Ozoda Nursaidovaning klipida suratga tushish jarayonida mashina tagida qolgan Sabrina Jabborova operatsiya uchun Turkiyaga olib ketilishi ma’lum qilindi. Bu haqda aktrisaning o‘zi Instagram sahifasida video joyladi. Unda xonandalar Ozoda Nursaidova, Munisa Rizayeva Sabrinani ko‘rishga borgani va u bilan suhbati aks etgan.
Aktrisa operatsiya uchun xayriya mablag‘i yig‘ilgani va bu uchun odamlardan minnatdor ekanini aytgan.
“Butun dunyo, O‘zbekistondagilar mening oyoqqa turishim, kasalxona uchun kartamga pul tashlashyapti. Birinchi navbatda buni ko‘targan Jasmina opaga rahmat. Davolanish, operatsiya, oila qurishim, bemalol yurishim va farzand ko‘rishim uchun meni qo‘llab-quvvatlab, pul tashlayapsizlar. Alloh rozi bo‘lsin”, — degan u.
Videoda xonanda Ozoda Nursaidova o‘zini oqlamoqchi emasligi, bo‘lgan ishdan xafa ekanini aytib, voqeaga befarq bo‘lmagan barchaga rahmat aytgan.
“Ko‘p narsa bo‘lgan ekan, men oqlamoqchi emasman, vaziyat aynan oyog‘i 7 santimetr uzunligi, operatsiyada muammo borligini xabarlar chiqqandan keyin bildim. Negadir reabilitatsiya bo‘lyapti deb xotirjam bo‘lganman. Bu meni oqlaydigan vaziyat emas. Bu shunaqa noto‘g‘ri vaziyat. Men xato informatsiya olganman. Bundan bu yog‘iga Sabrinaga 2-3 bosqichli operatsiya qilish kerak ekan, Munisaga, Jasminga rahmat. Befarq bo‘lmagani uchun xalqimizga rahmat, mushkul operatsiya ekan, qo‘limizdan kelgancha yordam beramiz”, — degan xonanda.
Munisa Rizayeva operatsiya uchun ko‘p shifokorlar bilan gaplashgani va rad javobini olgani, faqat Turkiyadagi bir professor operatsiyaga rozi bo‘lganini aytgan.
«Shu bilan hammaning Instagram sahifasida karta raqamini qo‘ydik. Xalqimizga rahmat demoqchiman, qanchalik boshqachasizlar baribir, butun dunyodan yaxshi pul yig‘ildi. Biz biletlar sotib oldik. Hech qanaqa homiylar yo‘q, kim homiylik qilmoqchi bo‘lsa, Sabrinaning kartasiga tashlashingiz mumkin», — degan Rizayeva.
Voqea qanday bo‘lgan?
2024 yilning 7 noyabr kuni xonanda Ozoda Nursaidovaning «Dilbarim» qo‘shig‘i uchun klip suratga olish jarayonida baxtsiz hodisa yuz berib, aktrisa Sabrina Jabborovani avtomobil bosib ketgan. Voqea Jabborova o‘z sahifasida baxtsiz hodisa haqida ma’lum qilganidan keyin shov-shuv bo‘ldi.
Aktrisaning yozishicha, «Mercedes-Bens» G-klass («Gelendvagen») boshqaruvida voyaga yetmagan boshqa aktrisa S.M. bo‘lgan. U ham klipda suratga tushayotgan bo‘lgan.
«Voyaga yetmagan aktrisa operator va rejissyor Sh.M.ning ko‘rsatmasi bilan gaz pedalini bosgan, biroq o‘sha paytda mashina boshqaruvini yo‘qotgan. Mashinaning g‘ildiraklari Sabrina ustidan ikki marta o‘tib ketdi: oldingi g‘ildiragi butunlay uning ustidan o‘tgan, orqa g‘ildiragi esa qizning ustida aylanib ketgan. Voqea natijasida Sabrinaning tos suyagi singan, boshqa a’zolari og‘ir jarohat olgan», – deyiladi Jabborovaning Instagram'dagi sahifasida qoldirilgan ma’lumotda.
