G‘uzorda yo‘l-patrul xodimlari va haydovchilar o‘rtasida janjal yuz berdi: Sud hukmi e’lon qilindi
Ijtimoiy tarmoqlarda Qashqadaryo viloyati G‘uzor tumanida ichki ishlar xodimlari va haydovchilar o‘rtasida tortishuv aks etgan video tarqaldi. Mazkur holat bo‘yicha viloyat Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi rasmiy ma’lumot berdi.
Ma’lum qilinishicha, G‘uzor tumanida ichki ishlar bo‘limi profilaktika inspektori va Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasining patrul-post bataloni xodimlari xizmat vazifalarini bajarayotgan vaqtda yuk avtomobili haydovchisiga to‘xtash bo‘yicha ishora berishgan. Biroq haydovchi ushbu talabni e’tiborsiz qoldirib, voqea joyidan qochishga uringan.
Patrul-post bataloni xodimlari haydovchini to‘xtatishga erishib, undan transport vositasiga tegishli hujjatlarni talab qilishgan. Ammo haydovchi ichki ishlar xodimlarining qonuniy talablarini bajarishni rad etgan. Bundan tashqari, haydovchining ukasi ham voqeaga aralashib, ichki ishlar xodimlariga nisbatan faol ravishda qarshilik ko‘rsatgan.
Ushbu holat bo‘yicha aka-ukalarga nisbatan tegishli tartibda bayonnomalar rasmiylashtirilib, ish materiallari G‘uzor tuman jinoyat ishlari sudiga ko‘rib chiqish uchun yuborilgan.
Sud muhokamasi natijasida jinoyat ishlari bo‘yicha G‘uzor tuman sudi aka-ukalarga nisbatan qonuniy qaror chiqardi. Sudning hukmiga ko‘ra, ular bazaviy hisoblash miqdorining 7 barobari miqdorida jarima hamda 3 sutkagacha ma’muriy qamoq jazosiga hukm qilindi.
Qashqadaryo viloyati Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi ushbu voqea orqali barcha haydovchilardan ichki ishlar organlari xodimlarining qonuniy talablariga so‘zsiz itoat qilish hamda yo‘l harakati qoidalariga qat’iy rioya etishni yana bir bor eslatib o‘tdi. Bunday vaziyatlarning oldini olish maqsadida profilaktik chora-tadbirlarning muntazam davom ettirilishi ta’kidlandi.

В Гузарде произошел конфликт между сотрудниками патрульной службы и водителями: Объявлен судебный приговор
В Гузаре произошел конфликт между сотрудниками дорожно-патрульной службы и водителями: Объявлен судебный приговор
В социальных сетях распространилось видео, на котором запечатлен конфликт между сотрудниками внутренних дел и водителями в Гузарском районе Кашкадарьинской области. По данному инциденту официальную информацию предоставило управление безопасности дорожного движения области.
Сообщается, что в Гузарском районе инспектор профилактики отдела внутренних дел и сотрудники патрульно-постовой службы управления безопасности дорожного движения, выполняя свои служебные обязанности, подали сигнал водителю грузового автомобиля остановиться. Однако водитель проигнорировал это требование и попытался скрыться с места происшествия.
Сотрудники патрульно-постовой службы смогли остановить водителя и потребовать у него документы на транспортное средство. Однако водитель отказался выполнять законные требования сотрудников внутренних дел. Более того, брат водителя также вмешался в ситуацию и активно сопротивлялся сотрудникам внутренних дел.
По данному инциденту в отношении братьев были составлены соответствующие протоколы, а материалы дела направлены в суд уголовных дел Гузарского района для рассмотрения.
По результатам судебного разбирательства суд уголовных дел Гузарского района вынес законное решение в отношении братьев. Согласно приговору суда, они были оштрафованы на сумму, равную 7-кратному размеру базовой расчетной величины, а также приговорены к административному аресту на срок до 3 суток.
Управление безопасности дорожного движения Кашкадарьинской области еще раз напомнило всем водителям о необходимости безусловного подчинения законным требованиям сотрудников органов внутренних дел, а также строгого соблюдения правил дорожного движения. Подчеркнуто, что для предотвращения подобных ситуаций необходимо регулярно проводить профилактические мероприятия.