Toshkent viloyatida 1 mln dollarga yer sotmoqchi bo‘lgan shaxs ushlandi
Toshkent viloyati, Bo‘stonliq tumanidagi 72,6 sotix noturar yer maydonini 1 mln dollarga sotmoqchi bo‘lgan shaxs qo‘lga olindi. Bu haqda IIV xabar berdi.
Qayd qilinishicha, Toshkent shahrining Bektemir tumanida 12 mart kuni tezkor tadbir o‘tkazilgan. Unda 1992 yilda tug‘ilgan, rieltorlik faoliyati bilan shug‘ullanuvchi shaxs ushlangan. U Toshkent viloyati, Bo‘stonliq tumanidagi 72,6 sotix noturar yer maydonini 1 mln dollarga sotmoqchi bo‘lgan.
Shuningdek, yuqori lavozimda ishlovchi tanishlari orqali 1 oyda ushbu yer maydoni toifasini turar joyga o‘zgartirib, ko‘pqavatli uy-joy qurish uchun ruxsatnomani va barcha hujjatlarni rasmiylashtirib berish evaziga 100 ming dollar talab qilgan. Shundan so‘ng, avans tariqasida 110 ming dollar olgan vaqtida ushlangan.
Shuningdek, Toshkent shahri, Olmazor tumanida o‘tkazilgan tezkor tadbirda qarzdorlik bo‘yicha MIB yuritayotgan ijro hujjatlarini tugatish evaziga katta miqdorda pul talab qilgan shaxs qo‘lga olingan. U fuqaroning 647 mln so‘m miqdoridagi qarzdorlik bo‘yicha ijro hujjatlarini tugatish va O‘zbekistondan chiqish uchun qo‘yilgan taqiqni yechib berish evaziga 25 ming dollar talab qilib olganida ushlangan.
Holat bo‘yicha Jinoyat kodeksining 168-moddasi 4-qismi “a” bandi (firibgarlik juda ko‘p miqdorda), 211-moddasi 3-qismi “a” bandi (pora berish juda ko‘p miqdorda) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, gumonlanuvchiga nisbatan qamoq ehtiyot chorasi qo‘llangan.

В Ташкентской области задержан человек, который хотел продать землю за 1 миллион долларов
В Ташкентской области задержано лицо, пытавшееся продать 72,6 соток нежилой земли в районе Бостонлык за 1 млн долларов. Об этом сообщило МВД.
По информации, 12 марта в Бектемирском районе Ташкента была проведена оперативная акция. В ходе нее было задержано лицо, родившееся в 1992 году и занимающееся риелторской деятельностью. Он пытался продать 72,6 соток нежилой земли в районе Бостонлык за 1 млн долларов.
Кроме того, он требовал 100 тысяч долларов за то, чтобы через своих знакомых на высоких должностях в течение месяца изменить категорию этой земельной площади на жилую и оформить разрешение на строительство многоквартирного дома и все необходимые документы. После этого его задержали, когда он получил аванс в размере 110 тысяч долларов.
Также в ходе оперативной акции, проведенной в районе Олмазор города Ташкента, был задержан человек, требовавший крупную сумму денег за завершение исполнительных документов, находящихся в производстве МИБ по задолженности. Он был задержан, когда требовал 25 тысяч долларов за завершение исполнительных документов по задолженности гражданина в размере 647 млн сум и снятие запрета на выезд из Узбекистана.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 4 статьи 168 Уголовного кодекса (мошенничество в крупном размере) и части 3 статьи 211 (дача взятки в крупном размере), в отношении подозреваемого избрана мера пресечения в виде заключения под стражу