Bolt platformasi O‘zbekistonga kirib kelishi mumkin: muzokaralar boshlandi
O‘zbekistonda sayohat, logistika va raqamli xizmatlar sohasida yana bir muhim voqea sodir bo‘lishi mumkin. Turizm qo‘mitasi raisi Umid Shodiyevning Londondagi tashrif doirasida Bolt kompaniyasining hamkor bozorlar bo‘yicha global direktori Gert-Yan Kistemaker bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur uchrashuvda Yevropada va bir qator dunyo mamlakatlarida o‘zini muvaffaqiyatli namoyon etgan Bolt platformasining O‘zbekistonda ham faoliyat boshlashi istiqbollari atroflicha muhokama qilindi. So‘z taksi xizmatidan tortib, oziq-ovqat yetkazib berish, yuk tashish, elektrosamokatlar va boshqa zamonaviy logistika yechimlari haqida bordi.
Har ikki tomon Bolt platformasi joriy etilsa, mahalliy aholi bilan bir qatorda, mamlakatimizga tashrif buyuruvchi xorijiy turistlar uchun ham qulayliklar yanada ortishiga ishonch bildirdi. Chunki mobil ilovalar orqali tez, xavfsiz va raqobatbardosh narxlarda xizmat ko‘rsatish turizm infratuzilmasini zamonaviylashtirishda muhim o‘rin tutadi.
E’tiborli jihati shundaki, muzokaralar davomida O‘zbekistonning yirik shaharlaridan biri — ehtimol Toshkent yoki Samarqandda pilot loyiha amalga oshirilishi masalasi ko‘rib chiqildi. Bunday dastur ilk bosqichda mahalliy sharoitlar, qonunchilik va texnik infratuzilma sinovidan o‘tkazilib, keyinchalik boshqa shaharlarda ham kengroq joriy etilishi mumkin.
Bolt kompaniyasi, ma’lumki, jahonning 45 dan ziyod mamlakatida faoliyat olib boradi va o‘n millionlab foydalanuvchiga xizmat ko‘rsatadi. Ushbu platforma nafaqat taksi chaqirish, balki shahar ichida qulay va ekologik harakatlanishni ta’minlashga yo‘naltirilgan — masalan, elektrosamokatlar, velosipedlar va oziq-ovqat yetkazib berish xizmatlari ham shular jumlasidan.
Umid Shodiyev uchrashuv davomida O‘zbekiston hukumati mamlakatga yetakchi texnologik xizmatlarni jalb qilish, turizmni raqamlashtirish va foydalanuvchilar uchun qulay muhit yaratish bo‘yicha ochiq ekanini bildirib o‘tdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, transport va logistika sohasida xalqaro brendlarning kirib kelishi ichki raqobatni oshirish, xizmat sifati va narxlarning barqarorlashuviga xizmat qiladi.
Muzokaralar ijobiy ruhda o‘tib, har ikki tomon hamkorlikni rivojlantirishga intilishini bildirdi. Yaqin kunlarda Bolt'ning O‘zbekistondagi rasmiy sinov loyihasi va qo‘shni bozorlardagi tajribalari tahlil qilinib, amaliy qadamlar belgilanishi kutilmoqda.
Agar loyiha muvaffaqiyatli o‘tsa, endilikda o‘zbekistonliklar va turistlar zamonaviy shahar transportidan foydalanishda yanada keng imkoniyatlarga ega bo‘ladi.

Платформа Bolt может войти в Узбекистан: начались переговоры
В Узбекистане может произойти еще одно важное событие в сфере путешествий, логистики и цифровых услуг. В рамках визита в Лондон председатель Комитета по туризму Умид Шодиев встретился с глобальным директором компании Bolt по партнерским рынкам Герт-Яном Кистемакером.
На этой встрече были подробно обсуждены перспективы начала деятельности платформы Bolt в Узбекистане, которая успешно зарекомендовала себя в Европе и ряде стран мира. Обсуждение касалось услуг такси, доставки еды, грузоперевозок, электросамокатов и других современных логистических решений.
Обе стороны выразили уверенность, что внедрение платформы Bolt повысит удобство как для местного населения, так и для иностранных туристов, посещающих нашу страну. Поскольку предоставление услуг через мобильные приложения быстро, безопасно и по конкурентоспособным ценам играет важную роль в модернизации туристической инфраструктуры.
Примечательно, что в ходе переговоров рассматривался вопрос о реализации пилотного проекта в одном из крупных городов Узбекистана — возможно, в Ташкенте или Самарканде. Такая программа на первом этапе будет протестирована с учетом местных условий, законодательства и технической инфраструктуры, а затем может быть более широко внедрена и в других городах.
Компания Bolt, как известно, работает более чем в 45 странах мира и обслуживает десятки миллионов пользователей. Эта платформа направлена не только на вызов такси, но и на обеспечение удобного и экологичного передвижения по городу — например, электросамокаты, велосипеды и услуги доставки еды также входят в их число.
Умид Шодиев в ходе встречи отметил, что правительство Узбекистана открыто для привлечения ведущих технологических услуг в страну, цифровизации туризма и создания удобной среды для пользователей. По его словам, приход международных брендов в сферу транспорта и логистики будет способствовать увеличению внутренней конкуренции, улучшению качества услуг и стабилизации цен.
Переговоры прошли в позитивной атмосфере, и обе стороны выразили стремление развивать сотрудничество. В ближайшие дни ожидается анализ официального пилотного проекта Bolt в Узбекистане и его опыта на соседних рынках, после чего будут определены практические шаги.
Если проект будет успешным, узбекистанцы и туристы получат еще больше возможностей для использования современного городского транспорта.