Qozog‘istonga 1,2 mln dollarni yashirincha olib o‘tmoqchi bo‘lganlar ushlandi
Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan bojxona idoralari bilan hamkorlikda Toshkent viloyatining Toshkent tumanida joylashgan “Navoiy” chegara-bojxona postida tezkor tadbir o‘tkazildi.
Tadbir jarayonida mamlakatimizdan qo‘shni davlat tomon harakatlanayotgan “Lasetti” rusumli avtomashina to‘xtatilib, xolislar ishtirokida ko‘zdan kechirilganda, unda yo‘lovchi sifatida ketayotgan, Toshkent tumanida yashovchi fuqaroga tegishli sellofan paketda 874 ming AQSH dollari borligi ma’lum bo‘ldi.
Aniqlanishicha, u mazkur pul mablag‘ini deklaratsiyasiz, bojxona nazoratidan yashirib, Qozog‘istonga olib o‘tmoqchi bo‘lgan.
Shuningdek, tezkor tadbir davom ettirilib, ushbu xorijiy valyutalarni Toshkent shahridagi bozorlarda savdo qiluvchi shaxslardan yig‘ib, mazkur ayolga bergan – poytaxtda istiqomat qiluvchi fuqaroning Toshkent tumanidagi vaqtincha yashash xonadoni ko‘zdan kechirilganda, kelgusida Qozog‘istonga olib o‘tish uchun tayyorlab qo‘yilgan 399 ming 170 AQSH dollari borligi ham aniqlandi.
O‘tkazilgan tezkor tadbir davomida jami 1 mln 273 ming 170 AQSH dollari ashyoviy dalil sifatida olindi.
Hozirda mazkur shaxslarga nisbatan Jinoyat kodeksining 25,182-moddasining 2-qismi “a” bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, qamoq ehtiyot chorasi qo‘llandi. Tergov harakatlari olib borilmoqda.

Задержаны те, кто пытался тайно перевести 1,2 миллиона долларов в Казахстан
Сотрудниками Государственной службы безопасности совместно с таможенными органами проведена оперативная операция на погранично-таможенном посту «Навои», расположенном в Ташкентском районе Ташкентской области.
В ходе мероприятия была остановлена машина марки «Ласетти», движущаяся из нашей страны в соседнее государство, и при осмотре с участием понятых выяснилось, что в целлофановом пакете, принадлежащем гражданину, который ехал в качестве пассажира и проживает в Ташкентском районе, находилось 874 тысячи долларов США.
Установлено, что он намеревался перевести данные денежные средства в Казахстан без декларации, скрывая их от таможенного контроля.
Кроме того, оперативное мероприятие продолжилось, и были собраны иностранные валюты от лиц, торгующих на рынках города Ташкента, которые были переданы данной женщине – при проверке временного места жительства гражданина, проживающего в столице, в Ташкентском районе, также было обнаружено 399 тысяч 170 долларов США, подготовленных для последующего перевода в Казахстан.
В ходе проведенной оперативной операции было изъято в общей сложности 1 миллион 273 тысячи 170 долларов США в качестве вещественных доказательств.
В настоящее время в отношении данных лиц возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 25,182 Уголовного кодекса, применена мера пресечения в виде заключения под стражу. Проводятся следственные действия.