Unda aytilishicha, jabrlanuvchiga birinchi yordam vaqtida ko‘rsatilmagani tufayli ko‘p qon yo‘qotgan. Keyin uni 4-sonli kasalxonaga olib borishgan, 9 soatlik operatsiyadan so‘ng bemorning hayoti saqlab qolingan. Biroq jarrohlik amaliyoti noto‘g‘ri bajarilgani natijasida uning chap oyog‘i o‘ng oyog‘idan 7 sm uzunroq bo‘lib, qiz nogiron bo‘lib qolgan.
«Ular bu haqda menga darhol aytmadi, faqat uch oydan keyin ahvolimni ma’lum qilishdi. Shu vaqt ichida suyaklarim noto‘g‘ri bitdi va endi chap oyog‘im 7 sm uzunroq. Buni to‘g‘rilash uchun yana tos suyagimni sindirib, qaytadan mahkamlab qo‘yishadi. Shifokorlarning aytishicha, bunday operatsiya 0,5−1 foiz hollarda uchraydi. Ko‘pincha bunday baxtsiz hodisalarda odamlar halok bo‘ladi, lekin men tirik qoldim», - degan qiz keyinroq bergan izohida.
Qarshi taraf fikri qanday?
Sabrina haqidagi xabarlar tarqalgach, Ozoda Nursaidovaning menejeri Dilmurod Sattorov va klip operatori Shuhrat Mavlonov voqea haqida o‘z fikrlarini aytib, Instagram sahifasida video joylagan (video hozir tarmoqdan olib tashlangan). Jumladan, Sattorov Ozoda Nursaidova va uning jamoasiga qo‘yilgan ayblovlardan noroziligini bildirib, qizga o‘z vaqtida yordam ko‘rsatilganini qo‘shimcha qilgan.
«Ozoda opaning klipida bo‘lgan vaziyat haqida hamma turli xil gapiryapti. Bu yerda maqsad boshqa narsa bo‘lgan, bizga uy oldirmoqchi bo‘lishgan, kerak bo‘lsa boshqa narsa qildirmoqchi bo‘lishgan. Ozoda opa u klipda qatnashmagan, buyurtmachi sifatida klip olib beringlar deb, biz hozir kimgadir tuhmat qilishga haqqimiz yo‘q», - degan Sattorov.
Shuhrat Mavlonov esa klipda operator sifatida taklif qilingani, baxtsiz hodisa atayin qilinmagani, qizga yordam ko‘rsatilayotganini bildirgan. «Rulda o‘tirgan qiz bilmasdan qilgan, yaqinda oyoqqa turibdi u qiz, unga yaqingacha kvartirasi, yeb-icharigacha, oyma-oy 500 dollar berilgan. Endi oxirida kelib, uy mashina talab qilinyapti», - degan Mavlonov.
Dilmurod Sattorov Gazeta.uz'ga bergan intervyusida uning jamoasi «Dilbarim» klipini suratga olish jarayonida ishtirok etmaganini aytgan.
«Biz rejissyor va uning jamoasidan klip suratga olishni buyurtma qildik. Voqeadan xabar topgach, Ozoda bilan birga darhol maydonga yetib bordik. Voqea joyida tez yordam shifokorlari yordam ko‘rsatayotgan ekan. Keyinroq tez yordam mashinasi keldi, men u bilan birga shifoxonaga bordim. U 3−4 soat davomida tekshirildi va operatsiya qilindi», — dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, shu kuni Toshkent shahri IIBB tomonidan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan va hozirda tergov harakatlari olib borilmoqda.
Sattorovning aytishicha, jabrlanuvchi qizning atrofidagilar unga yangi uy sotib olishni muhokama qilishgan, biroq Ozoda Nursaidova bunga rozi bo‘lmagan.
«Uning atrofidagilar yangi kvartira sotib olishni muhokama qilishdi va hatto menga Telegram'da e’lonlar yuborishdi. Ammo biz rad etdik, chunki yakuniy qarorni sud qabul qilishi kerak. Kim aybdorligini qonun belgilaydi», — deya ta’kidlagan u.
Ozoda Nursaidova izohi
Voqea haqida Ozoda Nursaidovaning o‘zi ham videomurojaat chiqardi. U voqeadan afsusda ekanini, qizga birinchi yordam ko‘rsatilgani va hozirgacha ko‘rsatib kelinayotganini aytgan.
