Hunarmandlar markazi uchun ajratilgan yerga qurilgan ko‘pqavatli uy buziladigan bo‘ldi
Toshkentda bir necha yildan beri hunarmandlar va “Turon meros” MCHJ o‘rtasida bahsli vaziyat davom etib kelayotgandi. Nizoli vaziyat Uchtepa tumanida Hunarmandlar markazi qurilishi bilan bog‘liq.
Gap shundaki, Suzukota majmuasi qurilishi munosabati bilan hunarmandlarga tegishli ustaxonalar buzilgach, 2019 yil 26 maydagi hukumat sayyor yig‘ilishi bayoni bilan Uchtepa tumani Foziltepa ko‘chasida joylashgan 2,7 gektar yer maydonida “Hunarmandlar guzari” markazi qurilishi hamda hunarmandlarning buzilgan mulklariga kompensatsiya sifatida quriladigan binoning birinchi qavatidan 52 nafar hunarmand uchun jami maydoni 12 ming 204 metr kvadrat bo‘lgan xonalar ajratib berilishi belgilangandi.
Biroq Uchtepa tumanida barpo etilishi kerak bo‘lgan 4 qavatli hunarmandlar maskani qurilishi boshlangach, “bir yumalab” ko‘p qavatli turar joyga aylanib qolgan. Ya’ni hujjatlarda ushbu hududda 4 qavatli bino qurilishi va unda hunarmandlar faoliyat ko‘rsatishi uchun barcha sharoitlar yaratilishi ko‘zda tutilgan bo‘lsa-da, Hunarmandlar markazi uchun ajratilgan joyda investor tomonidan 9 qavatli uy qurila boshlangan.
Fuqarolik ishlari bo‘yicha Uchtepa tumanlararo sudining 2024 yil 25 oktyabrdagi qarori bilan Toshkent shahar qurilish sohasida nazorat inspeksiyasining “Turon meros” MCHJga nisbatan noqonuniy qurilgan qurilmani buzish haqidagi da’vosi qanoatlantirilgan. Sud hujjatiga ko‘ra, Uchtepa tumani, 178-uy manzilida joylashgan 9 qavatli binoni “Turon meros” MCHJ hisobidan buzib tashlash belgilangan.
Toshkent shahar sudi fuqarolik ishlari bo‘yicha sudlov hay’ati apellyatsiya instansiyasining 2025 yil 5 fevraldagi ajrimi bilan dastlabki sud qarori o‘zgarishsiz qoldirilgan. Hozirda ish taftish instansiyasida ko‘rib chiqilmoqda.

Многоэтажный дом, построенный на земле, выделенной для центра ремесел, будет снесен
В Ташкенте уже несколько лет продолжается спорная ситуация между ремесленниками и ООО “Турон мерос”. Спорная ситуация связана со строительством Центра ремесел в районе Учтепа.
Дело в том, что в связи со строительством комплекса Сузукота, после сноса мастерских, принадлежащих ремесленникам, 26 мая 2019 года на выездном заседании правительства было объявлено о строительстве центра “Гузари ремесленников” на земельном участке площадью 2,7 гектара, расположенном на улице Фозилтепа в районе Учтепа, а также о выделении 52 ремесленникам помещений общей площадью 12 тысяч 204 квадратных метра на первом этаже здания, которое будет построено в качестве компенсации за разрушенное имущество ремесленников.
Однако, после начала строительства 4-этажного центра ремесленников в районе Учтепа, он “внезапно” превратился в многоэтажный жилой дом. То есть, хотя в документах было предусмотрено строительство 4-этажного здания с созданием всех условий для деятельности ремесленников, на выделенном для Центра ремесел участке земли инвестор начал строительство 9-этажного дома.
Решением Учтепинского межрайонного суда по гражданским делам от 25 октября 2024 года удовлетворен иск Ташкентской городской инспекции по контролю в строительстве о сносе незаконно построенного сооружения ООО “Турон мерос”. Согласно судебному документу, было предписано снести 9-этажное здание, расположенное по адресу: Учтепа, дом 178, за счет ООО “Турон мерос”.
Гражданская коллегия Ташкентского городского суда оставила без изменений первоначальное решение суда в своем определении от 5 февраля 2025 года. В настоящее время дело рассматривается в инстанции по проверке.