“Bayer” Xabi Alonsoga o‘rinbosar qidirmoqda: short-listdagi nomlar maʼlum bo‘ldi
Madridning “Real” klubi Xabi Alonsoni yangi mavsumda jamoaga bosh murabbiy sifatida taklif qilishi mumkinligi haqida xabarlar tarqalishi ortidan “Bayer” rahbariyati ehtimoliy o‘zgarishlarga tayyorgarlik ko‘rmoqda. Insayder Nikolo Skiraning maʼlum qilishicha, Leverkuzen klubi Xabi Alonso o‘rniga bir necha nomzodlarni ko‘rib chiqmoqda va ular orasida Fransesk Fabregas, Imanol Alguasil hamda Erik ten Hag bor.
37 yoshli Fabregas joriy mavsumda Italiyaning A Seriyasida qatnashyotgan “Komo” jamoasini boshqarib kelmoqda. U jamoa boshqaruvini 2024 yilning yozida qabul qilgan bo‘lib, ayni paytda uning klubi A Seriyada 34 o‘yinda 11-o‘rinni egallab turibdi. Ushbu natija yangi ko‘tarilgan jamoa uchun ajoyib deb baholanmoqda.
Ikkinchi nomzod sifatida Ispaniyaning "Real Sosyedad" klubida 2018 yil dekabridan beri faoliyat ko‘rsatib kelayotgan Imanol Alguasil ko‘rsatilgan. 53 yoshli tajribali mutaxassis mavsum yakunida jamoasini tark etish niyati borligini avvalroq maʼlum qilgan edi. Hozirda "Real Sosyedad" La Ligada 33 ta o‘yinda ishtirok etib, turnir jadvalida 10-o‘rinda bormoqda.
Uchinchi ehtimoliy nomzod esa futbol muxlislariga yaxshi tanish bo‘lgan Erik ten Hagdir. 54 yoshli gollandiyalik murabbiy o‘tgan yilning oktyabr oyidan beri ishsiz yuribdi. U oxirgi marta Angliyaning "Manchester Yunayted" jamoasini boshqargan edi, ammo muvaffaqiyatsiz natijalar tufayli klub rahbariyati uni vazifasidan ozod qilgandi.
Maʼlum bo‘lishicha, “Bayer” rahbariyati ushbu uch nomzodni short-listga kiritgan va jamoani kuchli darajaga olib chiqish uchun ularning tajribasi va o‘yin uslubini har tomonlama tahlil qilmoqda. Hozircha Xabi Alonso “Real” bilan rasmiy kelishuvga erishmagan bo‘lsa-da, leverkuzenliklar har qanday vaziyatga tayyor turishni xohlashmoqda.

“Bayer” ищет замену Хаби Алонсо: имена в шорт-листе стали известны
После появления сообщений о том, что мадридский "Реал" может предложить Хаби Алонсо должность главного тренера команды в новом сезоне, руководство "Байера" готовится к возможным изменениям. По информации инсайдера Николо Скиры, клуб из Леверкузена рассматривает несколько кандидатов на замену Хаби Алонсо, среди которых Франсеск Фабрегас, Иманол Альгуасиль и Эрик тен Хаг.
37-летний Фабрегас в этом сезоне управляет командой "Камо", выступающей в итальянской Серии А. Он принял команду летом 2024 года, и в данный момент его клуб занимает 11-е место в Серии А после 34 матчей. Этот результат считается отличным для вновь поднявшейся команды.
В качестве второго кандидата указан Иманол Альгуасиль, который с декабря 2018 года работает в испанском клубе "Реал Сосьедад". 53-летний опытный специалист ранее сообщал о намерении покинуть команду по окончании сезона. В настоящее время "Реал Сосьедад" участвует в 33 матчах Ла Лиги и занимает 10-е место в турнирной таблице.
Третьим потенциальным кандидатом является Эрик тен Хаг, хорошо известный футбольным болельщикам. 54-летний голландский тренер безработный с октября прошлого года. В последний раз он возглавлял английский клуб "Манчестер Юнайтед", но был освобожден от должности из-за неудачных результатов.
Известно, что руководство "Байера" включило этих трех кандидатов в шорт-лист и всесторонне анализирует их опыт и стиль игры, чтобы вывести команду на более высокий уровень. Хотя Хаби Алонсо пока не достиг официального соглашения с "Реалом", леверкузенцы хотят быть готовыми к любой ситуации.