Andijonda haydovchi 52 ta radarni pnevmatik miltig‘i bilan ishdan chiqardi
«Achchiq ustida, jarimalar ko‘p kelaverganiga, ko‘chada – markaziy joylarda turgan jami 52 ta kameraga zarar keltirdim. Ekspertlar jami zararni o‘rganib chiqib, 1 milliard so‘m zararni yelkamga ilib qo‘yishdi. Zarar ko‘rib, kattaroq zararga tushib qolganimni bilmay qoldim. Mashinam ham jarima maydonida. Shu yoshimga kelib 1 milliard pul ushlamaganman», – deydi u.
Shuningdek, u o‘z murojaatida plastik karta raqamlarini qoldirib, fuqarolardan zararni qoplash uchun imkon qadar moddiy yordam so‘ragan.
Andijon viloyati IIB axborot xizmati Kun.uz'ga bergan izohida mazkur holatni tasdiqlab, 1976 yilda tug‘ilgan Mahmudjon Sirojiddinov Andijon shahridagi chorrahalarga o‘rnatilgan kameralarga pnevmatik miltiq bilan zarar yetkazganini ma’lum qildi.
«M.S. Andijon shahri hududidagi 29 ta chorrahaga o‘rnatilgan «TELECOM SOFT» MCHJga tegishli bo‘lgan 51 dona «Hikvision» rusumli yo‘l harakati qoidalari buzilganini aniqlaydigan maxsus avtomatlashtirilgan foto va video qayd qilish dasturiy-texnik vositalari va 1 dona «Hikvision» rusumli radar kompleksiga, o‘ziga tegishli bo‘lgan «SRKET» rusumli pnevmatik miltiqdan o‘q otish orqali qasddan shikast yetkazgan.
Ish bo‘yicha o‘tkazilgan sud-tovarshunoslik ekspertizasi xulosasiga ko‘ra, moddiy zarar miqdori jami 1 milliard 147 million so‘mni tashkil qiladi», – deyiladi Andijon viloyati IIB taqdim etgan ma’lumotda.
Holat yuzasidan Andijon shahar IIB Tergov bo‘limi tomonidan ushbu fuqaroga nisbatan Jinoyat kodeksi 173-moddasi 2-qismi «v» bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda. Shuningdek, IIB rasmiysiga ko‘ra, ayblanuvchiga nisbatan hozircha hech qanday ehtiyot chorasi qo‘llanmagan.
Jinoyat kodeksining 173-moddasi «v» bandida – «ko‘p miqdorda zarar yetkazgan holda» o‘zganing mulkini qasddan nobud qilish yoki unga zarar yetkazish harakati uchun javobgarlik belgilangan. Ushbu huquqbuzarlik uchun BHMning 75 barobari miqdoridan jarimadan boshlab 3 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazolari mavjud.
Ochiq ma’lumotlarga ko‘ra, Andijon shahridagi zarar yetkazilgan radarlarni o‘rnatgan tashkilot – «TELECOM SOFT» MCHJ Toshkent shahri, Mirzo Ulug‘bek tumanida joylashgan. Kompyuter dasturlashtirish sohasidagi faoliyat yuritadi, kompaniyaning 90 foizdan ortiq hissaga ega ta’sischi – «O‘ZBEKTELEKOM» AJ hisoblanadi.

В Андиджане водитель вывел из строя 52 радара с помощью пневматической винтовки
В социальных сетях распространилось обращение гражданина, который сообщил, что в Андиджанской области он разбил 52 радарные камеры камнем.
«На злость, из-за того что штрафы постоянно приходят, я повредил все 52 камеры, стоящие на центральных улицах. Эксперты, изучив общий ущерб, оценили его в 1 миллиард сумов. Я не заметил, как понес больший ущерб. Моя машина тоже на штрафной площадке. В свои годы я никогда не держал 1 миллиард денег», – говорит он.
Также он в своем обращении оставил номера пластиковых карт и попросил граждан о материальной помощи для возмещения ущерба.
Информационная служба УВД Андиджанской области подтвердила данный случай, сообщив, что 1976 года рождения Махмуджон Сироиддинов причинил ущерб камерам, установленным на перекрестках города Андиджана, с помощью пневматической винтовки.
«М.С. умышленно повредил 51 единицу специализированных автоматизированных программно-технических средств, определяющих нарушения правил дорожного движения, марки «Hikvision», принадлежащих ООО «TELECOM SOFT», и 1 единицу радарного комплекса марки «Hikvision», используя принадлежащую ему пневматическую винтовку марки «SRKET».
Согласно заключению судебно-товароведческой экспертизы, размер материального ущерба составляет 1 миллиард 147 миллионов сумов», – говорится в предоставленной информации УВД Андиджанской области.
По данному делу следственным отделом УВД города Андиджана в отношении данного гражданина возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 173 Уголовного кодекса, пункт «в», и проводятся следственные действия. Также, по словам представителя УВД, в отношении обвиняемого пока не применены никакие меры пресечения.
В пункте «в» статьи 173 Уголовного кодекса предусмотрена ответственность за умышленное уничтожение или причинение ущерба чужому имуществу с причинением значительного ущерба. За данное правонарушение предусмотрены наказания в виде штрафа в размере 75-кратной суммы БВМ или лишения свободы на срок до 3 лет.
Согласно открытым данным, организацией, установившей поврежденные радары в городе Андиджан, является ООО «TELECOM SOFT», расположенное в Ташкенте, в районе Мирзо Улугбека. Она занимается деятельностью в области компьютерного программирования, а более 90 процентов акций компании принадлежит учредителю – АО «УЗБЕКТЕЛЕКОМ».