«Operatsiya noto‘g‘ri qilingan va bir oyog‘i kalta bo‘lib qolgan deyishdi. Buni ham men OAVdan eshitdim. Yaqinda Sabrina syomkalarga borayotganini aytishdi, men eshitib xursand bo‘ldim. Mart oyida ham yordamni tashlab keldik. Men muhtoj odamga qo‘ldan kelgancha yordam qilganman. Qanday qilib bundan chetda turaman, hech kim chapak chalib o‘tirgani yo‘q, tergov ketyapti. Kunlik kvartira pulini to‘rt oy, mana, beshinchi oy to‘layapmiz. Uning sog‘ayishi uchun qo‘ldan kelgancha yordam beramiz», —degan u.
Ahad Qayum ham sud javobini kutyapti
Hodisa tafsilotlariga ko‘ra, Sabrinani bosib ketgan voyaga yetmagan aktrisani suratga olish maydonchasiga Ahad Qayum olib kelgan. Ahad Qayum ham voqeaga o‘z munosabatini bildirdi. U agar sud uni aybdor deb topsa, buni qabul qilishini bildirgan.
«4-5 oy davomida Sabrinaning yonida turganman. Ikkinchi operatsiya muammosi ko‘tarilganda, buni summasini aniqlanglar, buni bir o‘zim ko‘tarolmayman, jamoa bilan gaplashamiz, dedim. Bir kunda 5-6 marta borib, yordam berganman, nega bu masala aytilmayapti. Rulda bo‘lgan qizning sha’niga ham yaxshi gaplar aytilmayapti. Tergov jarayonlari boshlangan. Qonun idoralarimiz 100 foiz meni aybdor deb topadigan bo‘lsa, men javob berishga tayyorman», — degan u.
Onasi shifokorlardan rozi
Sabrinaning onasi qizni operatsiya qilgan shifokorlardan minnatdor ekanini aytib, murojaat yo‘llagan: «Tez yordam uni Kadishevadagi 4-sonli shifoxonaga olib borgan. Shifokorlar hushyorlik bilan qizimning hayotini saqlashga ancha harakat qilishgan. 9 soat operatsiya bo‘lgan, suyak o‘ta maydalanib ketgan. Shu maydalanib ketgan suyaklarni terishgan, qonni to‘xtatib, qizimning hayotini saqlab qolgani uchun ham ulardan minnatdorman. Jonlari sog‘ bo‘lsin, Salohiddin, Dilshod, hamshiralari Lolaga minnatdorligimni bildiraman. Uyga kelib ham yordam qildi, ulardan xafa emasman. Allohga shukur, qizimni o‘lim yoqasidan qaytarishdi, O‘zbekistonda qizimning hayotini saqlab qolishdi», — degan ayol.
Baxtsiz hodisada 2 kishi urib yuborilgan
Voqea haqida Toshkent shahar ichki ishlar boshqarmasi qo‘shimcha ma’lumot berdi. Unga ko‘ra, 2024 yilning 7 noyabr kuni soat taxminan 13:00 larda Mirzo Ulug‘bek tumani Yangi O‘zbekiston ko‘chasida joylashgan avtoturargohlarning birida haydovchi voyaga yetmagan, 2008 yilda tug‘ilgan S.P. «Mercedes Bens» rusumli, davlat raqam belgisi 01 Q 555 BB bo‘lgan avtomashinada harakatlanib, 2 nafar piyodani (2003 yilda tug‘ilgan J.S. va 2006 yilda tug‘ilgan Sh.E.) urib yuborgan. Natijada jabrlanuvchilar shifoxonaga olib borilgan. Sudga oid tibbiy ekspertizaning xulosasiga ko‘ra, fuqaro Sh.E.ning holati og‘irlik darajasi bo‘yicha yengil tan jarohati, fuqaro J.S. esa og‘ir tan jarohati deb baholangan.
«Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 266-moddasi 1-qismi (transport vositalari harakati yoki ulardan foydalanish xavfsizligi qoidalarini buzish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Hozirda dastlabki tergov harakatlari tamomlanib, tegishli tartibda sudga yuborish chorasi ko‘rilmoqda», - deyiladi rasmiy xabarda.

Озода Нурсаидова клипа процессе получила травму, актриса будет оперирована в Турции
Сообщается, что Сабрину Джабборову, оставшуюся под машиной во время съемок клипа Озоды Нурсаидовой, отвезут в Турцию для операции. Об этом сама актриса сообщила на своей странице в Instagram, разместив видео. В нем певицы Озода Нурсаидова и Муниса Ризаева посетили Сабрину и запечатлели разговор с ней.
