Rossiya sport vaziri Mixail Degtyarev Rossiya futbol chempionatida legionerlar soni bo‘yicha cheklovlar kuchaytirilishini tasdiqladi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Unga ko‘ra, maydonda bir vaqtning o‘zida besh nafar xorijlik futbolchiga ruxsat beriladi, jamoa ro‘yxatiga esa o‘n nafar chet ellik futbolchi kiritilishi mumkin bo‘ladi. Vazirning so‘zlariga ko‘ra, bu qaror bosqichma-bosqich joriy etiladi va klub rahbarlariga reja tuzishda qulaylik yaratish uchun hujjat shu yil imzolanadi.
Keyingi mavsumdan boshlab cheklovlar bosqichma-bosqich qisqartiriladi. Hozirda Rossiya Premyer-ligasida har bir klub tarkibiga 13 nafar xorijlik futbolchi qo‘shilishi mumkin.
Biroq, bir o‘yinda eng ko‘pi bilan 8 nafar xorijlik futbolchi maydonga tushishi mumkin. Bu tartib 2022 yildan beri amal qilib kelmoqda.
Shuningdek, hozirgi qoidalarga ko‘ra, Yevrosiyo iqtisodiy ittifoqiga a’zo davlatlar, xususan Armaniston, Belarus, Eron va yana bir qator mamlakatlar fuqarolari legioner hisoblanmaydi. Bu o‘zgarishlar Rossiya futbolining ichki raqobatini oshirish va mahalliy futbolchilarga ko‘proq imkoniyat yaratish maqsadida amalga oshirilmoqda.
Mutasaddilarning fikricha, yangi cheklovlar klublar uchun barqaror rejalashtirish va rivojlanish imkonini beradi.

В российском футболе лимит на легионеров будет еще более сокращен
Министр спорта России Михаил Дегтярев подтвердил, что в чемпионате России по футболу будут ужесточены ограничения по количеству легионеров. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Согласно его словам, на поле одновременно будет разрешено находиться пяти иностранным футболистам, а в заявку команды можно будет включить десять иностранцев. По словам министра, это решение будет внедряться поэтапно, и документ будет подписан в этом году для удобства клубных руководителей при составлении планов.
Начиная с следующего сезона, ограничения будут постепенно сокращаться. В настоящее время в состав каждого клуба Российской Премьер-Лиги может входить 13 иностранных футболистов.
Однако в одном матче на поле может находиться не более 8 иностранных футболистов. Это правило действует с 2022 года.
Также согласно текущим правилам, граждане стран, входящих в Евразийский экономический союз, в частности Армении, Беларуси, Ирана и ряда других стран, не считаются легионерами. Эти изменения направлены на повышение внутренней конкуренции в российском футболе и создание большего количества возможностей для местных футболистов.
По мнению специалистов, новые ограничения позволят клубам более стабильно планировать и развиваться.