quyidagi shaxslarga nisbatan (agar ular ushbu Kodeksda belgilangan tartibda bir vaqtning o‘zida ish beruvchilar yoki ularning vakillari sifatida ish yuritmasa) tatbiq etilmaydi.
Fuqarolik-huquqiy tusdagi shartnoma tuzilganda fuqaro tashkilot bilan mehnat munosabatlariga kirishmaydi, uning taraflari xodim va ish beruvchi emas, balki ijrochi va buyurtmachi hisoblanadi, shuningdek, Mehnat kodeksida nazarda tutilgan kafolatlar fuqarolik-huquqiy tusdagi shartnomada nazarda tutilmaydi.
Fuqarolik kodeksining 989-moddasiga ko‘ra, yuridik shaxs yoxud fuqaro o‘z xodimi mehnat (xizmat, lavozim) majburiyatlarini bajarib turgan vaqtida yetkazgan zararni qoplaydi.
Ushbu bobning qoidalariga muvofiq, mehnat shartnomasi asosida, shuningdek fuqaroviy-huquqiy shartnoma asosida ish bajarayotgan fuqarolar, agar bunda ishlarni bexatar olib borish yuzasidan tegishli yuridik shaxsning yoki fuqaroning topshirig‘i bo‘yicha yoki nazorati ostida harakat qilgan bo‘lsalar yoki harakat qilishlari lozim bo‘lgan bo‘lsa, xodimlar deb e’tirof etiladilar.
Fuqarolik kodeksining 989-moddasi 2-qismidagi xodim tushunchasi nafaqat mehnat shartnomasi asosida, shuningdek fuqaroviy-huquqiy shartnoma asosida ish bajarayotgan fuqarolarni ham qamrab oladi. Ya’ni bu tushuncha Mehnat kodeksining 19-moddasi 2-qismidagi xodim tushunchasidan kengroq hisoblanadi.
Xo‘jalik shirkatlari va jamiyatlari, ishlab chiqarish kooperativlari o‘z ishtirokchilari (a’zolari) tomonidan ular shirkat va jamiyat yoki kooperativning tadbirkorlik, ishlab chiqarish yoki boshqa faoliyatini amalga oshirish vaqtida yetkazilgan zararni qoplaydilar.
Voyaga yetmagan aktrisa operator va rejissyorning ko‘rsatmasi bilan gaz pedalini bosgan, biroq o‘sha paytda mashina boshqaruvini yo‘qotgan. Mashinaning g‘ildiraklari Sabrina ustidan ikki marta o‘tib ketdi: old g‘ildiragi butunlay uning ustidan o‘tgan, orqa g‘ildiragi esa qizning ustida aylanib ketgan. Voqea natijasida Sabrinaning tos suyagi singan, boshqa a’zolari og‘ir jarohat olgan, deyiladi Sabrinaning murojaatida.
“Gelik” haydagan Sevinchning ma’lum qilishicha, u boshida mashina boshqarishni bilmasligini aytgan.
Sevinch
Foto: Instagram
“Gelik”ni haydashimni aytishdi. Ahad Qayum ularga “Bu mashina haydashni biladi, degan ekan. Lekin men avval “Gelik” haydab ko‘rmaganimni aytdim. “Gelik”ni haydab kelgan haydovchi qayta-qayta menga uni qanday haydash kerakligini tushuntirdi”
Shu tarzda syomka boshlandi, 4-5 ta kadr olindi. Bu voqea oxirgi kadrda bo‘ldi. “Bu yerda odamlar ko‘p-ku, qanaqa qilib haydayman?”, deb so‘radim. Shuhrat va Abror akalar “Massovkaga javobgar odamlar bor, sen ularga qarama”, deb aytishdi. Keyin mashinani boshqarayotganimda “sen yo‘lga emas, kadrga, oyna tarafga qara”, deyishdi. Shundan keyin men boshqaruvni yo‘qotdim. Chunki ko‘zim yon tomonga qarayotgan edi. Ham poshnali tuflida mashina haydash qiyin ekan. Ushbu voqeadan keyin hushimni yo‘qotganman. Ular Sabrina opani kasalxonaga olib ketishgan, deydi Sevinch.
Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 12 apreldagi 172-son qaroriga 1-ilova “Yo‘l harakati qoidalari”ning 149-bandiga ko‘ra, transport vositasini boshqarish huquqiga ega bo‘lishi uchun o‘rganuvchi o‘quv muddati yakunida (“B” va “C” toifalari uchun) 18 yoshga to‘lgan bo‘lishi kerak.
Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 135-moddasiga ko‘ra, transport vositalarini boshqarish huquqiga ega bo‘lmagan yoxud aynan shu transport vositalarini boshqarish huquqini beruvchi hujjatlari mavjud bo‘lmagan shaxslarning transport vositalarini boshqarishi, xuddi shuningdek transport vositalarini boshqarish huquqiga ega bo‘lmagan shaxsga transport vositalarini boshqarishning topshirilishi — bazaviy hisoblash miqdorining besh baravari (1 million 875 ming so‘m) miqdorida jarima solishga sabab bo‘ladi.
Agar harakat natijasida shaxsga tan jarohati yetsa, uning og‘ir yoki yengilligiga qarab jazo tayinlanadi.
Fuqarolik kodeksining 999-moddasiga ko‘ra, zararni to‘lash majburiyati oshiqcha xavf manbaiga mulk huquqi, operativ boshqaruv huquqi yoxud boshqa har qanday qonuniy asosda (mulkiy ijara shartnomasi, transport vositasini boshqarish huquqini beradigan ishonchnoma, tegishli organning unga ortiqcha xavf manbaini topshirish to‘g‘risidagi farmoyishiga ko‘ra va hokazo) egalik qiluvchi yuridik shaxs yoki fuqaroga yuklanadi.
Fuqarolik kodeksining 1006-moddasiga ko‘ra, fuqaro mayib qilinganda yoki uning sog‘lig‘iga boshqacha shikast yetkazilganda jabrlanuvchi oladigan yoki muayyan ravishda olishi mumkin bo‘lgan yo‘qotilgan ish haqi (daromadlari), shuningdek salomatligiga shikast yetkazilishi tufayli qilgan qo‘shimcha xarajatlari, shu jumladan davolanish, qo‘shimcha ovqatlanish, dori-darmonlar sotib olish, protez qo‘ydirish, birovning parvarishida bo‘lish, sanatoriy-kurortda davolanish, maxsus transport vositalarini sotib olish, boshqa kasbga tayyorgarlikdan o‘tish xarajatlari, agar jabrlanuvchining ana shu yordam va parvarish turlariga muhtojligi hamda ularni bepul olish huquqiga ega emasligi aniqlansa, o‘rni qoplanishi lozim.
Yo‘qotilgan ish haqini (daromadlarni) aniqlashda jabrlanuvchiga mayib bo‘lishi yoki sog‘lig‘iga boshqacha shikast yetishi sababli tayinlangan nogironlik pensiyasi, xuddi shuningdek sog‘lig‘iga zarar yetkazilmasidan oldingi va undan keyingi boshqa turdagi pensiyalar, nafaqalar va boshqa shunga o‘xshash to‘lovlar e’tiborga olinmaydi va zararni qoplash miqdorini kamaytirishga sabab bo‘lmaydi (zararni qoplash hisobiga kiritilmaydi). Zararni qoplash hisobiga, shuningdek jabrlanuvchi sog‘lig‘iga shikast yetkazilganidan keyin oladigan ish haqi (daromadi) ham kiritilmaydi.
Qonunchilik yoki shartnoma bilan ushbu moddaga muvofiq jabrlanuvchiga tegadigan to‘lov hajmi va miqdori ko‘paytirilishi mumkin.
Aktrisa bilan fuqarolik huquqiy shartnoma, umuman olganda hech qanday shartnoma ham tuzilmagan bo‘lsa-chi?
Aktrisa bilan fuqarolik huquqiy shartnoma yoki hech qanday shartnoma tuzilmagan taqdirda ham fuqaroning sog‘lig‘iga yetkazilgan zararning o‘rni qoplanishi shart. Chunki fuqarolik-huquqiy javobgarlikni belgilash asosi majburiyatning bajarilmasligi yoki lozim darajada bajarilmasligi hisoblansa, delikt (fuqarolik huquqida bir shaxsning fuqarolik huquqbuzarligi natijasida boshqa shaxsga mulkiy zarar yetkazishi tufayli delikt javobgarligi yuzaga keladi) majburiyatlarida javobgarlikni belgilash asosi eng avvalo zararni mavjudligi sanaladi.
Ya’ni delikt javobgarlikda, garchi hech qanday shartnoma tuzilmagan bo‘lsa-da, zararni yetkazgan shaxs tomonidan to‘liq hajmda qoplanishi kerak.

