Bu qaror uning sog‘lig‘i bilan bog‘liq jiddiy muammolar yuzaga kelgani sababli qabul qilingan. Avvalroq, 80 yoshli murabbiy mashg‘ulotdan oldin kutilmaganda hushidan ketib, shifoxonaga yotqizilgani haqida xabarlar tarqalgan edi.
So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, uning sog‘ligini yaxshilash maqsadida defibrillyator o‘rnatilishi rejalashtirilgan. Shu bilan birga, Lucheskuning Ruminiya terma jamoasidagi ikkinchi davri ham yakunlandi.
U 2024 yildan buyon jamoaga rahbarlik qilgan bo‘lsa, avval 1981–1986 yillarda ham terma jamoani boshqarib, yaxshi natijalarga erishgan. Uning katta tajribasi va futbolga qo‘shgan hissasi muxlislar tomonidan doimo yuqori baholangan.
Ruminiya jamoasi Jahon chempionati–2026 saralash pley-off bosqichida Turkiyaga 0:1 hisobida mag‘lub bo‘lib, imkoniyatni boy bergan. Keyinchalik Turkiya finalda Kosovoni mag‘lub etib, jahon chempionati yo‘llanmasini qo‘lga kiritgan.
Lucheskuning ketishi Ruminiya futboli uchun muhim burilish nuqtasi bo‘lishi mumkin. Endi terma jamoa yangi murabbiy qo‘l ostida qayta qurilish jarayoniga kirishadi.
Eng asosiysi esa, afsonaviy mutaxassisning sog‘lig‘i muhofaza qilinishi zarur. Chunki futbol kutadi, lekin sog‘liq har doim birinchi o‘rinda turadi.

Румынская футбольная федерация официально сообщила об уходе с поста главного тренера национальной сборной Мирчи Луческу. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение было принято из-за серьезных проблем со здоровьем. Ранее сообщалось, что 80-летний тренер неожиданно потерял сознание перед тренировкой и был госпитализирован.
По последним данным, для улучшения его здоровья планируется установка дефибриллятора. Вместе с тем, второй период Луческу в сборной Румынии завершился.
Он возглавлял команду с 2024 года, а ранее руководил сборной в 1981–1986 годах, добившись хороших результатов. Его большой опыт и вклад в футбол всегда высоко ценились болельщиками.
Сборная Румынии в плей-офф отборочного турнира чемпионата мира 2026 года проиграла Турции со счетом 0:1, упустив возможность. Позже Турция в финале обыграла Косово и получила путевку на чемпионат мира.
Уход Луческу может стать важным поворотным моментом для румынского футбола. Теперь национальная команда начнет процесс перестройки под руководством нового тренера.
Самое главное — сохранить здоровье легендарного специалиста. Ведь футбол ждет, но здоровье всегда на первом месте.