Yangiyo‘lda ikki fuqaro 52 ta kaptarni nobud qildi
Ekologiya vazirligi xabar berishicha, Toshkent viloyati Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi boshqarmasi tomonidan hayvonot dunyosini muhofaza qilishga qaratilgan navbatdagi nazorat tadbiri o‘tkazilgan. Yangiyo‘l tumani hududida o‘tkazilgan reydda fuqarolar N.R. hamda N.S. tomonidan 52 ta kaptar noqonuniy ravishda ovlangani aniqlangan.
Tabiatga 19 million 500 ming so‘m miqdorda zarar yetkazilgan. Holat yuzasidan huquqbuzarlarga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 90-moddasi 4-qismi bilan ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirildi.
Holatga qonuniy baho berish uchun hujjatlar jinoyat ishlari bo‘yicha Yangiyo‘l tumani sudiga yuborilmoqda.
“Ov qilish va ovchilik xo‘jaligi to‘g‘risida”gi qonunga muvofiq, joriy yilning 1 martidan 15 avgustga qadar ov mavsumi yopildi. Bu vaqtda yovvoyi hayvonlar va qushlarni ovlash qat’iyan taqiqlanadi.

В Янгиюле два гражданина уничтожили 52 попугая
Министерство экологии сообщает, что в Ташкентской области Управлением экологии, охраны окружающей среды и изменения климата проведена очередная контрольная акция, направленная на охрану животного мира. В ходе рейда, проведенного на территории Янгиюльского района, было установлено, что граждане Н.Р. и Н.С. незаконно добыли 52 птицы.
Природе причинен ущерб в размере 19 миллионов 500 тысяч сумов. По данному факту в отношении правонарушителей составлен административный протокол в соответствии с частью 4 статьи 90 Кодекса об административной ответственности.
Для законной оценки ситуации документы направляются в суд Янгиюльского района по уголовным делам.
Согласно закону «О охоте и охотничьем хозяйстве», с 1 марта по 15 августа текущего года охотничий сезон закрыт. В это время охота на диких животных и птиц строго запрещена.