Shavkat Mirziyoyev Iykota mahallasida qurilgan yangi maktabni borib ko‘rdi
Shavkat Mirziyoyev poytaxtimizning Bektemir tumaniga tashrifi chog‘ida Iykota mahallasida bo‘lib, qurilish va obodonlashtirish ishlari bilan yaqindan tanishdi, deb xabar beradi Prezident matbuot xizmati.
Qayd etilishicha, bu yerdagi 37 ta ko‘p qavatli uy va 1 ming 400 ta hovlida 6 mingga yaqin aholi istiqomat qiladi.
O‘tgan yili uch qavatli mahalla idorasi foydalanishga topshirilgan edi. Endi davlat budjeti hisobidan 358-umumta’lim maktabi qurilgan. Prezident ushbu yangi muassasani ko‘zdan kechirdi.
Qariyb ming o‘rinli maktabda fan xonalari, kompyuter va xorijiy til xonalari, robototexnika to‘garagi, laboratoriya zarur o‘quv jihozlari bilan ta’minlangan. Kutubxona, sport zali, futbol maydoni va oshxonada bolalar uchun keng qulayliklar yaratilgan.
Pedagoglar bilan muloqot chog‘ida bolalarning qobiliyatini to‘g‘ri shakllantirish, kasbiy ta’limni rivojlantirib, bitiruvchilarni kasb-hunarli qilib hayotga yo‘llash muhimligi ta’kidlandi. Xususan, axborot texnologiyalari, robototexnika, muhandislik kabi yo‘nalishlarni kengaytirish, o‘smirlarda harbiy-vatanparvarlik ruhini kuchaytirish vazifalari ko‘rsatib o‘tildi.
«Mahalladagi yangi uylarning birinchi qavatlarida ikkita xususiy bog‘cha tashkil etilgan. Ular Navro‘z arafasida ochilgani ota-onalar uchun bayramona tuhfa bo‘ldi. Mahallada 70 ta savdo va xizmat ko‘rsatish shoxobchasi, 2 ta ishlab chiqarish korxonasida ko‘pchilik ro‘zg‘or tebratyapti. Prezidentimiz farmoyishi bilan e’lon qilingan dolzarb bir oylik doirasida tomorqadan unumli foydalanish, qishloq xo‘jaligi ekinlari ekish qizg‘in davom etmoqda», — deyiladi xabarda.

Шавкат Мирзиёев посетил новую школу, построенную в махалле Икота
Шавкат Мирзиёев во время своего визита в район Бектемир нашей столицы побывал в махалле Ийкота и подробно ознакомился с работами по строительству и благоустройству, сообщает пресс-служба Президента.
Как сообщается, в этом районе проживает около 6 тысяч человек в 37 многоквартирных домах и 1400 дворах.
В прошлом году была сдана в эксплуатацию трехэтажная административная здание махалли. Теперь за счет государственного бюджета построена 358-я общеобразовательная школа. Президент осмотрел это новое учреждение.
В школе на почти тысячу мест оборудованы кабинеты для занятий, компьютерные и иностранные языки, кружок робототехники, лаборатория с необходимыми учебными пособиями. Библиотека, спортивный зал, футбольное поле и столовая созданы с широкими удобствами для детей.
Во время общения с педагогами было подчеркнуто важность правильного формирования способностей детей, развития профессионального образования и подготовки выпускников к трудовой жизни. В частности, были обозначены задачи по расширению направлений, таких как информационные технологии, робототехника, инженерия, а также усилению духа патриотизма у молодежи.
«На первых этажах новых домов в махалле организованы два частных детских сада. Их открытие накануне Навруза стало праздничным подарком для родителей. В махалле функционируют 70 торговых и сервисных точек, а в 2 производственных предприятиях большинство людей зарабатывает на жизнь. В рамках объявленного Президентом актуального месячника активно продолжается эффективное использование приусадебных участков и посев сельскохозяйственных культур», — говорится в сообщении.