14 may kuni Toshkent shahrining Sergeli tumanida katta yong‘in sodir bo‘ldi. Favqulodda vaziyatlar vazirligi matbuot xizmatining maʼlum qilishicha, soat 11:03 da Sergeli tumani Nilufar ko‘chasida joylashgan omborxonada yong‘in sodir bo‘layotgani haqida xabar tushgan.
Favqulodda vaziyatlarga qarshi tezkor harakat qilish maqsadida soat 11:05 da voqea joyiga 12 ta yong‘in-qutqaruv guruhi yetib kelib, yong‘inni bartaraf etish ishlarini boshlagan.
Yong‘in taxminan bir soat ichida nazorat ostiga olingan. Aniqrog‘i, soat 12:15 ga kelib yong‘in qurshab olingan va soat 13:31 ga kelib to‘liq o‘chirilgan.
Hodisa joyida yong‘inni bartaraf etish ishlariga shaxsan Favqulodda vaziyatlar vaziri Botir Qudratxo‘jayev va uning birinchi o‘rinbosari Sanjar Zuparov rahbarlik qildi.
Baʼzi maʼlumotlarga ko‘ra, omborxonadagi yong‘in natijasida jabrlangan yoki tan jarohati olganlar to‘g‘risida xabar tushmagan. Hozircha yong‘inning kelib chiqish sabablari va yetkazilgan zararning umumiy miqdori bo‘yicha tegishli xizmatlar tomonidan tekshiruv va tergov ishlari olib borilmoqda.
Mazkur hodisa aholi orasida yong‘in xavfsizligi qoidalariga yana-da qatʼiy amal qilish zarurligini yana bir bor eslatib o‘tmoqda.

В Сергелии произошел крупный пожар: ситуация была ликвидирована под контролем министра
14 мая в районе Сергелий города Ташкента произошел крупный пожар. Как сообщает пресс-служба Министерства по чрезвычайным ситуациям, в 11:03 поступило сообщение о пожаре на складе, расположенном на улице Нилуфар в районе Сергелий.
С целью оперативного реагирования на чрезвычайные ситуации в 11:05 на место происшествия прибыли 12 пожарно-спасательных групп и начали работы по ликвидации пожара.
Пожар был взят под контроль примерно через час. Точнее, к 12:15 пожар был окружен, а к 13:31 полностью потушен.
На месте происшествия работы по ликвидации пожара лично возглавили министр по чрезвычайным ситуациям Батир Кудратхожаев и его первый заместитель Санжар Зупаров.
По некоторым данным, не поступало сообщений о пострадавших или получивших травмы в результате пожара на складе. В настоящее время соответствующие службы проводят проверку и расследование причин возникновения пожара и общей суммы причиненного ущерба.
Данный инцидент еще раз подчеркивает необходимость более строгого соблюдения правил пожарной безопасности среди населения.