Актриса сказала, что собраны средства на операцию и выразила благодарность людям за это.
“Весь мир, жители Узбекистана собирают деньги на мою операцию, чтобы я могла встать на ноги. Прежде всего, спасибо Джасмине, которая это организовала. Вы поддерживаете меня, чтобы я могла лечиться, оперироваться, создать семью, свободно ходить и иметь детей. Пусть Аллах будет доволен вами”, — сказала она.
В видео певица Озода Нурсаидова отметила, что не хочет оправдываться, и выразила недовольство произошедшим, поблагодарив всех, кто не остался равнодушным.
“Произошло много событий, я не хочу оправдываться, ситуация заключается в том, что нога длиной 7 сантиметров, я узнала о проблемах с операцией только после выхода новостей. Почему-то я была спокойна, думая, что идет реабилитация. Это не ситуация, которая меня оправдывает. Это совершенно неправильная ситуация. Я получила неверную информацию. Теперь Сабрине нужно сделать 2-3 этапа операции, спасибо Мунисе и Джасмин. Спасибо нашему народу за то, что не остались равнодушными, это сложная операция, мы поможем, как сможем”, — сказала певица.
Муниса Ризаева сообщила, что разговаривала с многими врачами по поводу операции и получила отказ, только один профессор в Турции согласился на операцию.
«Мы также разместили номер карты на всех Instagram страницах. Хочу сказать спасибо нашему народу, как бы вы ни говорили, все равно собрали хорошие деньги со всего мира. Мы купили билеты. Никаких спонсоров нет, кто хочет помочь, можете перевести на карту Сабрины», — сказала Ризаева.
Как произошел инцидент?
7 ноября 2024 года во время съемок клипа на песню Озоды Нурсаидовой «Дилбарим» произошел несчастный случай, в результате которого актрису Сабрину Джабборову сбила машина. Инцидент стал известен после того, как Джабборова сообщила о несчастном случае на своей странице в Instagram.
По словам актрисы, за рулем «Mercedes-Benz» G-класса («Гелендваген») находилась несовершеннолетняя актриса С.М., которая также снималась в клипе.
«Несовершеннолетняя актриса по указанию оператора и режиссера Ш.М. нажала на газ, но в тот момент потеряла управление. Колеса машины дважды проехали по Сабрине: переднее колесо полностью проехало по ней, а заднее колесо прокатилось по девочке. В результате инцидента у Сабрины сломана лобковая кость, другие части тела получили серьезные травмы», — говорится в информации, оставленной на странице Джабборовой в Instagram.
В ней также говорится, что из-за того, что пострадавшей не была оказана первая помощь, она потеряла много крови. Затем ее отвезли в 4-ю больницу, где после 9-часовой операции ей удалось спасти жизнь. Однако из-за неправильного выполнения хирургической операции ее левая нога оказалась на 7 см длиннее правой, и девушка осталась инвалидом.
«Они сразу не сказали мне об этом, только через три месяца сообщили о моем состоянии. За это время кости неправильно срослись, и теперь моя левая нога на 7 см длиннее. Чтобы это исправить, мне снова сломают лобковую кость и заново зафиксируют. Врачи говорят, что такая операция встречается в 0,5−1 процента случаев. Чаще всего в таких несчастных случаях люди погибают, но я осталась жива», — сказала девушка в последующем комментарии.
Какова позиция противоположной стороны?
После распространения новостей о Сабрине менеджер Озоды Нурсаидовой Дилмурод Сатторов и оператор клипа Шухрат Мавлонов высказали свое мнение о происшествии, разместив видео на своей странице в Instagram (видео сейчас удалено из сети). В частности, Сатторов выразил недовольство обвинениями в адрес Озоды Нурсаидовой и ее команды, добавив, что девушке была оказана помощь вовремя.
«Все говорят по-разному о ситуации, произошедшей на клипе Озоды. Здесь была другая цель, хотели купить нам квартиру, если нужно, заставить сделать что-то другое. Озода не участвовала в клипе, она просто заказала его, мы не имеем права сейчас кого-то клеветать», — сказал Сатторов.
Шухрат Мавлонов заявил, что его пригласили в качестве оператора на клипе, несчастный случай не был преднамеренным, и помощь девушке оказывается. «Девушка за рулем сделала это случайно, она недавно встала на ноги, ей до недавнего времени платили 500 долларов в месяц за квартиру и еду. Теперь в конце концов требуют дом и машину», — сказал Мавлонов.
