“Pulni ko‘paytirib beraman” deb aldagan feyk treyder Toshkentda ushlandi (video)
Ijtimoiy tarmoqlarda o‘zini Muhammad deb tanishtirib, minglab fuqarolarni mablag‘laridan mahrum qilgan firibgar Toshkent shahrida ushlangani haqida Ichki ishlar vazirligi huzuridagi Tergov-qidiruv departamenti Kiberxavfsizlik markazi ma’lum qildi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, Namangan viloyatida yashovchi ushbu yigit odamlarga “pulingizni qisqa vaqtda bir necha barobar ko‘paytirib beraman” degan va’da bilan murojaat qilgan. U ijtimoiy tarmoqlar orqali yuzlab, aniqrog‘i — mingdan ortiq odamni ishontirgan va ulardan katta miqdorda pulni o‘zlashtirgan.
Тreyder kurslarini tugatganiga ishontirgan bu shaxs, o‘z izini yo‘qotish maqsadida turli hududlarda yashovchi fuqarolar nomiga rasmiylashtirilgan SIM-kartalar va bank kartochkalaridan foydalangan. Shunday qilib u o‘z shaxsini niqoblab, internet orqali odamlarni qo‘lga kiritgan pulga ishontirib, yangidan yangi qurbonlar topishda davom etgan.
Firibgarning qo‘liga tushganlar orasida Navoiy viloyatida istiqomat qiluvchi shaxs ham bor. U “buyurtma asosida ishlayman” degan gaplarga ishonib, 7 million so‘m pulini shaxsan o‘z qo‘li bilan topshirgan. Oradan ko‘p o‘tmay aldanganini anglab yetib, darhol huquqni muhofaza qiluvchi organlarga murojaat qilgan.
Kiberfiribgarlikda gumon qilinayotgan yigit Navoiy viloyati IIB xodimlari tomonidan tashkil etilgan tezkor tadbir natijasida Toshkent shahri hududida qo‘lga olindi. Hozirda u qonuniy tartibda javobgarlikka tortilib, unga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 169-moddasi 3-qismi — “o‘g‘rilik” bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.

“Я увеличу деньги” — обманщик-фейк трейдер был пойман в Ташкенте (видео)
В социальных сетях мошенник, представившийся Мухаммадом, лишил тысячи граждан их средств, был задержан в Ташкенте, как сообщило Управление внутренних дел по расследованию и поиску преступлений и Центр кибербезопасности.
Согласно официальной информации, этот молодой человек, проживающий в Наманганской области, обращался к людям с обещанием “я увеличу ваши деньги в кратчайшие сроки в несколько раз”. Он убедил сотни, точнее — более тысячи человек через социальные сети и присвоил у них значительные суммы денег.
Этот человек, уверивший, что закончил курсы трейдеров, использовал SIM-карты и банковские карты, оформленные на имена граждан, проживающих в различных регионах, с целью скрыть свои следы. Таким образом, он маскировал свою личность, продолжая находить новых жертв, убеждая людей в деньгах, которые он получил через интернет.
Среди тех, кто попался на удочку мошенника, есть и человек, проживающий в Наманганской области. Он, поверив словам “я работаю по заказу”, лично передал 7 миллионов сумов. Вскоре, поняв, что его обманули, он немедленно обратился в правоохранительные органы.
Молодой человек, подозреваемый в кибермошенничестве, был задержан в результате оперативного мероприятия, организованного сотрудниками УВД Наманганской области, на территории Ташкента. В настоящее время он привлечен к уголовной ответственности в соответствии с частью 3 статьи 169 Уголовного кодекса Республики Узбекистан — “кража”.
В настоящее время проводятся предварительные следственные действия по данному делу. Правоохранительные органы подчеркивают, что могут быть выявлены и другие жертвы мошенника.
Специалисты по кибербезопасности призывают граждан не доверять личные данные и финансовые ресурсы посторонним лицам, а также не поддаваться сомнительным “инвестиционным” обещаниям в интернете.