Ishsiz aliment to‘lovchilar uchun mehnat yarmarkasi tashkil etildi
Majburiy ijro byurosi Andijon viloyati boshqarmasi, shahar-tuman bo‘limlari tomonidan voyaga yetmaganlarning huquq va manfaatlarini himoya qilish borasida bir qator ijobiy ishlar amalga oshirilmoqda.
Xususan, aliment to‘lovchi otalardan farzandlari uchun moddiy ta’minot undirish bilan bir qatorda ularni ish bilan bandligini ta’minlashga ham ko‘maklashib kelinmoqda.
Shunday tadbirlardan biri joriy yilning 19 mart kuni Andijon shahrida tashkil qilinib, unda sud tomonidan aliment to‘lash majburiyati yuklatilgan ishsiz shaxslar uchun “Mehnat yarmarkasi” o‘tkazildi.
Ushbu yarmarka farzand uchun to‘lanishi belgilangan aliment to‘lovlarini to‘lashda qiyinchilikka duch kelayotgan ishsiz otalarni ish bilan ta’minlashni maqsad qilgani holda boshqa ishsiz fuqarolar uchun ham xizmat ko‘rsatdi.
Tadbirga tashrif buyurgan fuqarolar jami 30 ta korxona, tashkilot va boshqa davlat muassasalari tomonidan ko‘rsatilayotgan 250 dan ziyod bo‘sh ish o‘rinlari bilan tanishish imkoniyatiga ega bo‘ldi.
O‘tkazilgan bo‘sh ish o‘rinlari mehnat yarmarkasida 42 nafar aliment to‘lovchilar shu kunning o‘zida doimiy ish joyiga ega bo‘lgan bo‘lsalar, 15 nafariga yo‘llanma berildi, qolganlari esa Aholi bandligiga ko‘maklashish bo‘limi tomonidan ishsiz sifatida ro‘yxatga olinishiga ko‘maklashildi.

Для безработных плательщиков алиментов организована ярмарка труда
Управление принудительного исполнения судебных решений в Андижанской области совместно с городскими и районными отделами проводит ряд положительных мероприятий по защите прав и интересов несовершеннолетних.
В частности, помимо взыскания материального обеспечения с отцов, обязанных платить алименты, также оказывается помощь в обеспечении их занятости.
Одним из таких мероприятий 19 марта текущего года в городе Андиджан была организована "Ярмарка труда" для безработных, на которых судом возложена обязанность по уплате алиментов.
Целью данной ярмарки было обеспечить занятость безработных отцов, испытывающих трудности с выплатой алиментов, установленных на содержание детей, а также она предоставила услуги и другим безработным гражданам.
Посетители мероприятия получили возможность ознакомиться с более чем 250 вакансиями, представленными 30 предприятиями, организациями и другими государственными учреждениями.
На проведенной ярмарке труда 42 плательщика алиментов в тот же день получили постоянное место работы, 15 человек получили направления, а остальные были зарегистрированы как безработные с помощью отдела содействия занятости населения.