«Гелик» под колесами осталась, инвалидом стала актриса: что говорит закон в этом отношении?
Актриса Сабрина Джабборова сообщила, что во время съемок клипа певицы Озоды Нурсаидовой на песню “Дилбарим” она попала в автокатастрофу и осталась инвалидом. Она заявила, что ей не оказывается никакой помощи со стороны виновных в происшествии, и ее оставили на произвол судьбы. После этого представители съемочной группы, певица и ее менеджер заявили, что актрисе оказывается достаточная помощь. Позже Озода Нурсаидова, сказав, что не была в курсе ситуации, извинилась перед Сабриной. В настоящее время данный случай изучается органами внутренних дел.
Как будет компенсирован ущерб, причиненный актрисе? Что говорит по этому поводу законодательство? На эти вопросы ответил эксперт по трудовому праву Мухаммадамин Каримжонов.
Если был заключен контракт ...
Если актриса является работником на основании трудового договора, то согласно статье 319 Трудового кодекса работодатель обязан возместить ущерб, причиненный работнику в результате вреда его жизни или здоровью.
Согласно статье 321 Трудового кодекса, работодатель обязан возместить ущерб, причиненный работнику в результате увечья на производстве и (или) профессионального заболевания, которое повлияло на его жизнь или здоровье.
Работодатель несет материальную ответственность за ущерб, причиненный жизни или здоровью работника как на своей территории, так и за ее пределами, при выполнении трудовых обязанностей, а также во время поездки на работу или с работы на транспортном средстве, предоставленном работодателем.
Согласно статье 322 Трудового кодекса, возмещение ущерба, причиненного здоровью работника, включает в себя:
• выплату единовременного пособия работнику;
• ежемесячные выплаты в качестве возмещения ущерба за потерянную заработную плату;
• компенсацию дополнительных расходов работника.
Согласно статье 323 Трудового кодекса, размер единовременного пособия, выплачиваемого работнику в связи с причинением вреда его здоровью, определяется в коллективном договоре, а если он не заключен, то по соглашению между работодателем и профсоюзным комитетом. При этом размер единовременного пособия не должен быть меньше среднего месячного заработка пострадавшего работника, рассчитанного на основе его годового заработка.
Приложение 1 к постановлению Кабинета Министров от 11 февраля 2005 года № 60 “Правила возмещения ущерба работникам, получившим травмы, профессиональные заболевания или иные повреждения здоровья в связи с выполнением трудовых обязанностей” регулирует отношения по возмещению ущерба работникам, получившим травмы, профессиональные заболевания или иные повреждения здоровья в связи с выполнением трудовых обязанностей, в соответствии с законами Узбекистана, другими нормативно-правовыми актами, а также данными правилами.
С учетом обобщения судебной практики по делам о возмещении ущерба, причиненного жизни и здоровью работников в связи с выполнением трудовых обязанностей, также было принято постановление Пленума Верховного суда “О судебной практике по спорам о возмещении ущерба, причиненного жизни и здоровью работников в связи с выполнением трудовых обязанностей”.
Вышеизложенное относится только к работникам, работающим на основании трудового договора.
А что если с актрисой не был заключен трудовой договор?
Согласно статье 11 Трудового кодекса, трудовое законодательство не применяется к следующим лицам (если они не действуют одновременно как работодатели или их представители в порядке, установленном данным Кодексом).
При заключении гражданско-правового договора гражданин не вступает в трудовые отношения с организацией, его сторонами являются не работник и работодатель, а исполнитель и заказчик, а также гарантии, предусмотренные Трудовым кодексом, не предусмотрены в гражданско-правовом договоре.
Согласно статье 989 Гражданского кодекса, юридическое лицо или гражданин возмещает ущерб, причиненный своим работником во время выполнения трудовых (служебных, должностных) обязанностей.
В соответствии с нормами данной главы, граждане, выполняющие работу на основании трудового договора, а также на основании гражданско-правового договора, признаются работниками, если они действовали по поручению или под контролем соответствующего юридического лица или гражданина или должны были действовать таким образом.
Понятие работника, указанное в части 2 статьи 989 Гражданского кодекса, охватывает не только граждан, работающих на основании трудового договора, но и граждан, работающих на основании гражданско-правового договора. То есть это понятие шире, чем понятие работника, указанное в части 2 статьи 19 Трудового кодекса.
Хозяйственные товарищества и общества, производственные кооперативы возмещают ущерб, причиненный их участниками (членами) во время осуществления предпринимательской, производственной или иной деятельности товарищества и общества или кооператива.
