Xonqada besh yillik 132 mln so‘m aliment puli bir yo‘la to‘lab berildi
Vazirlar Mahkamasining 2018 yil 6 oktyabrdagi 808-son Qarori bilan tasdiqlangan “Alimentlarni oldindan to‘lash, shuningdek, aliment to‘lash majburiyatini ta’minlash bo‘yicha garov shartnomasini tuzish tartibi to‘g‘risida”gi Nizomning 9-bandida alimentlarni besh yildan kam bo‘lmagan muddat uchun oldindan to‘lash mumkinligi ko‘rsatilgan.
Qonunchilikdagi mazkur tartib Byuroning Xonqa tumani bo‘limi xodimlari tomonidan ham aliment to‘lovchi fuqarolarga muntazam tushuntirib borilmoqda.
Natijada, xonqalik fuqaro ixtiyoriy ravishda farzandi uchun 5 yillik aliment pullarini to‘lab berdi.
Xususan, fuqarolik ishlari bo‘yicha Urganch tumanlararo sudining 27.06.2024 yildagi ijro hujjatiga asosan qarzdor R.R.dan undiruvchi F.D. foydasiga voyaga yetmagan bir nafar farzandining moddiy ta’minoti uchun aliment undirish belgilangan.
Davlat ijrochisining tushuntirish ishlari natijasida qarzdor R.R. bir nafar farzandining ta’minoti uchun 2025 yil mart oyidan 2030 yil mart oyiga qadar hisoblangan 132.270.000 so‘m aliment pullarini to‘lab berdi.

В Хонкаде единовременно выплачено 132 миллиона сумов алиментов за пять лет
Согласно пункту 9 Положения о порядке предварительной выплаты алиментов и заключения договора залога для обеспечения обязательств по уплате алиментов, утвержденного постановлением Кабинета Министров от 6 октября 2018 года № 808, предусмотрена возможность предварительной выплаты алиментов на срок не менее пяти лет.
Данная процедура в законодательстве регулярно разъясняется сотрудниками отдела Бюро в Хонкаском районе гражданам, обязанным уплачивать алименты.
В результате, гражданин из Хонки добровольно выплатил алименты на своего ребенка за 5 лет.
В частности, согласно исполнительному документу межрайонного суда Ургенча от 27.06.2024 года, с должника Р.Р. в пользу взыскателя Ф.Д. установлено взыскание алиментов на содержание одного несовершеннолетнего ребенка.
В результате разъяснительных работ государственного исполнителя должник Р.Р. выплатил алименты в размере 132.270.000 сумов, рассчитанные с марта 2025 года по март 2030 года на содержание одного ребенка.