Toshkentda elektromobilga quvvatlash uskunasi uchun ruxsatnoma olib berish va uni o‘rnatish evaziga pul talab qilgan tuman elektr tarmoqlari korxonasi xodimlari qo‘lga olindi. Bu haqda poytaxt IIBB axborot xizmati xabar berdi.
Qayd etilishicha, Toshkent shahar IIBB Tezkor qidiruv xizmati xodimlari tomonidan Chilonzor tumanida tezkor tadbir o‘tkazilgan. Tadbir davomida tuman elektr tarmoqlari xodimlari fuqarodan 10 ming dollar olganida ushlangan.
«Oilaliman, muqaddam sudlanmaganman. Oldimga bir yigit kelib, transformator punkti o‘rnatishga yordam berishimni so‘radi. Unga yo‘l-yo‘rig‘ini tushuntirdim… 10 ming dollar olib kelib berdi. Shu vaqtda ushlandim», — deydi tuman elektr ta’minot bo‘limi bosh muhandisi.
Qo‘lga olingan yana bir gumonlanuvchi — elektr ustasining aytishicha, ular transformator punkti o‘rnatib berish uchun 15 ming dollar so‘ragan. Buning ichiga 6 ming dollarga transformator olib kelish, shuningdek, 9 ming dollarga loyiha ishlari amalga oshirish kabi «xizmatlar» kirgan.
Hozirda holat yuzasidan to‘plangan hujjatlar qonuniy qaror qabul qilish uchun prokuratura organlariga yuborilgan.

В Ташкенте двое сотрудников электросетевой компании были задержаны, когда получали 10 тысяч долларов
В Ташкенте были задержаны сотрудники районной электросетевой компании, требовавшие деньги за получение разрешения на установку оборудования для зарядки электромобиля. Об этом сообщает информационная служба столичного УВД.
По информации, оперативные сотрудники Ташкентского городского УВД провели оперативное мероприятие в районе Чилонзора. В ходе мероприятия сотрудники районной электросети были задержаны, когда получили 10 тысяч долларов от гражданина.
«Я семейный человек, ранее не судим. Ко мне подошел парень и попросил помочь установить трансформаторную подстанцию. Я объяснил ему порядок действий... Он принес 10 тысяч долларов. В этот момент меня и задержали», — говорит главный инженер отдела электроснабжения района.
Еще один задержанный — электрик — заявил, что они запросили 15 тысяч долларов за установку трансформаторной подстанции. В эту сумму входили «услуги» по доставке трансформатора за 6 тысяч долларов, а также выполнение проектных работ за 9 тысяч долларов.
В настоящее время собранные материалы по делу направлены в прокуратуру для принятия законного решения.