Toshkentga Qozog‘istonning xalqaro sayyohlik poyezdi keldi
Shahar hokimligi xabariga ko‘ra, 22 mart kuni Qozog‘istonning xalqaro sayyohlik poyezdi — “Jibek Joly” (Ipak Yo‘li) Toshkent markaziy vokzaliga yetib keldi.
Poyezdda kelgan 400 nafardan ortiq sayyohlar O‘zbekistonning boy madaniyati, urf-odatlari va tarixiy merosi bilan tanishish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
“Jibek Joly” poyezdi sayohatchilarga tarixiy shaharlarga bemalol tashrif buyurish, tabiiy go‘zalliklardan bahramand bo‘lish va madaniy meros bilan yaqindan tanishish imkonini yaratadi.
“Jibek Joly” sayyohlik poyezdi o‘zining ilk qatnovini o‘tgan yilning noyabr oyida amalga oshirgan. Loyihaning asosiy maqsadi turizmni rivojlantirish, mintaqalararo madaniy aloqalarni mustahkamlash va iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishdan iborat. Shuningdek, xalqaro turizm yo‘nalishlarida qulay va xavfsiz transport tizimini yaratish ham muhim vazifalar sirasiga kiradi.

В Ташкент прибыл международный туристический поезд из Казахстана
По сообщению городского хокимията, 22 марта в Ташкентский центральный вокзал прибыл международный туристический поезд Казахстана — “Жибек Жолы” (Шелковый путь).
Более 400 туристов, прибывших на поезде, получат возможность познакомиться с богатой культурой, традициями и историческим наследием Узбекистана.
Поезд “Жибек Жолы” предоставляет путешественникам возможность свободно посещать исторические города, наслаждаться природной красотой и близко познакомиться с культурным наследием.
Туристический поезд “Жибек Жолы” совершил свой первый рейс в ноябре прошлого года. Основная цель проекта заключается в развитии туризма, укреплении культурных связей между регионами и расширении экономического сотрудничества. Также важной задачей является создание удобной и безопасной транспортной системы на международных туристических маршрутах.