– Kuni kecha xalqimiz bilan Navro‘z ayyomini kutib oldik. Bugun, muqaddas Ramazon oyida mana shu tabarruk joyga kelib turibmiz. Bu ulug‘ kunlarga tinchlik-xotirjamlikda yetkazgani uchun Yaratganga shukronalar aytamiz. Ilohim, hamisha yurtimiz tinch, elimiz farovon bo‘lsin, hamma xayrli niyatlarimiz amalga oshsin. Bu majmuani Imom Buxoriy bobomizga munosib tarzda quryapmiz. U ziyorat bilan birga ma’rifat, tarbiya, ibrat o‘chog‘i bo‘lsin, dedi Shavkat Mirziyoyev.
Qayd qilinishicha, bu yerda yangi majmua barpo etilmoqda, uning umumiy maydoni 44 gektar. Bugungi kunda mahobatli maqbara, 10 ming kishiga mo‘ljallangan masjid qurib bitkazilgan. Balandligi 75 metrlik 4 ta minora majmuaga ulug‘vorlik bag‘ishlagan. Shuningdek, muzey, ayvonlar, ma’muriyat va xizmat ko‘rsatish binolari barpo etilgan.
Ayni paytda pardozlash ishlari olib borilmoqda. Bunda milliy an’analar va issiq ranglardan foydalanilmoqda. Peshtoqlar va ayvon devorlariga “Sahihi Buxoriy”dan hadislar bitiladi.
Bundan tashqari, hududda ikki ming o‘rinli yigirmadan ortiq mehmonxona, xiyobonlar, to‘rtta tahoratxona barpo etiladi.
Bu yil O‘zbekistonda Imom Moturidiy tavalludining 1155 yilligi keng nishonlanadi. Shu haqdagi prezident qarorida kalom ilmi sultonining Samarqand shahridagi majmuasini qayta ta’mirlash va obodonlashtirish belgilangan. Tashrif chog‘ida prezidentga ushbu loyiha taqdimot qilindi.
Qayd etilganidek, Moturidiy majmuasida 1 ming 500 kishiga mo‘ljallangan jome masjid, ma’muriy bino qurilishi ko‘zda tutilgan. U yerda kutubxona, majlislar zali, innovatsion muzey hamda mutaxassislar uchun xonalar bo‘ladi. Majmua yaqinida ziyoratchilar uchun avtoturargoh, tahoratxona quriladi.
Imom Abu Mansur Moturidiy islom olamida ixtiloflar avj olib, har xil firqalar ko‘paygan paytda yashagan, butun hayotini islomiy aqidani himoya qilish va ma’rifatini yoyishga bag‘ishlagan. U zotning moturidiylik ta’limoti, “Ta’vilotul Qur’on”, “Kitob at-Tavhid” kabi asarlari bag‘rikenglik va mo‘tadillik tamoyillari bilan ahli sunna val-jamoaning ma’naviy asoslariga aylangan.
Davlat rahbari bu tamoyillar bugungi kunda ham dolzarb bo‘lib borayotganini ta’kidlab, alloma merosini yanada keng o‘rganish va jahonga targ‘ib etish, majmuaga keluvchilarga sharoitlarni kengaytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Yana bir xayrli loyiha – Oqdaryo tumanidagi Mahdumi A’zam qadamjosini obod qilishga qaratilgan. Asli hozirgi Kosonsoy tumanida tug‘ilgan so‘fiy olim naqshbandiya ta’limotining rahnamolaridan biri bo‘lgan. Ilm va din yo‘lidagi uzoq safardan so‘ng, Samarqand viloyatida abadiy qo‘nim topgan.
Bu maskanga keluvchi ziyoratchilar ham ko‘p. Ularga sharoitlarni yaxshilash maqsadida Mahdumi A’zam maqbarasi yonida uch qavatli avtoturargoh, tahoratxona qurilishi rejalashtirilmoqda.
Samarqand zaminidan yetishib chiqqan boshqa olim va mutafakkirlar, aziz avliyolarning qadamjolari ham bosqichma-bosqich qayta ta’mirlanib, obod qilinadi.

Президент Шавкат Мирзиёев 22 марта посетил Самарканд и посетил мавзолей Имома Бухори. Прочитали Коран и сделали дуа.
– Вчера мы встретили праздник Навруз с нашим народом. Сегодня, в священный месяц Рамазан, мы находимся в этом благословенном месте. Мы благодарим Творца за то, что Он довел нас до этих великих дней в мире и спокойствии. Пусть всегда наша страна будет мирной, наш народ благополучным, и все наши добрые намерения сбудутся. Мы строим этот комплекс в достойной манере в память о нашем дедушке Имаме Бухори. Пусть он станет местом не только для посещения, но и для просвещения, воспитания и уроков, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Как сообщается, здесь строится новый комплекс общей площадью 44 гектара. В настоящее время завершено строительство величественного мавзолея и мечети, рассчитанной на 10 тысяч человек. Четыре башни высотой 75 метров придают комплексу величественность. Также построены музей, арки, административные и сервисные здания.
В настоящее время проводятся отделочные работы. При этом используются национальные традиции и теплые цвета. На колоннах и стенах арок будут написаны хадисы из «Сахих Бухори».
Кроме того, на территории будет построено более двадцати гостиниц на две тысячи мест, бульвары и четыре туалета.
В этом году в Узбекистане широко отмечается 1155-летие Имама Мотуридия. В соответствующем президентском указе предусмотрено восстановление и благоустройство комплекса, посвященного этому ученому, в городе Самарканд. Во время визита президенту была представлена презентация этого проекта.
Как отмечено, в комплексе Мотуридия предусмотрено строительство джомеи на 1500 мест и административного здания. Там будут библиотека, зал заседаний, инновационный музей и комнаты для специалистов. Рядом с комплексом будет построена автостоянка и туалет для паломников.
Имам Абу Мансур Мотуридий жил в то время, когда в исламском мире возникали разногласия и множились различные секты, и всю свою жизнь посвятил защите исламской веры и распространению знаний. Его учение мотуридизма, такие произведения, как «Та'вилотул Куран» и «Китоб ат-Тавхид» стали духовными основами для суннитов, основываясь на принципах терпимости и умеренности.
Глава государства подчеркнул, что эти принципы остаются актуальными и сегодня, и дал указания по дальнейшему изучению наследия ученого, его популяризации в мире и расширению условий для посетителей комплекса.
Еще один благородный проект направлен на благоустройство места паломничества Махдуми А'зам в районе Окдарья. Он был одним из руководителей наисбандийского учения, родился в нынешнем районе Косонсой. После долгого пути в науке и религии он нашел свое вечное пристанище в Самаркандской области.
Много паломников также посещают это место. С целью улучшения условий для них планируется строительство трехэтажной автостоянки и туалета рядом с мавзолеем Махдуми А'зам.
Другие ученые и мыслители, родившиеся на земле Самарканда, а также святые места будут постепенно восстанавливаться и благоустраиваться.