Saida Mirziyoyeva: “Bek va Lola”, “Donocha”, “Lulu Nana” — bolalar uchun sifatli va foydali kontent yaratilmoqda
174
Prezident yordamchisi Saida Mirziyoyeva bolalar uchun ishlab chiqilayotgan milliy animatsion loyihalar haqida fikr bildirdi.
Uning ta’kidlashicha, milliy multfilmlar orasida zamonaviy va sifatli mahsulotlar mavjudligi quvonarli, ammo bu borada hali yetarli darajada ish qilinmagan.
Saida Mirziyoyeva shunday dedi:
“‘Bek va Lola’, ‘Pomidor do‘ppi’, ‘Donocha’ va ‘Lulu Nana’ loyihalari bolajonlarimiz uchun ham qiziqarli, ham foydali bo‘lishiga ishonaman. Ushbu multfilmlarni bog‘cha va maktab o‘quvchilariga namoyish etishni, shuningdek, u yerdagi mavzularni bolalar bilan muhokama qilib borishni tavsiya qilaman.”
Bolalar kontentiga yanada katta e’tibor zarur
Mirziyoyeva ta’kidlashicha, bolalar uchun milliy kontent yaratish faqat ko‘ngilochar emas, balki ta’lim va tarbiyaning ajralmas qismi bo‘lishi kerak.
“Albatta, bu hali yetarli emas. Bolalar uchun kontent yaratish va bu sohaga e’tiborni yangi bosqichga olib chiqishimiz kerak”, — dedi u.
Mahalliy animatsiyalar ta’lim muassasalariga ko‘proq kiritilishi kerak
U bog‘cha va maktablarda milliy animatsion loyihalarni muntazam namoyish qilish, ularni dars va tarbiyaviy soatlar bilan uyg‘unlashtirish, hamda mavzularni bolalar bilan muhokama qilishni tavsiya etdi.

Саида Мирзиева: “Бек и Лола”, “Доноча”, “Лулу Нана” — для детей создается качественный и полезный контент
Saida Mirziyoyeva: “Bek va Lola”, “Donocha”, “Lulu Nana” — создается качественный и полезный контент для детей
Помощник президента Саида Мирзиеева высказала мнение о национальных анимационных проектах, разрабатываемых для детей.
По ее словам, радостно, что среди национальных мультфильмов есть современные и качественные продукты, однако в этой области еще не сделано достаточно.
Саида Мирзиеева сказала:
“Проекты ‘Бек и Лола’, ‘Помидор до‘ппи’, ‘Доноча’ и ‘Лулу Нана’ должны быть интересными и полезными для наших детей. Я рекомендую показывать эти мультфильмы детям в детских садах и школах, а также обсуждать темы с детьми.”
Необходима большая внимание к детскому контенту
Мирзиеева отметила, что создание национального контента для детей должно быть не только развлекательным, но и неотъемлемой частью образования и воспитания.
“Конечно, этого пока недостаточно. Нам нужно создавать контент для детей и вывести это направление на новый уровень”, — сказала она.
Местные анимации должны быть более активно внедрены в образовательные учреждения
Она предложила регулярно показывать национальные анимационные проекты в детских садах и школах, сочетать их с уроками и воспитательными часами, а также обсуждать темы с детьми.