Toshkentda ruxsatsiz o‘rnatilgan reklama bannerlari olib tashlandi
Toshkent shahrining Shayxontohur va Chilonzor tumanlarida ruxsatsiz o‘rnatilgan reklama qurilmalari aniqlanib, shahar hokimligi tomonidan demontaj qilindi.
Jumladan, Shayxontohur tumanining markaziy ko‘chalarida, shuningdek, Chilonzor tumani Furqat ko‘chasida pasport va tegishli ruxsatnomasi mavjud bo‘lmagan katta o‘lchamli reklama bannerlari maxsus ishchi guruhlar tomonidan olib tashlandi. Bu haqda poytaxt hokimligi matbuot xizmati ma’lum qildi.
Shahar ma’muriyati tadbirkorlar va reklama xizmatlari ko‘rsatuvchi tashkilotlarga murojaat qilib, reklama qurilmalari joylashtirish uchun zarur bo‘lgan tegishli ruxsatnomalarga ega bo‘lishni eslatdi. Shu bilan birga, reklama konstruksiyalarini o‘rnatishda piyodalar va avtomobillar harakatini cheklab qo‘ymaslikka, shahar estetikasi va yo‘l harakati xavfsizligiga salbiy ta’sir ko‘rsatmaslikka alohida e’tibor qaratish lozimligi ta’kidlandi.
Hokimlik vakillari shahardagi reklama obyektlarining tartibli va qonuniy faoliyatini ta’minlash maqsadida muntazam ravishda tekshiruv ishlari o‘tkazib, qonun buzilishi holatlariga yo‘l qo‘yilmasligini nazorat qilib boradi.
Bundan tashqari, tadbirkorlardan reklama bannerlari va konstruksiyalarini joylashtirish bo‘yicha mavjud talablarga qat’iy rioya etishlari so‘raldi.

В Ташкенте были сняты незаконно установленные рекламные баннеры
В районах Шайхонтохур и Чилонзор города Ташкента были выявлены незаконно установленные рекламные конструкции, которые были демонтированы городским хокимиятом.
В частности, на центральных улицах района Шайхонтохур, а также на улице Фуркат района Чилонзор были сняты крупногабаритные рекламные баннеры, не имеющие паспорта и соответствующих разрешений, специальными рабочими группами. Об этом сообщила пресс-служба хокимията столицы.
Городская администрация обратилась к предпринимателям и организациям, предоставляющим рекламные услуги, с напоминанием о необходимости иметь соответствующие разрешения для размещения рекламных конструкций. Также было подчеркнуто, что при установке рекламных конструкций необходимо уделять особое внимание тому, чтобы не ограничивать движение пешеходов и автомобилей, а также не оказывать негативного влияния на эстетику города и безопасность дорожного движения.
Представители хокимията регулярно проводят проверки для обеспечения упорядоченной и законной деятельности рекламных объектов в городе и контролируют недопущение случаев нарушения закона.
Кроме того, предпринимателей попросили строго соблюдать существующие требования по размещению рекламных баннеров и конструкций.