Дилмурод Сатторов в интервью Gazeta.uz заявил, что его команда не участвовала в процессе съемок клипа «Дилбарим» сказал.
«Мы заказали съемку клипа у режиссера и его команды. Узнав о происшествии, мы сразу же прибыли на место. На месте происшествия уже оказывали помощь врачи скорой помощи. Позже приехала скорая, я поехал с ней в больницу. Она проходила обследование 3−4 часа и была прооперирована», — сказал он.
По его словам, в тот день в Управлении внутренних дел Ташкента было возбуждено уголовное дело, и в настоящее время проводятся следственные действия.
По словам Сатторова, окружение пострадавшей обсуждало покупку ей новой квартиры, но Озода Нурсаидова не согласилась на это.
«Ее окружение обсуждало покупку новой квартиры и даже присылало мне объявления в Telegram. Но мы отказались, потому что окончательное решение должно принять суд. Кто виновен, определит закон», — подчеркнул он.
Комментарий Озоды Нурсаидовой
Озода Нурсаидова также выпустила видеозаявление о происшествии. Она выразила сожаление о случившемся, отметив, что пострадавшей была оказана первая помощь и она продолжает оказываться.
«Говорят, операция была проведена неправильно, и одна нога осталась короче. Я тоже это услышала из СМИ. Недавно сказали, что Сабрина собирается на съемки, я была рада это услышать. В марте мы тоже помогали. Я помогала, как могла, нуждающемуся человеку. Как я могу оставаться в стороне, никто не сидит сложа руки, идет расследование. Мы платим за квартиру уже четыре месяца, вот, пятый месяц. Мы поможем, как сможем, чтобы она выздоровела», — сказала она.
Ахад Каюм тоже ждет решения суда
Согласно деталям инцидента, несовершеннолетнюю актрису, сбившую Сабрину, на съемочную площадку привез Ахад Каюм. Ахад Каюм также высказал свое мнение о происшествии. Он заявил, что если суд признает его виновным, он примет это сказал.
«Я был рядом с Сабриной в течение 4-5 месяцев. Когда возникла проблема со второй операцией, я сказал, чтобы определили сумму, я не могу это сделать один, будем обсуждать с командой. Я приходил и помогал 5-6 раз в день, почему об этом не говорят. О девушке, которая была за рулем, тоже не говорят хороших слов. Начато следствие. Если наши органы правопорядка на 100 процентов признают меня виновным, я готов ответить», — сказал он.
Мать благодарна врачам
Мать Сабрины выразила благодарность врачам, проводившим операцию, и направила обращение: «Скорая помощь отвезла ее в 4-ю больницу на Кадишеве. Врачи старались сохранить жизнь моей дочери. Операция длилась 9 часов, кости были сильно раздроблены. Они собрали эти раздробленные кости, остановили кровь, и я благодарна им за то, что они спасли жизнь моей дочери. Пусть их души будут спокойны, я выражаю благодарность Салохиддину, Дилшоду и медсестре Лоле. Они помогали даже после того, как пришли домой, я не обижаюсь на них. Слава Аллаху, мою дочь вернули с краю смерти, в Узбекистане спасли жизнь моей дочери», — сказала женщина.
В несчастном случае пострадали 2 человека
Управление внутренних дел Ташкента предоставило дополнительную информацию о происшествии. Согласно ей, 7 ноября 2024 года примерно в 13:00 в одном из автопарков на улице Янги Узбекистан в Мирзо-Улугбекском районе водитель несовершеннолетний, родившийся в 2008 году, С.П., на автомобиле марки «Mercedes Benz», государственный номер 01 Q 555 BB, сбил 2 пешеходов (родившихся в 2003 году, Дж.С. и в 2006 году, Ш.Е.). В результате пострадавшие были доставлены в больницу. Согласно заключению судебно-медицинской экспертизы, состояние гражданки Ш.Е. оценено как легкая степень травмы, а гражданка Дж.С. — как тяжелая степень травмы.
«По данному факту возбуждено уголовное дело по статье 266 части 1 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (нарушение правил безопасности дорожного движения или эксплуатации транспортных средств). В настоящее время предварительные следственные действия завершены, и принимаются меры по передаче дела в суд», — говорится в официальном сообщении.