Bu tanqid jamoaning vingeri Rafinyaning Fransiyaga qarshi o‘rtoqlik uchrashuvida jarohat olishi sabab yuzaga keldi. Maʼlum bo‘lishicha, braziliyalik futbolchi taxminan besh hafta davomida maydonga tusha olmaydi.
Laporta bu holatni ochiqchasiga “sharmandalik” deb atab, xalqaro futbol taqvimining zichligi muammosiga eʼtibor qaratdi. U taʼkidlashicha, FIFA katta klublarda o‘ynayotgan futbolchilar manfaatlarini ham hisobga olib, taqvimni qayta ko‘rib chiqishi lozim.
“Rafinyaning jarohati mutlaqo qabul qilib bo‘lmaydigan hodisa. Oddiy o‘rtoqlik o‘yinida jamoamizning yetakchi futbolchilaridan biri jarohat oldi.
Bu bizni chuqur ranjitdi”, — dedi klub rahbari. U futbolchilarni ayblash noto‘g‘ri ekanligini ham taʼkidladi.
“Ular professional, o‘z mamlakatlari uchun bor kuchini beradi. Muammo taqvimda.
Ayniqsa, mavsumning hal qiluvchi bosqichida bunday zich grafik katta muammolar keltirib chiqaradi”, — dedi Laporta. Klub rahbarining fikricha, ayni paytda “Barselona” barcha musobaqalarda yuqori natija uchun kurashayotgan bir vaqtda yetakchi futbolchining jarohat olishi jamoa rejalari uchun jiddiy to‘siq bo‘lishi mumkin.
Mazkur holat yana bir bor futbol taqvimi va futbolchilar salomatligi o‘rtasidagi muvozanat masalasini dolzarb muammo sifatida ko‘tarib chiqdi. Muxlislar esa oddiy savol bilan yuzlashmoqda: natija muhimmi yoki futbolchilar sog‘ligi?

Президент известного каталонского клуба «Барселона» Жоан Лапорта резко раскритиковал ФИФА по поводу календаря международных матчей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Критика возникла из-за травмы вингера команды Рафињи в товарищеском матче против Франции. Как стало известно, бразильский футболист не сможет выходить на поле примерно пять недель.
Лапорта откровенно назвал эту ситуацию «позором» и обратил внимание на проблему плотности международного футбольного календаря. По его словам, ФИФА должна пересмотреть календарь, учитывая интересы игроков, выступающих в крупных клубах.
«Травма Рафињи — абсолютно недопустимое событие. В обычном товарищеском матче один из ведущих игроков нашей команды получил травму.
Это глубоко нас огорчило», — сказал руководитель клуба. Он также подчеркнул, что обвинять игроков неправильно.
«Они профессионалы, отдают все силы за свои страны. Проблема в календаре.
Особенно в решающей стадии сезона такой плотный график вызывает большие проблемы», — отметил Лапорта. По мнению главы клуба, в то время как «Барселона» борется за высокие результаты во всех соревнованиях, травма ведущего футболиста может стать серьезным препятствием для планов команды.
Этот случай вновь поднял актуальную проблему баланса между календарём футбольных матчей и здоровьем игроков. Болельщики же задаются простым вопросом: что важнее — результат или здоровье футболистов?