Italiya Bosniya va Gersegovina bilan o‘tkazilgan pley-off finalida asosiy vaqtdagi 1:1 hisobidagi durangdan keyin penaltilar seriyasida 4:1 hisobida mag‘lub bo‘ldi. Del Pyero o‘zining chuqur umidsizligini bildirar ekan, Italiya terma jamoasi jahon futbol maydonida kulgi obyekti bo‘lib qolganini ta’kidladi.
U ketma-ket uchta Jahon chempionatini o‘tkazib yuborish bu kabi boy futbol tarixi bo‘lgan mamlakat uchun katta xato ekanligini alohida qayd etdi. Afsonaviy hujumchi qanday qilib mashhur futbol mamlakati butun bir avlod futbolchilarining eng yirik sport maydonidan chetda qolishiga yo‘l qo‘yganini so‘radi.
U o‘tgan davr bilan hozirgi holat o‘rtasidagi keskin farqni ko‘rsatib, ilgari Italiya jahon darajasidagi iqtidorli o‘yinchilarga ega bo‘lgani holda, hozirgi kunda futbolchilarning umumiy sifati sezilarli darajada pasayganini ta’kidladi. Ma’lumotlarga ko‘ra, Italiya so‘nggi bor 2006 yilda Jahon chempionati kubogini qo‘lga kiritgan.
Shu yirik g‘alabadan keyingi yillarda esa jamoa xalqaro maydonda katta muvaffaqiyatlarga erisha olmayapti. Manba: One.uz

Бывший капитан сборной Италии Алессандро Дель Пьеро резко раскритиковал команду после того, как она не смогла выйти на чемпионат мира 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Италия проиграла Боснии и Герцеговине в финале плей-офф со счетом 4:1 по пенальти после ничьей 1:1 в основное время. Дель Пьеро выразил глубокое разочарование и подчеркнул, что сборная Италии стала объектом насмешек на мировом футбольном поле.
Он особо отметил, что пропуск трех подряд чемпионатов мира — большая ошибка для страны с такой богатой футбольной историей. Легендарный нападающий задал вопрос, как известная футбольная нация могла допустить, чтобы целое поколение игроков осталось вне крупнейших спортивных арен.
Показав резкую разницу между прошлым и настоящим, он подчеркнул, что раньше Италия имела игроков мирового уровня, тогда как сейчас общее качество футболистов значительно снизилось. По данным, Италия последний раз завоевывала кубок чемпионата мира в 2006 году.
В последующие годы после этой крупной победы команда не добивается больших успехов на международной арене. Источник: One.uz
Клуб "Ювентус", являющийся представителем Серии А, проявляет большой интерес к возвращению бывшего воспитанника академии Дина Хойсена. Об этом сообщает Zamin.uz. Хотя испанский клуб