Avtobus yo‘lagida harakatlanganlik uchun javobgarlik belgilanmoqda
Senat yalpi majlisida Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksiga yo‘llarda harakatlanish xavfsizligini ta’minlashga hamda jamoat transportidan foydalanish samaradorligini oshirishga qaratilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritishni nazarda tutuvchi qonun ko‘rib chiqildi. Bu haqda Senat axborot xizmati xabar berdi.
Qayd etilishicha, mamlakatda tirbandlik masalasi aholi uchun, ayniqsa, poytaxtda eng dolzarb muammoga aylanmoqda. So‘nggi 2-3 yilda Toshkent shahrida 7-9 balli tirbandliklar har kuni kuzatilayotgan bo‘lsa, ayrim vaqtlarda mazkur holat 10 ballgacha ko‘tarilmoqda. Bu esa yo‘llarda asabiy va ziddiyatli holatlariga, yo‘lovchi hamda haydovchilarning soatlab vaqt sarflashiga sabab bo‘lmoqda.
Shu bois yo‘llarda tirbandlikni kamaytirish hamda aholiga qulayliklar yaratish maqsadida jamoat transportiga ustuvorlik berish yo‘nalishida amaliy choralar ko‘rilmoqda.
Xususan, Toshkent shahrida avtobuslar soni so‘nggi 2 yilda 2 barobarga oshgan. Ular uchun alohida yo‘laklar tashkil etilishi natijasida avtobuslarning qatnovdagi oraliq intervali 2 barobarga qisqargan. Yo‘lovchilar soni 2 barobarga o‘sib, kunlik foydalanuvchilar soni 1 mln yo‘lovchiga yetgan.
Biroq qonunchilikdagi bo‘shliqlar jamoat transportidan foydalanishning samaradorligini jiddiy pasayishi, qatnov muntazamligi va jamoat transportining erkin harakatlanishiga salbiy ta’sir ko‘rsatayotgani ta’kidlandi. Shahar avtomobil yo‘llarida jamoat transporti uchun alohida yo‘laklar ajratilib, boshqa transport vositalarining harakati taqiqlangan bo‘lsa-da, ularning ushbu yo‘laklarda harakatlanish davom etmoqda.
Amaldagi qonunchilikda jamoat transporti uchun alohida ajratilgan yo‘laklarda harakatlangan transport vositalari haydovchilari uchun javobgarlik choralari nazarda tutilmagan.
Shu bilan birga, haydovchilarning transport vositalarini velosiped yo‘laklari, trotuarlar hamda yashil hudud maydonlarida boshqarishi ko‘plab kuzatilmoqda va ushbu hududlarda harakat qatnashchilarining xavfsizligini ishonchli ta’minlashga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Yo‘llarda harakatlanish xavfsizligini ta’minlashga salbiy ta’sir ko‘rsatuvchi omillardan yana biri noqonuniy ravishda sun’iy to‘siqlar o‘rnatish, yo‘lni to‘sib qo‘yish holatlaridir.
Fuqarolar o‘z yashash hududlaridagi ko‘chalarda noqonuniy ravishda sun’iy to‘siqlar o‘rnatishi, yo‘lni to‘sib qo‘yish orqali harakatlanishni cheklagan holda aholiga shoshilinch xizmat ko‘rsatuvchi hamda maxsus transport vositalari harakatiga to‘sqinlik qilmoqda.
Bu boradagi muammolarni hal etish maqsadida ishlab chiqilgan mazkur qonun bilan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga yangi 128-7-modda kiritilib, jamoat transporti uchun alohida ajratilgan yo‘laklarda harakatlanish qoidalarini buzganlik uchun javobgarlik belgilanmoqda.
Jumladan, yo‘nalishli transport vositalari uchun alohida ajratilgan tasmasi bor yo‘ldan transport vositalarining harakatlanishi – bazaviy hisoblash miqdorining bir baravari miqdorida, xuddi shunday huquqbuzarlikni ma’muriy jazo qo‘llanganidan keyin bir yil davomida takroran sodir etilsa – bazaviy hisoblash miqdorining uch baravari miqdorida jarima solishga sabab bo‘lishi belgilanmoqda.
Shu bilan birga, qonun bilan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 128-moddasi nomlanishi va birinchi qismi dispozitsiyasi yangi tahrirda bayon etilyapti.
Bundan tashqari, qonun bilan haydovchilarning transport vositalarini trotuarlardan, piyodalar va velosiped yo‘laklaridan, yashil maydonlardan yurgizishi, yo‘l belgilari va yo‘l harakatining boshqa qoidalari talablariga rioya etmasligi uchun ham javobgarlik belgilanmoqda.

Устанавливается ответственность за движение по автобусной полосе
На пленарном заседании Сената был рассмотрен законопроект, предусматривающий внесение изменений и дополнений в Кодекс об административной ответственности, направленных на обеспечение безопасности дорожного движения и повышение эффективности использования общественного транспорта. Об этом сообщает пресс-служба Сената.
Отмечается, что проблема пробок в стране становится наиболее актуальной для населения, особенно в столице. За последние 2-3 года в Ташкенте ежедневно наблюдаются пробки на уровне 7-9 баллов, а в некоторые моменты эта ситуация достигает 10 баллов. Это приводит к нервным и конфликтным ситуациям на дорогах, а также к тому, что пассажиры и водители тратят часы на дорогу.
Поэтому в целях снижения пробок на дорогах и создания удобств для населения принимаются практические меры по приоритету общественного транспорта.
В частности, за последние 2 года количество автобусов в Ташкенте увеличилось в 2 раза. В результате организации отдельных полос для них интервал движения автобусов сократился в 2 раза. Количество пассажиров увеличилось в 2 раза, и число ежедневных пользователей достигло 1 миллиона пассажиров.
Однако было отмечено, что пробелы в законодательстве серьезно снижают эффективность использования общественного транспорта, негативно сказываются на регулярности движения и свободном передвижении общественного транспорта. Несмотря на то, что на городских автомобильных дорогах выделены отдельные полосы для общественного транспорта и запрещено движение других транспортных средств, они продолжают двигаться по этим полосам.
В действующем законодательстве не предусмотрены меры ответственности для водителей транспортных средств, движущихся по специально выделенным полосам для общественного транспорта.
Кроме того, наблюдается множество случаев, когда водители управляют своими транспортными средствами по велосипедным дорожкам, тротуарам и зеленым зонам, что негативно сказывается на надежном обеспечении безопасности участников дорожного движения в этих зонах.
Еще одним из факторов, негативно влияющих на обеспечение безопасности дорожного движения, является незаконная установка искусственных препятствий и случаи блокировки дорог.
Граждане незаконно устанавливают искусственные препятствия на улицах своих жилых районов, ограничивая движение и создавая препятствия для экстренных служб и специальных транспортных средств.
С целью решения этих проблем в данный закон вводится новая статья 128-7 в Кодекс об административной ответственности, устанавливающая ответственность за нарушение правил движения по специально выделенным полосам для общественного транспорта.
В частности, движение транспортных средств по дороге с выделенной полосой для маршрутных транспортных средств будет наказываться штрафом в размере одного базового расчетного показателя, а если такое же правонарушение будет совершено повторно в течение года после применения административного наказания – в размере трех базовых расчетных показателей.
Кроме того, законом обновляется название статьи 128 Кодекса об административной ответственности и диспозиция первой части.
Кроме того, законом устанавливается ответственность для водителей за движение своих транспортных средств по тротуарам, пешеходным и велосипедным дорожкам, зеленым зонам, а также за несоблюдение требований дорожных знаков и других правил дорожного движения.