Toshkentda popkorn sotuvchisidan pora olgan profilaktika inspektoriga sud hukmi o‘qildi. Jinoiy ish JIB Chilonzor tuman sudida ko‘rib chiqildi.
Kun.uz tanishgan sud hujjatida keltirilishicha, 1992 yilda tug‘ilgan Abdulaziz Abdullayev Chilonzor tumani Ichki ishlar organlari faoliyatini muvofiqlashtirish boshqarmasi 2-sonli IIB HPB profilaktika inspektori lavozimida ishlab kelgan.
Abdulaziz Abdullayev o‘z xizmat mavqeyidan foydalangan holda 2024 yil 24 avgust kuni Magic City bog‘i oldida popkorn savdosi bilan shug‘ullanayotgan fuqarodan uni IIBga olib ketmasdan qo‘yib yuborish evaziga 100 ming so‘m so‘ragan. Profilaktika inspektori so‘ragan pulini o‘zi foydalanib kelgan bank plastik kartasiga o‘tkazib olgan.
Bundan tashqari, Abdulaziz Abdullayev fuqaro A.N.ga Magic City bog‘i va “Xalqlar do‘stligi” san’at saroyi atrofida popkorn savdosi bilan shug‘ullanib kelgan 4 nafar ishchisiga “tanka”lik qilishini aytgan. Ya’ni ularga nisbatan chora ko‘rmaslik, reyd tadbirlari haqida oldindan ogohlantirib turish, mabodo qo‘lga olingan taqdirda yengil jazo choralarini qo‘llashni va’da qilgan. Bu “xizmati” uchun esa 2024 yilning 13 sentyabr kuni fuqaro A.N.dan pora tariqasida 1,5 mln so‘m olgan.
Shundan so‘ng fuqaro A.N. holat yuzasidan IIV Shaxsiy xavfsizlik bosh boshqarmasi Toshkent shahar boshqarmasining ishonch telefoniga murojaat qilgan. Uning murojaati asosida shu kuni shaxsiy xavfsizlik xodimlari tomonidan profilaktika inspektoridan 1,5 mln so‘m pul mablag‘lari ashyoviy dalil sifatida olingan.
Abdulaziz Abdullayev sud majlisida aybiga iqror bo‘lmagan. U olgan 1,5 mln so‘m puli aslida o‘zining popkorn savdosiga tikkan puli ekanini bildirgan. Foydalanuvidagi bank plastik kartasiga 100 ming so‘m pul o‘tkazgan yigitni esa tanimasligini ma’lum qilgan.
Profilaktika inspektori o‘z aybiga iqror bo‘lmasa-da, uning qilmishi guvohlar ko‘rsatmalari va boshqa dalillar bilan o‘z tasdig‘ini topgan.
Sud hukmi bilan Abdulaziz Abdullayev Jinoyat kodeksining 210-moddasi (pora olish) 2-qismi “a” bandi bilan aybli deb topilgan. Unga 2 yil huquqni muhofaza qiluvchi organlar tizimida ishlash huquqidan mahrum qilingan holda 5 yil ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlangan. Tayinlangan ozodlikdan mahrum qilish jazosi shartli hisoblanib, 3 yil sinov muddati belgilangan.

Сотрудник МВД, защищавший продавцов попкорна, обвинен в получении взятки
В Ташкенте был вынесен приговор инспектору профилактики, который получил взятку от продавца попкорна. Уголовное дело рассматривалось в суде Чиланзара.
Согласно судебным документам, с которыми ознакомился Kun.uz, 1992 года рождения Абдулазиз Абдуллаев работал инспектором профилактики в 2-м отделе МВД по координации деятельности органов внутренних дел Чиланзара.
Абдулазиз Абдуллаев, воспользовавшись своим служебным положением, 24 августа 2024 года потребовал 100 тысяч сумов от гражданина, занимающегося продажей попкорна перед парком Magic City, за то, чтобы не забрать его в МВД. Инспектор профилактики перевел запрашиваемую сумму на свою банковскую пластиковую карту.
Кроме того, Абдулазиз Абдуллаев сказал гражданину А.Н., что он «позаботится» о четырех работниках, занимающихся продажей попкорна вокруг парка Magic City и Дворца искусств «Дружба народов». То есть он пообещал не принимать к ним меры, заранее предупреждать о рейдовых мероприятиях и, в случае задержания, применять легкие меры наказания. За эту «услугу» 13 сентября 2024 года он получил взятку в размере 1,5 миллиона сумов от гражданина А.Н.
После этого гражданин А.Н. обратился на доверительный телефон управления личной безопасности МВД города Ташкента по данному факту. На основании его обращения в тот же день сотрудники личной безопасности изъяли у инспектора профилактики 1,5 миллиона сумов в качестве вещественного доказательства.
На судебном заседании Абдулазиз Абдуллаев не признал свою вину. Он заявил, что полученные 1,5 миллиона сумов на самом деле являются его деньгами, вложенными в продажу попкорна, и что он не знает молодого человека, который перевел 100 тысяч сумов на его банковскую пластиковую карту.
Несмотря на то, что инспектор профилактики не признал свою вину, его действия были подтверждены показаниями свидетелей и другими доказательствами.
Согласно приговору суда, Абдулазиз Абдуллаев был признан виновным по части 2 статьи 210 Уголовного кодекса (получение взятки) по пункту «а». Ему назначено наказание в виде 5 лет лишения свободы с лишением права работать в органах правопорядка на 2 года. Назначенное наказание является условным, с испытательным сроком 3 года.