Несовершеннолетняя актриса нажала на газовый педаль по указанию оператора и режиссера, но в тот момент потеряла управление автомобилем. Колеса машины дважды проехали по Сабрине: переднее колесо полностью проехало по ней, а заднее колесо прокатилось по девушке. В результате происшествия у Сабрины сломана бедренная кость, другие части тела получили серьезные травмы, говорится в обращении Сабрины.
“Гелик”, за рулем которого была Севинч, сообщила, что изначально сказала, что не знает, как управлять машиной.
Севинч
Фото: Instagram
“Мне сказали, что я должна управлять “Геликом”. Ахад Каюм сказал им: “Эта машина умеет ездить”. Но я сказала, что никогда не управляла “Геликом”. Водитель, управлявший “Геликом”, неоднократно объяснял мне, как его нужно вести”
Таким образом началась съемка, было снято 4-5 кадров. Это происшествие произошло на последнем кадре. “Здесь же много людей, как я могу управлять?”, - спросила я. Шурат и Аброр сказали: “Есть ответственные люди за массовку, не смотри на них”, - сказали они. Затем, когда я управляла машиной, мне сказали: “Смотри не на дорогу, а на кадр, на сторону окна”. После этого я потеряла управление. Потому что мои глаза смотрели вбок. В туфлях на каблуках управлять машиной сложно. После этого происшествия я потеряла сознание. Они отвезли Сабрину в больницу, - говорит Севинч.
Согласно приложению 1 к постановлению Кабинета Министров от 12 апреля 2022 года № 172, согласно пункту 149 “Правил дорожного движения”, для получения права на управление транспортным средством обучающийся должен достичь 18-летнего возраста по окончании учебного периода (для категорий “B” и “C”).
Согласно статье 135 Кодекса об административной ответственности, управление транспортными средствами лицами, не имеющими права на управление транспортными средствами, или лицами, у которых нет документов, дающих право на управление именно этими транспортными средствами, а также передача управления транспортными средствами лицу, не имеющему права на управление транспортными средствами, влечет за собой наложение штрафа в размере пяти базовых расчетных величин (1 миллион 875 тысяч сумов).
Если в результате движения причинен телесный вред, наказание назначается в зависимости от его тяжести.
Согласно статье 999 Гражданского кодекса, обязанность по возмещению ущерба возлагается на юридическое лицо или гражданина, обладающего правом собственности, оперативного управления или на основании любого другого законного основания (договор аренды, доверенность, дающая право на управление транспортным средством, приказ соответствующего органа о передаче ему источника повышенной опасности и т.д.).
Согласно статье 1006 Гражданского кодекса, если гражданину причинен вред или ему причинен иной ущерб, пострадавший имеет право на возмещение утраченной заработной платы (доходов), а также дополнительных расходов, связанных с причинением вреда его здоровью, включая лечение, дополнительное питание, покупку медикаментов, установку протезов, нахождение на попечении другого лица, лечение в санаторно-курортных учреждениях, покупку специальных транспортных средств, расходы на подготовку к другой профессии, если будет установлено, что пострадавший нуждается в этих видах помощи и ухода и не имеет права на их бесплатное получение.
При определении утраченной заработной платы (доходов) не учитываются пенсии, назначенные пострадавшему в связи с инвалидностью, а также другие виды пенсий, пособий и подобных выплат, которые были назначены до и после причинения вреда его здоровью, и не могут служить основанием для уменьшения суммы возмещения ущерба (не включаются в расчет возмещения ущерба). Также не учитывается заработная плата (доход) пострадавшего, которую он получает после причинения вреда его здоровью.
Размер и сумма выплат, касающихся пострадавшего, могут быть увеличены в соответствии с законодательством или договором.
А что если с актрисой не был заключен гражданско-правовой договор или вообще никакой договор?
Даже если с актрисой не был заключен гражданско-правовой договор или вообще никакой договор, ущерб, причиненный здоровью гражданина, должен быть возмещен. Поскольку основанием для установления гражданско-правовой ответственности является неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательства, деликт (гражданская ответственность возникает в результате причинения имущественного ущерба одному лицу другим лицом в результате гражданского правонарушения) является основанием для установления ответственности, прежде всего, наличие ущерба.
То есть в случае деликтной ответственности, даже если никакой договор не был заключен, ущерб, причиненный лицом, должен быть возмещен в полном объеме.